Badanie histeroskopowe

Histeroskopia jest badaniem wziernikowym jamy i szyjki macicy. Wykonuje się je dzięki specjalnemu wziernikowi – histeroskopowi. Jest on wprowadzany do szyjki macicy przez pochwę. To najważniejsze badanie diagnostyczne w przypadku podejrzenia endometriozy, oraz innych chorób dotykających macicy i jej błony śluzowej. Dzięki badaniu histeroskopowemu lekarz może dokładnie obejrzeć wygląd błony śluzowej i stwierdzić ewentualne zmiany patologiczne, a także pobrać próbki tkanki do dalszych badań. W niektórych przypadkach można od razu usunąć wykryte zmiany.

Polecane wideo:

Jak wygląda badanie histeroskopowe?

Histeroskopia to wziernikowanie szyjki macicy przez pochwę pacjentki za pomocą histeroskopu. Tego rodzaju wziernik może służyć do samego oglądania wnętrza macicy, jak i do innych zadań. Niektóre histeroskopy pozwalają na wprowadzenie narzędzi chirurgicznych do biopsji oraz do usuwania zmienionych patologicznie tkanek. Często podczas badania potrzebna jest możliwość wprowadzenia gazu (dwutlenku węgla) lub wody (obecnie są to płyny zawierające elektrolity) do wnętrza macicy, aby uwidocznić ewentualne zmiany. Specjalny resektoskop umożliwia także usunięcie mięśniaków na macicy.

Histeroskopię przeprowadza się, kiedy endometrium, czyli błona śluzowa macicy jest relatywnie cienka. Najlepiej więc przeprowadzić badanie tuż po miesiączce i całkowitym ustaniu krwawienia. Badanie może być przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, jeśli planowane jest jedynie badanie. Jeśli jednak planowane są dodatkowe czynności, takie jak usuwanie zmian patologicznych lub pobranie próbki do dalszych badań, stosuje się znieczulenie ogólne, czyli narkozę.

Pacjentka siada na fotelu ginekologicznym, jak do badania ginekologicznego. W przypadku histeroskopii pacjentka jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym. Po rozpoczęciu działania znieczulenia, lekarz wprowadza histeroskop do pochwy pacjentki. Wnętrze szyjki i jamy macicy jest dokładnie oglądane w celu wykrycia ewentualnych zmian patologicznych. Samo badanie trwa zwykle kilkanaście minut. Po badaniu przepisywane są w niektórych przypadkach antybiotyki, aby uniknąć zapalenia przydatków czy zapalenia endometrium.

Do czego służy histeroskopia?

Histeroskopia jest zarówno badaniem, jak i metodą leczniczą. Przeprowadza się ją w przypadku niewyjaśnionych krwawień z dróg rodnych oraz w diagnostyce niepłodności kobiecej. Dzięki histeroskopii można zdiagnozować:

  • endometriozę,
  • zrosty we wnętrzu macicy,
  • mięśniaki macicy,
  • polipy,
  • przerwanie ciągłości ścianek macicy,
  • inne patologiczne zmiany dotykające błony śluzowej macicy.

Dzięki histeroskopowi można także w trakcie badania usunąć zauważone zmiany patologiczne. Mogą to być na przykład polipy endometrium, zrosty wewnątrzmaciczne lub mięśniaki macicy. Usunięcie ich jest szybkie, a co najważniejsze, odgrywa ogromną rolę w leczeniu niepłodności. Jeśli jednak nie zostaną zauważone żadne zmiany w obrębie błony śluzowej macicy, a kobieta skarży się na krwawienia z dróg rodnych lub problemy z zajściem w ciążę, konieczne są dalsze badania.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Beta hcg

Olkaa1234 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Endometrioza
Endometrioza

Diagnozowanie endometriozy

Diagnozowanie endometriozy

Diagnostyka endometriozy jest złożona i dość skomplikowana. Nie ma bowiem prostego testu, który umożliwiałby jednoznaczne rozpoznanie choroby.

Endometrioza

Leczenie endometriozy

Leczenie endometriozy stanowi duży problem medyczny. Choroba jest trudna do wyleczenia i ma charakter przewlekły. W wielu przypadkach (...) , nawet po leczeniu operacyjnym, obserwuje się nawroty endometriozy. Przerost...

Endometrioza

Przyczyny endometriozy

Przyczyny endometriozy nie są do końca znane, a specjaliści ciągle poszukują czynników etiologicznych odpowiedzialnych za rozwój choroby. Obecnie (...) istnieje kilka teorii wysuniętych przez świat nauki, dotyczących powstawania endometriozy....

Endometrioza

Diagnostyka endometriozy

Diagnostyka endometriozy jest złożona i dość skomplikowana. Nie ma bowiem prostego testu, który umożliwiałby jednoznaczne rozpoznanie choroby (...) . Lekarze uważają, że najlepszym badaniem w diagnozowaniu endometriozy...

Diagnostyka niepłodności

Histeroskopia

przez pochwę do szyjki i jamy macicy. Badanie histeroskopowe wykorzystuje diagnostyka niepłodności do potwierdzania lub wykluczania przyczyn (...) i stwierdzenie ewentualnych zmian chorobowych. Na czym polega histeroskopia? Badanie...

Zaburzenia autoimmunologiczne

Badania spermy

Badania spermy

Badanie nasienia to inaczej badanie spermy - podstawowe badanie diagnostyczne potrzebne do rozpoznania przyczyn męskiej niepłodności.

Cytologia

Gabinet lekarski

Gabinet lekarski

Badanie cytologiczne to mikroskopowe badanie komórek nabłonkowych pobranych z szyjki macicy.

Rozstępy i cellulit po ciąży

Badanie skóry

Badanie skóry

Badanie skóry u dzieci i osób dorosłych Badanie skóry może być przeprowadzone zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci.

Niepłodność kobiet

Mięśniaki macicy

one niegroźny guz lub kilka guzów, które w większości przypadków nie dają żadnych objawów i są w związku z tym wykrywane przez przypadek podczas badania (...) dopochwowe i badanie ginekologiczne, aby monitorować ewentualne...

Badanie moczu w ciąży - wyniki, osad

Badanie moczu w ciąży

Badanie moczu w ciąży

W czasie ciąży rutynowym testem wykonywanym niekiedy podczas każdej wizyty kontrolnej jest badanie moczu. To proste i bezbolesne badanie pozwala wykryć obecność leukocytów, czyli białych krwinek w moczu.