Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Badanie histeroskopowe

Avatar placeholder
25.09.2020 17:31
Badanie histeroskopowe
Badanie histeroskopowe (123rf)

Histeroskopia jest badaniem wziernikowym jamy i szyjki macicy. Wykonuje się je dzięki specjalnemu wziernikowi – histeroskopowi. Jest on wprowadzany do szyjki macicy przez pochwę. To najważniejsze badanie diagnostyczne w przypadku podejrzenia endometriozy, oraz innych chorób dotykających macicy i jej błony śluzowej. Dzięki badaniu histeroskopowemu lekarz może dokładnie obejrzeć wygląd błony śluzowej i stwierdzić ewentualne zmiany patologiczne, a także pobrać próbki tkanki do dalszych badań. W niektórych przypadkach można od razu usunąć wykryte zmiany.

spis treści

1. Jak wygląda badanie histeroskopowe?

Histeroskopia to wziernikowanie szyjki macicy przez pochwę pacjentki za pomocą histeroskopu. Tego rodzaju wziernik może służyć do samego oglądania wnętrza macicy, jak i do innych zadań. Niektóre histeroskopy pozwalają na wprowadzenie narzędzi chirurgicznych do biopsji oraz do usuwania zmienionych patologicznie tkanek. Często podczas badania potrzebna jest możliwość wprowadzenia gazu (dwutlenku węgla) lub wody (obecnie są to płyny zawierające elektrolity) do wnętrza macicy, aby uwidocznić ewentualne zmiany. Specjalny resektoskop umożliwia także usunięcie mięśniaków na macicy.

Histeroskopię przeprowadza się, kiedy endometrium, czyli błona śluzowa macicy jest relatywnie cienka. Najlepiej więc przeprowadzić badanie tuż po miesiączce i całkowitym ustaniu krwawienia. Badanie może być przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, jeśli planowane jest jedynie badanie. Jeśli jednak planowane są dodatkowe czynności, takie jak usuwanie zmian patologicznych lub pobranie próbki do dalszych badań, stosuje się znieczulenie ogólne, czyli narkozę.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Pacjentka siada na fotelu ginekologicznym, jak do badania ginekologicznego. W przypadku histeroskopii pacjentka jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym. Po rozpoczęciu działania znieczulenia, lekarz wprowadza histeroskop do pochwy pacjentki. Wnętrze szyjki i jamy macicy jest dokładnie oglądane w celu wykrycia ewentualnych zmian patologicznych. Samo badanie trwa zwykle kilkanaście minut. Po badaniu przepisywane są w niektórych przypadkach antybiotyki, aby uniknąć zapalenia przydatków czy zapalenia endometrium.

2. Do czego służy histeroskopia?

Histeroskopia jest zarówno badaniem, jak i metodą leczniczą. Przeprowadza się ją w przypadku niewyjaśnionych krwawień z dróg rodnych oraz w diagnostyce niepłodności kobiecej. Dzięki histeroskopii można zdiagnozować:

  • endometriozę,
  • zrosty we wnętrzu macicy,
  • mięśniaki macicy,
  • polipy,
  • przerwanie ciągłości ścianek macicy,
  • inne patologiczne zmiany dotykające błony śluzowej macicy.

Dzięki histeroskopowi można także w trakcie badania usunąć zauważone zmiany patologiczne. Mogą to być na przykład polipy endometrium, zrosty wewnątrzmaciczne lub mięśniaki macicy. Usunięcie ich jest szybkie, a co najważniejsze, odgrywa ogromną rolę w leczeniu niepłodności. Jeśli jednak nie zostaną zauważone żadne zmiany w obrębie błony śluzowej macicy, a kobieta skarży się na krwawienia z dróg rodnych lub problemy z zajściem w ciążę, konieczne są dalsze badania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze