Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Białko w moczu w ciąży

Avatar placeholder
25.04.2019 14:12
Białko w moczu w ciąży
Białko w moczu w ciąży (123rf)

Układ moczowo-płciowy kobiety w ciążyjest niezwykle istotny. Dbałość o jego higienę i profilaktyka infekcji układu moczowego powinny być kluczowym elementem każdego dnia ciężarnej. Badanie moczu jest nieodzownym i najczęstszym badaniem kontrolnym podczas trwania ciąży. Białko w moczu w ciąży występuje aż u 70% kobiet. Fizjologią są jednak śladowe jego ilości. Natomiast wyższe wartości białka w moczu w ciąży, w powiązaniu z takimi objawami jak wysokie ciśnienie czy obrzęki, mogą świadczyć o poważnym powikłaniu ciążowym.

1. Badanie ogólne moczu w ciąży

Badanie ogólne moczu wykonywane jest praktycznie przed każdą wizytą kontrolną w ciąży. Mocz w ciąży może zawierać niewielkie ilości białka, gdyż obniżeniu ulega filtracyjny próg nerkowy. Spowodowane jest to zwiększoną pracą nerek, które muszą filtrować większą ilość krwi ciężarnej. Kobieta w ciąży powinna też zwrócić szczególną uwagę na jakość próbki moczu. Powinna pobrać mocz rano, do specjalnego pojemnika, który można kupić w aptece. Mocz powinien być pobrany ze środkowego strumienia, po wcześniejszym podmyciu się ciężarnej. Pienista próbka moczu może świadczyć o obecności białka. Większe ilości białka w moczu w ciąży mogą być skutkiem poważnego powikłania - zatrucia ciążowego.

2. Zatrucie ciążowe

Zatrucie ciążowe spotyka około 5-10% kobiet w ciąży. Wyróżniamy zatrucie ciążowe wczesne, w pierwszym trymestrze ciąży, objawiające się nudnościami i wymiotami powodującymi zaburzenia elektrolitowe ciężarnej. Zatrucie ciążowe późne jest bardziej niebezpieczne. Pojawia się w drugiej połowie ciąży i manifestuje trzema objawami: białkomoczem, nadciśnieniem tętniczym powyżej 140/90 mmHg oraz obrzękami nieustępującymi po wypoczynku nocnym. Ze względu na powyższe objawy zatrucie ciążowe nazywane było EPH-gestozą (ang. E - eodema, P - proteinuria, H - hypertension). Zatrucie ciążowe jest bezpośrednią przyczyną wystąpienia stanu przedrzucawkowegoi rzucawki. W przypadku zatrucia ciążowego kobieta powinna odpoczywać, odpowiednio się odżywiać, a także pozostawać pod ścisłym monitoringiem lekarza ginekologa.

3. Profilaktyka zakażeń dróg moczowych

Zobacz film: "Badanie moczu na białko"

Aby uchronić się od infekcji dróg moczowych, w trakcie których pojawiają się bakterie i białko w moczu, należy dbać o higienę okolic intymnych. Odpowiednia higiena w ciąży jest najlepszą profilaktyką zakażeń dróg moczowych. Szczególnie istotne jest:

  • podmywanie się po skorzystaniu z toalety,
  • używanie naturalnych środków myjących do higieny intymnej, a najlepiej szarego mydła,
  • stosowanie przewiewnej bielizny,
  • unikanie i ochrona organizmu przed przeziębieniem.

W przypadku pojawienia się objawów zakażenia dróg moczowych lub też nieprawidłowych wyników w badaniu ogólnym moczu, warto wspomagać się domowymi sposobami, które przyspieszą kurację. Należy między innymi: pić dużo wody (min. 2-3 l na dobę) lub soku czy naparów z żurawiny, zażywać witaminę C, korzystać z toalety tak często, jak jest to konieczne (nie przetrzymywać moczu w pęcherzu).

Białko w moczu w ciąży wymaga interpretacji lekarskiej. Jego obecność może być fizjologiczna lub też świadczyć o zakażeniu układu moczowego czy zatruciu ciążowym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze