Trwa ładowanie...

Bakteria Coli – charakterystyka, objawy zatrucia, leczenie

Avatar placeholder
26.03.2021 14:00
Bakteria Coli – charakterystyka, objawy zatrucia, leczenie
Bakteria Coli – charakterystyka, objawy zatrucia, leczenie (123rf)

Zatrucie bakterią Coli bardzo często prowadzi do zatrucia pokarmowego. Niestety może powodować także występowanie poważniejszych dolegliwości, jakimi jest zapalenie opon mózgowych. Warto wiedzieć jakie objawy mogą świadczyć o zakażeniu bakterią Coli, by podjąć odpowiednie i możliwe najszybsze leczenie.

spis treści

1. Bakteria Coli – charakterystyka

Bakteria Coli nazywana jest bakterią Escherichia coli, która występuje we florze bakteryjnej jelita grubego. Bakteria coli spełnia w organizmie bardzo ważne funkcje: uczestniczy w produkcji witaminy K i witamin z grupy B, a także pomaga w rozkładzie pokarmów. Bakteria Coli można się bardzo łatwo i szybko zarazić, nawet poprzez dotknięcie klamek, pieniędzy lub przedmiotów użytku publicznego. Bardzo szybko trafia do organizmu, zarażając go.

2. Bakteria Coli – objawy zatrucia

Bakterią Coli można się także zarazić poprzez wypicie nieprzegotowanej wody albo zjedzenie nieumytych warzyw lub owoców. Pierwsze symptomy zatrucia bakterią Coli można zauważyć co najmniej po upływie 12 godzin.

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Do najczęstszych objawów zakażenia bakterią Coli należą:

Objawy te mogą powodować odwodnienie oraz ogólne osłabienie organizmu. Jeżeli taki stan będzie utrzymywał się dłużej niż 48 godzin, chory powinien zgłosić się niezwłocznie do lekarza. Lekarz zaleci przyjmowanie najodpowiedniejszych leków. Nie powinno się przyjmować środków przeciwwymiotnych albo przeciwbiegunkowych na własną rękę. Chory powinien się regularnie nawadniać i sprawdzać, czy w kale nie występują ślady krwi lub śluzu.

Oprócz wyżej wymienionych ogólnych objawów może dojść do poważnej infekcji organizmu. Osoby zarażone bakterią Coli mogą zainfekować również swój organizm poważniejszymi chorobami, takimi jak:

Wyżej wymieniowe choroby występują dość rzadko u chorych, jednak mogą się pojawić. Najczęściej jednak występują uporczywe biegunki, które mogą prowadzić do biegunek choleropodobnych czy czerwonkopodobnych. Niektóre szczepy mogą wywołać zapalenie zatok. Zarażenie bakterią Coli może okazać się bardzo niebezpieczne dla noworodków.

3. Bakteria Coli – leczenie

Bakterią Coli można się niezwykle łatwo zarazić, jednak istnieją sposoby na zapobieganie zarażeniom. Należy pamiętać o częstym myciu rąk zarówno dzieciom, jak i samym sobie. Ręce powinny być myte po każdym skorzystaniu z toalety. Należy dokładnie dezynfekować urządzenia sanitarne oraz dbać o sterylne przygotowywanie żywności. Bakteria Coli może się szybko rozprzestrzeniać, jeżeli będzie miała sprzyjające ku temu warunki (wilgoć i odpowiednia temperatura). Dlatego łatwo się nią zarazić w miejscach, gdzie regularnie przygotowywane jest pożywienie.

Musisz to wiedzieć

Pamiętać należy także o piciu przegotowanej wody, jeżeli jesteśmy w miejscu, w którym nigdy jej nie piliśmy i nie wiemy nic na temat jej pochodzenia. Oprócz tego należy myć dokładnie mięso i nie spożywać mięsa niedogotowanego. Warzywa i owoce również muszą być dokładnie umyte, a skórka z jajek wyparzona.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze