Trwa ładowanie...

Bezsenność a depresja

 Agnieszka Gotówka
25.04.2019 13:34
Bezsenność a depresja
Bezsenność a depresja (123rf)

Jeśli problemy ze snem trwają dłużej niż miesiąc, mówi się wówczas o bezsenności. Taki stan koniecznie trzeba omówić z lekarzem, gdyż prowadzić może do chronicznego zmęczenia, osłabienia organizmu i zaburzeń psychicznych.

Osoby cierpiące na bezsenność skutki tego stanu odczuwają również w ciągu dnia. Spada bowiem ich motywacja, nie mają siły i ochoty efektywnie pracować. Trudno im również się zrelaksować. A zaległości i mogące się pojawić problemy w pracy jedynie nasilają stres i problemy emocjonalne. Objawy bezsenności to: problemy z zaśnięciem, częste budzenie się w nocy, wczesne budzenie się i trudności w ponownym zaśnięciu. Bezsenność może być chwilowa, co często wiąże się z silnymi emocjami, jakie przeżywało się w ciągu dnia. Problemy ze snem mogą również wiązać się ze stresem i napięciem.

Zaburzenia snu są często objawem depresji.
Zaburzenia snu są często objawem depresji.
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Zaburzenia snu są częstym objawem depresji. Niestety, taki stan jedynie pogłębia problemy emocjonalne i może prowadzić do nasilenia symptomów choroby. Pacjent ma bowiem problemy z koncentracją i pamięcią. Pojawić się mogą ponadto napięciowe bóle głowy czy karku. W ciągu dnia chory jest zmęczony, zdezorganizowany, brakuje mu motywacji i siły, by sprostać codziennym problemom.

To musisz wiedzieć:

W literaturze fachowej odnaleźć można pojęcie depresji maskowanej, tzw. depresji bez depresji. W tej postaci choroby jedynym objawem zaburzeń psychicznych mogą być problemy ze snem (bezsenność lub nadmierne pragnienie snu). Brak tu typowego objawu depresji, jakim jest obniżenie nastroju.

Czasem bezsenność może wynikać z pewnych chorób, niemniej problemy ze snem mogą ostatecznie doprowadzić do depresji. Przewlekłe zmęczenie wpływa bowiem na psychikę i prowadzi często do problemów emocjonalnych. Chory może unikać znajomych i szybko wpadać w gniew. To znacząco obniża jakość jego życia. Pytanie, jakie często zadają pacjenci, dotyczy tego, czy leczyć powinno się zaburzenia nastroju czy może bezsenność. Odpowiedzi udzielić może jedynie psychiatra, który po przeprowadzeniu wnikliwego i niezwykle dokładnego wywiadu będzie w stanie określić, jakie leczenie należy podjąć. Tylko specjalista może zlecić stosowanie środków nasennych lub leków przeciwdepresyjnych. Testy na depresję nie są w stanie określić istoty problemów ze snem, stąd wizyta u specjalisty jest konieczna. To również jedyny sposób na powrót do zdrowia i czerpania radości z życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze