Trwa ładowanie...

Badania GBS - do czego służy, przebieg, profilaktyka

Avatar placeholder
23.04.2019 13:42
Badania GBS - do czego służy, przebieg, profilaktyka
Badania GBS - do czego służy, przebieg, profilaktyka (123rf)

Badanie GBS wykonywane w ciąży pozwala wykryć u kobiety paciorkowce pochodzące z grupy GBS zasiedlające okolice pochwy. Badanie GBS powinno zostać przeprowadzone u każdej kobiety w ciąży, ponieważ paciorkowce pochodzące z grupy GBS mogą zostać przeniesione z łona matki na dziecko w momencie porodu. Po przejściu na noworodka, paciorkowce wywołują zapalenie płuc lub opon mózgowo-rdzeniowych. Przeprowadzenie badania GBS pozwala na wykrycie i wyeliminowanie bakterii paciorkowca.

spis treści

1. Badanie GBS - do czego służy

Wykonanie badania GBS u kobiet w ciąży pownno, według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, mieć miejsce pomiędzy trzydziestym piątym a trzydziestym siódmym tygodniem ciąży. Niewykryte i niewyeliminowane bakterie paciorkowca mogą przenieść się na noworodka w czasie porodu, co prowadzić może do śmiertelnych chorób, takich jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet do sepsy.

Wyniki badań GBS umożliwiają lekarzom podjęcie odpowiednich działań i dalsze prowadzenie ciąży. Badania GBS to testy przystosowane specjalnie do wykrywania obecności bakterii paciorkowca z grupy GBS w łonie matki, ponieważ właśnie ta grupa jest odpowiedzialna za wykształcanie u dzieci zapalenia płuc czy sepsy.

Zobacz film: "Jakie badania powinnyście wykonać zanim zdecydujecie się na dziecko?"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Badanie GBS - przebieg

Ginekolog wykonujący badanie GBS pobiera pojedynczy wymaz z przedsionka pochwy i jeden z rejonu odbytu matki, a następnie pobrane wymazy umieszczane są na specjalnej płytce umożliwiającej identyfikację bakterii po około pięciu dniach. Po tym czasie wyniki badania GBS będą nam już znane i powiedzą nam, czy matka jest zarażona bakteriami paciorkowca.

Wyniki badań GBS mogą być negatywne - matka nie posiada bakterii - oraz pozytywne - matka posiada bakterie i konieczne jest natychmiastowe działanie lekarza w celu wyeliminowania bakterii zagrażających życiu dziecka. W takim wypadku, matka musi przejść antybiotykoterapię, która polega na dożylnym podawaniu antybiotyków w postaci penicyliny.

Badanie GBS pozwala wykryć groźne bakterie paciorkowca, które mogą doprowadzić do śmierci dziecka po porodzie
Badanie GBS pozwala wykryć groźne bakterie paciorkowca, które mogą doprowadzić do śmierci dziecka po porodzie (123RF)

3. Badania GBS - profilaktyka

Leczenie wykrytych bakterii GBS przeprowadza się tuż przed porodem, ponieważ wyeliminowane wcześniej bakterie po jakimś czasie wracają i znów namnażają się w organizmie kobiety. W Polsce, około 20 proc. ciężarnych kobiet jest nosicielkami bakterii paciorkowca GBS, jednak ryzyko zakażenia dziecka jest na tyle duże, że badania zaleca się wszystkim kobietom.

W przypadku gdy wyniki badania GBS są ujemne, wciąż można zastosować profilaktyczną antybiotykoterapię, jeśli tylko u kobiety występują dane wskazania, takie jak obecność bakterii u któregoś z członków rodziny, lub wcześniejsze zarażenie się któregoś dziecka bakteriami.

Jeśli badania GBS nie zostały przeprowadzone, a do porodu pozostało przewidywalnie mniej niż 18 godzin, kobieta powinna przejść profilaktyczną antybiotykoterapię penicyliną. Oprócz tego, jeśli temperatura kobiety wynosi ponad 38 st. Celsjusza, antybiotykoterapia również jest przeprowadzana.

Obecność paciorkowców może wykazać badanie GBS, lecz możliwe jest także stwierdzenie obecności paciorkowca GBS w pochwie kobiety na podstawie badań moczu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze