Trwa ładowanie...

Ból brzucha w ciąży – co oznacza?

Ból brzucha w ciąży – co oznacza?
Ból brzucha w ciąży – co oznacza? (123rf)

Ból brzucha towarzyszy ciężarnej kobiecie niemal na każdym etapie ciąży. Jest wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w jej organizmie, rozwoju dziecka i powiększającej się macicy. Pod koniec ciąży kobieta odczuwa skurcze Braxtona-Hicksa, które przygotowują ją do porodu, a tuż przed rozwiązaniem pojawiają się regularne bolesne skurcze porodowe.

spis treści

1. Ból brzucha w ciąży

Dolegliwości bólowe w ciąży w obszarze brzucha są zjawiskiem normalnym. Jest to wynik zwiększającego swe rozmiary dziecka i jego ruchów. Są objawem fizjologicznym zmian, które zachodzą w ciele ciężarnej kobiety. Na kolejnych etapach ciąży ból przybiera inną postać i ma odmienne natężenie.

2. Przyczyny bólu brzucha w ciąży

W ciąży ból brzucha to rzecz naturalna
W ciąży ból brzucha to rzecz naturalna (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Przyczyną bólu brzucha w pierwszym trymestrze ciąży są zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Wówczas do narządów rodnych dostaje się więcej krwi. Są one nabrzmiałe i tkliwe, co skutkuje wrażeniem pełności w brzuchu i pobolewaniem w jego obszarze. Ból na początku ciąży jest podobny do bólu menstruacyjnego. Dolegliwości bólowe powoduje intensywnie rosnący płód. Macica również zwiększa swe rozmiary, aby mogło zagnieździć się w niej dziecko, łożysko i worek owodniowy. Wobec tego rozciąga więzadła, które ją utrzymują, co kobieta może odczuwać jako wrażenie ciągnięcia w pachwinach. Ponadto organ ten uciska ściany innych narządów wewnętrznych, takich jak pęcherz moczowy. Te zmiany powodują, że kobieta odczuwa dyskomfort lub dolegliwości bólowe w obszarze brzucha, szczególnie w podbrzuszu.

Musisz to wiedzieć

Choć dolegliwości bólowe brzucha w ciąży są częstym zjawiskiem, nie wolno ich bagatelizować. Należy pamiętać, że w pierwszym trymestrze ciąży występuje najwyższe ryzyko poronienia. W przypadku wystąpienia bólu brzucha warto skonsultować ten objaw z ginekologiem. Naszą czujność przede wszystkim powinny zwiększyć bolesne skurcze brzucha, które występują w regularnych odstępach czasu. Okresowy, silny ból w podbrzuszu i pachwinach w późniejszym etapie ciąży to rezultat szybkiego wzrostu macicy i rozciągania się więzadeł. W tym czasie ciężarna kobieta może skarżyć się na słabe bóle brzucha, tak zwane pobolewania. Ból brzucha w 18-20 tygodniu ciąży wywołują ruchy dziecka (może być to wynik zmiany położenia albo kopnięcia). Charakter bólu, który wywołuje aktywność dziecka, można określić jako skurcze. Po 20 tygodniu ciąży pojawiają się skurcze Braxtona-Hicksa, które przygotowują kobietę do porodu. Tym niebolesnym, dość regularnie występującym skurczom towarzyszy złe samopoczucie i dolegliwości bólowe w kręgosłupie krzyżowym.

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię

W ostatnim trymestrze ciąży dziecko nadal szybko rośnie, podobnie jak macica, przez co zwiększa się nacisk na ściany narządów wewnętrznych. Ze względu na ograniczone miejsce ruchy dziecka są mocno odczuwalne. Po 36 tygodniu u kobiety w ciąży kilka razy w tygodniu, nieregularnie, występują skurcze przepowiadające. Są one bolesne, a towarzyszy im twardość brzucha. Kiedy pojawią się regularne skurcze, które będą trwać kilka godzin, to znak, że rozpoczyna się akcja porodowa.

3. Objawy towarzyszące bólom brzucha w ciąży

Jeżeli silnemu bólowi brzucha w ciąży towarzyszy krwawienie, może być to sygnał poronienia albo wczesnego porodu. Jeżeli ciężarna kobieta skarży się na ból brzucha i wymioty, możliwe, że doszło do zatrucia pokarmowego. Ból brzucha może być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego lub zapalenia pęcherzyka moczowego. Inne symptomy tych schorzeń to biegunka i gorączka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze