Trwa ładowanie...

Badanie crp – wskazania, badanie, a ciąża

Badanie CRP to badanie białka osocza z grupy białek ostrej fazy. CRP to inaczej białko C-reaktywne. Produkowane jest w wątrobie. Wysokie stężenie CRP oznacza najczęściej stan zapalny. Czy podwyższone białko C-reaktywne ma wpływ na ciążę? Z jaką częstotliwością badanie powinno być wykonywane? Świdomość na temat badań w ciąży w wielu przypadkach ratuje zdrowie, a nawet życie dziecka i ciężarnej.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

1. Badanie crp - wskazania

Badanie CRP wykonuje się u pacjentów, u których podejrzewa się stan zapalny. Szczególną rolę odgrywa badanie CRP u osób chorujących na schorzenia natury immunologicznej. Dzięki temu można monitorować stan zaawansowania choroby. Badanie CRP przeprowadzane jest w celu diagnostyki niektórych nowotworów, przy zapaleniu trzustki, w sytuacji zaburzeń pracy układu naczyniowego itp. Prawidłowa wartość białka CRP powinna wynosić od 0, 08 do 3, 1 mg/l. Jednak u palaczy lub osób z nadciśnieniem tętniczym wartość ta może być wyższa, lecz nie może przekroczyć 10 mg/l.

Badanie crp gwarantuje potwierdzenie lub wykluczenie stanu zapalnego w organizmie
Badanie crp gwarantuje potwierdzenie lub wykluczenie stanu zapalnego w organizmie

W jaki sposób interpretuje się podwyższony wynik, jaki daje badanie CRP? CRP powyżej 3, 1 mg/l do 10 mg/l oznacza istnienie jakiegoś stanu zapalnego w organizmie. CRP poniżej 40 mg/l wskazuje na łagodne zapalenia, ciążę oraz infekcje wirusowe. CRP do 200 mg/l oznacza infekcje bakteryjne, natomiast CRP do 500 mg/l to symptom zaawansowanych oparzeń i zakażeń bakteryjnych. Badanie CRP pozwala diagnozować choroby sercowo-naczyniowe. Jeżeli CRP jest wyższe niż3 mg/l, wówczas istnieje podejrzenie wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, na przykład zawału serca.

To też warto wiedzieć

Przyjmowanie niektórych leków może mieć znaczny wpływ na badanie CRP. Jakie leki mogą obniżyć tę wartość? Zaliczymy do nich przede wszystkim leki stosowane przy podwyższonym cholesterolu – statyna i fibraty. A co może oznaczać zaniżony wynik CRP? Taki rezultat badania CRP występuje wówczas, gdy nasza wątroba pracuje nieprawidłowo przykładowo wątroba jest obciążona lekami.

2. Badanie CRP – badanie, a ciąża

Podwyższony wynik badania CRP oznacza, że w organizmie toczy się jakiś stan zapalny. Szczególną ostrożność należy zachować przy infekcjach bakteryjnych. Jeżeli wystąpił podwyższony rezultat badania CRP u kobiet w ciąży, lekarz prowadzący powinien skierować na dalsze badania, które wskażą ognisko choroby. Dlaczego to jest takie istotne? Podwyższone badanie CRP wskazujące na stan zapalny to ostrzeżenie. Szczególnie niezidentyfikowana infekcja może być groźna dla matki i dziecka. Najczęstszą przyczyną nieprawidłowego wyniku badania CRP jest infekcja wewnątrzmaciczna. W takim przypadku lekarz prowadzący ciążę przepisuje specjalistyczny antybiotyk z grupy beta-laktamów. Zapalenie zlokalizowane wewnątrz macicy może doprowadzić do przedwczesnego odpływu wód płodowych.

Zioła, których nie może przyjmować kobieta w ciąży
Zioła, których nie może przyjmować kobieta w ciąży [7 zdjęć]

Ziołowe herbaty są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Pomagają w wielu dolegliwościach. W ciąży należy...

zobacz galerię

Każda kobieta w ciąży musi być jednak świadoma, iż w stanie błogosławionym zawsze wyjdzie badanie CRP podwyższone. Jeśli jednak wynik tylko lekko przekracza normę, w takim przypadku – niewielką infekcję leczy się najczęściej domowymi sposobami. Niestety – w ciąży bardzo wiele lekarstw jest przeciwwskazanych. Warto dodatkowo mieć świadomość, że badanie CRP może daż wyższy wynik w ostatnim trymestrze ciąży.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.