Trwa ładowanie...

Biegunka przy ząbkowaniu

Avatar placeholder
08.06.2021 10:56
Biegunka przy ząbkowaniu
Biegunka przy ząbkowaniu (123rf)

Rodzice nigdy nie przegapią ząbkowania. Dziecko staje się bardziej osowiałe, płaczliwe, odczuwa ból podczas jedzenia, może się bardziej ślinić i wszystkie te objawy są bardzo widoczne. Istnieje wiele sposobów, aby ukoić bolesne objawy ząbkowania. Nie każdy rodzic wie, że podczas ząbkowania może wystąpić biegunka. Kiedy się pojawia, dieta jest naturalnym sposobem jej leczenia.

spis treści

1. Jak przebiega ząbkowanie?

Najczęściej jako pierwsze pojawiają się dolne jedynki, czasem jednak u dziecka wyrzynają się górne jedynki lub dwójki. Pierwsze objawy ząbkowania mogą pojawić się w trzecim lub czwartym miesiącu życia. Kiedy niemowlę czuje, że swędzą go dziąsła, bardzo często obficie się ślini i wkłada rączki do ust. Najczęściej świadczy to o tym, że wyrzynają mu się zęby. Równocześnie można zauważyć, że dziąsła są zaczerwienione i obrzmiałe. Taki stan może utrzymywać się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Podczas ząbkowania dziecko jest marudne i najczęściej nerwowe, budzi się w nocy, nie ma apetytu. Może się jednak zdarzyć, że ząbkowanie będzie przebiegało zupełnie bez objawów i nagle u dziecka pojawi się pierwszy ząbek.

Biegunka może występować podczas ząbkowania
Biegunka może występować podczas ząbkowania (123RF)
Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Zarówno o pierwszy ząbek, jak i o kolejne należy dokładnie dbać. Najlepiej myć go dwa razy dziennie, używając specjalnej szczoteczki silikonowej, którą można założyć na palec. Można też stosować specjalne szczoteczki dla niemowlęcia, które dokładnie i delikatnie czyszczą ząbki, jednocześnie masując dziąsła. Warto pamiętać o tym, że na początku nie używamy pasty, gdyż małe dziecko nie umie jeszcze jej wypluć. Połyka ją, a to może być szkodliwe.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

2. Biegunka podczas ząbkowania

Jednym z objawów ząbkowania może być biegunka. Pojawia się także standardowo opuchlizna w jamie ustnej, brak apetytu, gorączka oraz senność. Objawem biegunki u niemowląt, które są karmione piersią, jest zwiększenie ilości wydalanych stolców, a ich konsystencja jest bardziej wodnista. Mogą się też pojawić ślady ropy lub krwi w kale niemowlaka. Biegunki są niezwykle groźne zarówno dla niemowląt, jak i dla starszych dzieci. W jej wyniku może się bowiem pojawić szybkie odwodnienie organizmu, które może być przyczyną poważniejszych schorzeń takich jak np. niedokrwienie mózgu lub wątroby. Warto więc zwracać szczególną uwagę na każdą biegunkę, nie tylko tą spowodowaną ząbkowaniem.

Musisz to wiedzieć

Kiedy przy ząbkowaniu pojawia się biegunka, dieta jest naturalnym wyborem. Należy zmniejszyć ilość podawanego jedzenia, ale jednocześnie zwiększyć ilość napojów podawanych dziecku. Najlepiej podawać mu glukozę lub specjalne herbatki dla niemowląt. Płyny powinny utrzymać naturalny poziom nawodnienia. Warto pamiętać, że podczas ząbkowania płyny podrażniają dziąsła dziecka w znacznie mniejszym stopniu niż tradycyjne pokarmy. Jeśli u niemowlęcia lub dziecka do 2. roku życia wystąpi wraz z biegunką także gorączka lub pojawią się wymioty, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Należy tak postąpić także wtedy, kiedy gorączka trwa dłużej niż dziesięć dni. Podczas ząbkowania nie pojawia się zazwyczaj ostra biegunka. Obniża ona jednak komfort życia dziecka, a nieleczona może być groźna.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze