Trwa ładowanie...

Bezsenność a depresja

Jeśli problemy ze snem trwają dłużej niż miesiąc, mówi się wówczas o bezsenności. Taki stan koniecznie trzeba omówić z lekarzem, gdyż prowadzić może do chronicznego zmęczenia, osłabienia organizmu i zaburzeń psychicznych.

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

spis treści

  Osoby cierpiące na bezsenność skutki tego stanu odczuwają również w ciągu dnia. Spada bowiem ich motywacja, nie mają siły i ochoty efektywnie pracować. Trudno im również się zrelaksować. A zaległości i mogące się pojawić problemy w pracy jedynie nasilają stres i problemy emocjonalne. Objawy bezsenności to: problemy z zaśnięciem, częste budzenie się w nocy, wczesne budzenie się i trudności w ponownym zaśnięciu. Bezsenność może być chwilowa, co często wiąże się z silnymi emocjami, jakie przeżywało się w ciągu dnia. Problemy ze snem mogą również wiązać się ze stresem i napięciem.

  Zaburzenia snu są często objawem depresji.
  Zaburzenia snu są często objawem depresji.

  Zaburzenia snu są częstym objawem depresji. Niestety, taki stan jedynie pogłębia problemy emocjonalne i może prowadzić do nasilenia symptomów choroby. Pacjent ma bowiem problemy z koncentracją i pamięcią. Pojawić się mogą ponadto napięciowe bóle głowy czy karku. W ciągu dnia chory jest zmęczony, zdezorganizowany, brakuje mu motywacji i siły, by sprostać codziennym problemom.

  To musisz wiedzieć:

  W literaturze fachowej odnaleźć można pojęcie depresji maskowanej, tzw. depresji bez depresji. W tej postaci choroby jedynym objawem zaburzeń psychicznych mogą być problemy ze snem (bezsenność lub nadmierne pragnienie snu). Brak tu typowego objawu depresji, jakim jest obniżenie nastroju.

  Jedzenie, które ma wpływ na sen
  Jedzenie, które ma wpływ na sen [11 zdjęć]

  Czy to, co jesz ma jakikolwiek wpływ na sen? Tak, i to duży! Sprawdź, które produkty pomogą ci odpłynąć...

  zobacz galerię

  Czasem bezsenność może wynikać z pewnych chorób, niemniej problemy ze snem mogą ostatecznie doprowadzić do depresji. Przewlekłe zmęczenie wpływa bowiem na psychikę i prowadzi często do problemów emocjonalnych. Chory może unikać znajomych i szybko wpadać w gniew. To znacząco obniża jakość jego życia. Pytanie, jakie często zadają pacjenci, dotyczy tego, czy leczyć powinno się zaburzenia nastroju czy może bezsenność. Odpowiedzi udzielić może jedynie psychiatra, który po przeprowadzeniu wnikliwego i niezwykle dokładnego wywiadu będzie w stanie określić, jakie leczenie należy podjąć. Tylko specjalista może zlecić stosowanie środków nasennych lub leków przeciwdepresyjnych. Testy na depresję nie są w stanie określić istoty problemów ze snem, stąd wizyta u specjalisty jest konieczna. To również jedyny sposób na powrót do zdrowia i czerpania radości z życia.

  Polecane dla Ciebie

  Pomocni lekarze

  Szukaj innego lekarza

  Komentarze

  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.