Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Biegunka podróżnych – leczenie i profilaktyka

Avatar placeholder
08.06.2021 12:42
Biegunka podróżnych – leczenie i profilaktyka
Biegunka podróżnych – leczenie i profilaktyka (123rf)

Jest to dolegliwość, która stanowi problem podróżnych wybierających się do krajów rozwijających się. W jaki sposób można się zarazić? Przyczyn może być wiele, np. niedogotowane owoce i warzywa, skażona woda, nieświeże skorupiaki czy nieznane dla żołądka przyprawy. Wszystko to w połączeniu z wysoką temperaturą może doprowadzić do infekcji układu pokarmowego .

Biegunka zwana biegunką podróżnych najczęściej jest wywołana przez lamblie czy bakterie E. coli, bardzo rzadko dochodzi do zarażenia innym rodzajem bakterii czy wirusa. Zarazić się można także drogą kropelkową, czyli w bezpośrednim kontakcie z osobą, która jest chora. Oprócz biegunki mogą wystąpić również nudności, wymioty o różnym nasileniu i częstotliwości, skurcze i bóle żołądka, czasem może pojawić się gorączka. Chory jest osłabiony, pojawia się brak apetytu i ogólna apatia. Objawy ich natężenia i czas występowania zależą od rodzaju zakażenia. Przy zarażeniu się bakterią lub wirusem objawy mogą trwać kilka, kilkanaście godzin, a przy zakażeniu pierwotniakiem nawet kilka dni. W większości przypadków dolegliwość przechodzi sama, ale w ostrych stanach należy udać się do lekarza i włączyć odpowiednie leczenie.

spis treści

1. Profilaktyka i leczenie biegunki

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Bez względu na to, czy jest to biegunka u rocznego dziecka czy u osoby dorosłej, najważniejsze jest właściwe nawodnienie organizmu. Należy przyjmować bardzo dużą ilość płynów, ale nie mogą to być kolorowe, słodzone napoje, a jedynie niegazowana, butelkowana woda mineralna. W przypadku lekkiej biegunki zalecany jest także delikatny rosół czy herbata. Najważniejsze jest dostarczenie organizmowi płynu i uzupełnienie elektrolitów. W aptekach dostępne są preparaty, których zadaniem jest odbudowa zaburzonej flory bakteryjnej w jelitach. Przy większej liczbie luźnych stolców do litra wody można dodać łyżeczkę soli albo glukozę.

Podczas biegunki najważniejsze jest nawodnienie
Podczas biegunki najważniejsze jest nawodnienie (123RF)

W leczeniu farmakologicznym biegunki możliwe jest zastosowanie antybiotyków. Jest to konieczne w momencie, gdy:

• rozwolnienie trwa dłużej niż 2 dni;

• biegunce towarzyszy gorączka i nagłe osłabienie i senność;

• w stolcu pojawią się patologiczne substancje, np. śluz czy krew.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

W tym przypadku bardzo ważna jest profilaktyka. Najważniejsza jest dbałość o higienę, trzeba często myć ręce zwłaszcza przed posiłkiem, po wyjściu z toalety. Do mycia zębów nie powinno używać się wody prosto z kranu, ale tak jak w przypadku wody pitnej, powinna być z zamykanej butelki. Nie zaleca się jedzenia sałatek, sosów do sałatek, majonezu, owoców morza, których świeżość budzi wątpliwość, nie wolno pić wody, która nie była przynajmniej raz przegotowana, oczywiście zabrania się spożywania pokarmów ze straganów.

Musisz to wiedzieć

Owoce czy warzywa należy obierać ze skórki. W jadłospisie powinny znaleźć się potrawy przygotowane na gorąco. Oczywiście, każdy może zareagować inaczej i objawy biegunki mogą być różne, o innym nasileniu. Należy obserwować swój organizm i po 48 godzinach, kiedy dolegliwość nie ustępuje, należy udać się do lekarza. Oczywiście, przy wszelkich dolegliwościach układu pokarmowego bardzo ważna jest właściwie zbilansowana dieta, która nie powinna zawierać produktów z pikantnymi przyprawami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze