Bezdech senny a zdrowie wątroby

Bezdech senny, czyli zaburzenia oddychania w czasie snu, to wyjątkowo groźna dolegliwość. Nieleczone schorzenie prowadzi do nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, udaru czy zawału serca. To jednak nie koniec kłopotów zdrowotnych. Najnowsze badania potwierdzają, że przypadłość w znacznym stopniu uszkadza wątrobę.

Zaburzenia w czasie snu

Co dziesiąty Polak cierpi na bezdech senny, który może pojawiać się od kilku do kilkuset razy w trakcie snu. Co dzieje się wówczas z organizmem osoby cierpiącej na to schorzenie? Najprościej rzecz ujmując – podczas bezdechu sennego chory nie oddycha. Jednorazowo taki stan może trwać nawet dwie minuty, co stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.

Polecane wideo:

Głównym objawem choroby jest chrapanie, ale towarzyszą jej również takie symptomy jak senność w trakcie dnia, nadmierna potliwość podczas snu, problemy z zasypianiem spowodowane lękiem po nagłym wybudzeniu, poranne bóle głowy, trudności z koncentracją czy rozdrażnienie.

Bezdech senny zaburza prawidłowy rytm snu, a tym samym prowadzi do nadwagi. Niedotlenienie powstające w trakcie epizodów związanych z zatrzymaniem i nagłym wznowieniem oddechu zostało już powiązane ze wzrostem ryzyka rozwoju: cukrzycy, chorób układu sercowo - naczyniowego czy depresji.

Bezdech a zdrowie wątroby

Badacze ze Szpitala św. Antoniego w Paryżu, zauważyli że pacjenci cierpiący na ciężką postać bezdechu sennego są w grupie podwyższonego ryzyka uszkodzenia wątroby.

Kolejne badania zależności pomiędzy obydwoma tymi przypadłościami podjęli naukowcy z Dziecięcego Szpitala Colorado i University of Colorado School of Medicine.

Tym razem skupili się przede wszystkim na niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby (ang. nonalcoholic fatty liver disease, NAFLD).  Schorzenie to polega na odkładaniu się w organie tłuszczu. To z kolei powoduje zwłóknienie tkanek prowadzące do marskości, a nawet raka wątroby.

Naukowcy odkryli, że u otyłych nastolatków, u których występował najcięższy przebieg NAFLD, również postać bezdechu sennego przybierała najsilniejszą postać. Lekarze sugerują również, że nieleczone schorzenie będzie powodowało systematyczne pogarszanie się stanu zdrowia osób chorych na NAFLD.

Ze względu na to, że mechanizm łączący chorobę wątroby z nocnymi problemami z oddychaniem nie został jeszcze w pełni wyjaśniony, kolejne badania zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku przy współpracy z zespołem badawczym z Uniwersytetu w Turynie oraz Uniwersytetu w Salerno we Włoszech.

Główny badacz dr Shikha Sundaram jest jednak niemalże pewien, że chodzi o stres oksydacyjny, którego zwiększoną produkcję stwierdza się u pacjentów cierpiących na bezdech.

 – Świadczy to o dużym znaczeniu stresu oksydacyjnego, zarówno w aspekcie ogólnoustrojowym, jak i na poziomie wątroby, jako czynnika przyśpieszającego powstawanie marskości – tłumaczy ekspert. 

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Dziecięce choroby
Dziecięce choroby

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Podrażnienia skóry wywołane kremem przeciwsłonecznym Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki w nich zawarte mogą powodować problemy, jeśli dziecko ma wrażliwą skórę. Wybieraj te produkty, które nie...

Dziecięce choroby

Rozkład posiłków i sposoby ich przyrządzania

Jeśli twoje dziecko zawsze zjada śniadanie, do szkoły dostaje zapakowane drugie śniadanie, po zajęciach je obiad w domu (najlepiej wspólnie z rodziną), a wczesnym wieczorem kolację, to nie musisz czytać tego rozdziału. Niestety, wiele naszych dzieci...

Dziecięce choroby

Autyzm u dziecka

przełożyć na skuteczną terapię przeciwdziałającą cechom autystycznym. Bobkowicz-Lewartowska L., Autyzm dziecięcy. Zagadnienia diagnozy i terapii, „Impuls

Dziecięce choroby

Zasady prawidłowego żywienia

Urozmaicenie, czyli przygotowywanie posiłków zawierających produkty z każdego piętra piramidy, na przykład müsli z mlekiem (zboża + nabiał). W każdej grupie produktów spożywczych znajdują się cenne składniki odżywcze, których połączenie jest niezbędne...

Dziecięce choroby

Zespół Reye'a

niemowlęcego do młodzieńczego. Największa zapadalność na zespół Reye'a notowana jest w okresie jesienno-zimowym. Jest to choroba potencjalnie śmiertelna - umiera (...) około 50% chorych. Przyczyny zespołu Reye'a Choroba...