Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Biegunka a alkohol

Avatar placeholder
25.04.2019 14:25
Biegunka a alkohol
Biegunka a alkohol (123rf)

O biegunce możemy mówić, kiedy chory oddaje stolec częściej niż trzy razy na dobę, w zwiększonej ilości i ma on konsystencję płynną. Przyczyny pojawienia się biegunki mogą być różne. Całkiem normalnym objawem jest biegunka przy ząbkowaniu. Za powstawanie dolegliwości odpowiadają także substancje toksyczne. Najlepiej znaną toksyną, która wywołuje, biegunkę jest alkohol. Po alkoholu biegunka pojawia się następnego dnia. Szczególnie, kiedy spożyjemy większą ilość napojów wysokoprocentowych.

spis treści

1. Jak alkohol działa na układ pokarmowy?

Alkohol jest odpowiedzialny za wiele dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Działa on toksycznie na śluzówkę przewodu pokarmowego. Odpowiedzialny jest też za uszkadzanie komórek nabłonka wyściełającego światło żołądka. Tymi komórkami są erytrocyty, które biorą udział w procesie rozkładu cukrów złożonych, węglowodanów, białek. Kiedy alkohol zniszczy erytrocyty, zaburzone zostaje wchłanianie składników odżywczych. Towarzyszy temu podrażnienie śluzówki, które prowadzi do przyspieszenia pracy żołądka oraz jelit. W wyniku biegunki po alkoholu organizm stopniowo odwadnia się. Warto pamiętać, że alkohol dodatkowo działa moczopędnie, przez co zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową. Dlatego w momencie, kiedy pojawia się biegunka alkoholowa, należy systematycznie uzupełniać poziom płynów oraz elektrolitów.

Alkohol jest odpowiedzialny za wiele dolegliwości, w tym biegunkę
Alkohol jest odpowiedzialny za wiele dolegliwości, w tym biegunkę (123RF)

2. Biegunka przyczyną odwodnienia

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

W przypadku wystąpienia ostrej biegunki po alkoholu najczęściej pojawia się odwodnienie. Ściśle powiązane jest ono z zaburzeniami, jakie mogą wystąpić w gospodarce jonowej organizmu. Pojawia się niedobór jonów, a także niższy jest poziom glukozy. Negatywnie wpływa to na samopoczucie chorego. Jeśli poziom odwodnienia będzie duży, konieczna może być wizyta w szpitalu i zastosowanie odpowiednich sposobów na nawodnienie organizmu.

Hospitalizacja i nawadnianie dożylne powinny mieć miejsce, kiedy:

• w wyniku pojawienia się biegunki po alkoholu utrata masy ciała wynosi więcej niż 9 proc.;

• wystąpi przyspieszenie akcji serca;

• wystąpi spadek ciśnienia tętniczego;

• pojawi się skąpomocz;

• wystąpi senność;

• pojawią się intensywne wymioty, które mogą uniemożliwić podanie płynów drogą doustną;

• chory obciążony jest schorzeniami układu krążenia.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

3. Jak leczyć biegunkę po alkoholu?

Aby skutecznie leczyć biegunkę występującą po alkoholu, należy zaprzestać picia. Biegunka najczęściej ustępuje samoistnie do dwóch dni po zaprzestaniu spożywania alkoholu. Biegunka powstaje w wyniku reakcji obronnej organizmu, który broni się przed toksynami zawartymi w alkoholu. W warunkach domowych leczenie biegunki alkoholowej polega na podawaniu i uzupełnianiu płynów oraz elektrolitów. Płyny powinny być podawane często, ale w małych ilościach. Po każdym stolcu lub po wystąpieniu wymiotów, należy spożywać dodatkowe porcje napoju. Nawadnianie powinno być prowadzone do momentu, aż biegunka ustąpi.

Doskonałe w leczeniu biegunki po alkoholu są wszelkiego rodzaju doustne płyny nawadniające. Są one dostępne bez recepty. Najczęściej są to proszki, które pozwalają na przygotowanie roztworu doustnego. Proszki te mają odpowiedni skład i uzupełniają elektrolity w organizmie chorego. Oprócz stosowania doustnych płynów nawadniających można sięgnąć po węgiel aktywny. Szczególnie polecany jest w przypadku, kiedy biegunka po alkoholu ma nasilony przebieg. Węgiel aktywny ma działanie przeciwbiegunkowe oraz zapierające. Ma też zdolność wiązania toksyn i działa osłonowo na błonę śluzową układu pokarmowego. Nie jest wchłaniany z przewodu pokarmowego. Z organizmu usuwany jest razem z kałem. Węgiel aktywny sprawdza się także, kiedy pojawia się biegunka przy ząbkowaniu. Należy jednak skonsultować jego podanie z lekarzem.

Musisz to wiedzieć

4. Alkohol a biegunka

Wszyscy wiedzą, że jeśli spożyjemy dużą ilość alkoholu, może skończyć się to biegunką. Objawy biegunki alkoholowej nie trwają jednak dłużej niż dwa dni. Zazwyczaj mają łagodny charakter i ustępują samoistnie. Najczęściej wystarcza leczenie w warunkach domowych i uzupełnianie niedoborów wody oraz elektrolitów. Jeśli dolegliwości się nasilą, można zażywać węgiel aktywny. Jednak, kiedy biegunka po alkoholu wiąże się z utratą masy ciała, a ogólny stan chorego jest zły i nie ma on możliwości przyjmowania płynów przez usta, niezbędne może być nawadnianie dożylne. Jeśli wraz z biegunką alkoholową pojawią się silne bóle brzucha lub wymioty, niezbędna jest wizyta lekarska. Może się bowiem okazać, że te dodatkowe dolegliwości są spowodowane zapaleniem trzustki lub perforacją przewodu pokarmowego. Objawy takie mogą wystąpić właśnie po nadmiernym spożyciu alkoholu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze