Trwa ładowanie...

Helicobacter pylori. Jak wykryć tą bakterię?

Avatar placeholder
23.01.2024 00:59
Helicobacter pylori. Jak wykryć tą bakterię?
Helicobacter pylori. Jak wykryć tą bakterię? (123rf)

Aby sprawdzić czy jest się nosicielem bakterii, należy wykonać specjalne badania na jej obecność. Helicobacter pylori jest drobnoustrojem, który w większości przypadków jest odpowiedzialny za chorobę wrzodową i inne schorzenia żołądka i dwunastnicy. Badania diagnostyczne umożliwiające wykrycie obecności tej bakterii pozwalają stwierdzić, czy istnieje ryzyko zachorowania na te schorzenia i ewentualnie rozpocząć skuteczne leczenie antybiotykami.

spis treści

1. Jakie są wskazania do badania?

Badanie na obecność H. pylori powinno być wykonane u pacjentów, którzy narzekają między innymi na nawracające nudności, wymioty, zgagę oraz ból żołądka występujący po posiłku.

Takie objawy mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie wrzodowej żołądka lub innej dolegliwości układu pokarmowego. Badania tego typu powinno się również wykonać u osób cierpiących na nawracające owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Helicobacter pylori to bakteria występująca u osób cierpiących na wymioty czy zgagę
Helicobacter pylori to bakteria występująca u osób cierpiących na wymioty czy zgagę (123RF)

2. Nieinwazyjne badania na obecność Helicobacter pylori

Istnieje kilka rodzajów badań pozwalających stwierdzić obecność H. pylori w organizmie. Duża część z nich jest badaniami nieinwazyjnymi.

Podstawowym badaniem, które służy wykryciu tej bakterii, jest test na Helibacter pylori z krwi. Wykonanie tego badania pozwala na oznaczenie przeciwciał IgG, które organizm produkuje w przypadku obecności tej bakterii.

W przypadku Helicobacter pylori badanie krwi potwierdzi nam jednak jedynie kontakt organizmu z bakterią, ale nie potwierdzi zakażenia. Jedynie testy kału oraz oddechu dają możliwość potwierdzenia zakażenia.

Obecnie najskuteczniejszym testem na wykrycie H. pylori jest test oddechowy. Jeśli tylko jest to możliwe, zalecane jest wykonanie właśnie tego badania. Test oddechowy pozwala ustalić ilość tak zwanego ciężkiego węgla w wydychanym przez nas powietrzu.

Węgiel powstaje w efekcie rozkładu mocznika. Do procesu tego dochodzi w żołądku na skutek działania ureazy – enzymu bakterii H. pylori. Innymi badaniami umożliwiającymi wykrycie obecności H. pylori są posiew kału oraz test wykrywający RNA bakterii.

Musisz to wiedzieć

3. Inwazyjne badania na obecność Helicobacter pylori

Aby wykonać badanie inwazyjne na obecność H. pylori, należy pobrać wycinek błony śluzowej żołądka, na przykład za pomocą gastroskopii. Pobrany materiał następnie bada się w laboratorium histopatologicznym oraz poddaje testowi na obecność urazy.

Dość często bakteria H. pylori jest nierównomiernie rozmieszczona w żołądku i dwunastnicy. Dlatego może się zdarzyć, że pobrany podczas gastroskopii mały wycinek błony śluzowej może nie zawierać bakterii, mimo jej obecności w układzie pokarmowym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze