Trwa ładowanie...

Audiogram. Kto i kiedy powinien wykonać badanie audiometryczne?

 Ewa Rosiecka
14.12.2020 20:54
Audiogram to zapis badania audiograficznego słuchu.
Audiogram to zapis badania audiograficznego słuchu. (GettyImages)

W obecnych czasach wciąż mamy do czynienia z hałasem. Przebywanie w nim przez dłuższy czas często prowadzi do pogorszenia słuchu. W takiej sytuacji lekarz może zlecić wykonanie audiogramu. Jest to badanie, którego celem jest ocena sprawności narządu słuchu. Oprócz pogorszenia słuchu istnieją także inne wskazania do wykonania audiogramu - między innymi zawroty głowy lub zaburzenia równowagi. Na czym polega badanie audiometryczne i jak się do niego przygotować?

spis treści

1. Czym jest audiogram?

Badanie audiometryczne to inaczej tonalne progowe badanie słuchu, którego wynikiem jest audiogram. To wykres przedstawiający poziom sprawności narządu słuchu (głośność, częstotliwość) osoby badanej. Jest jedną z podstawowych metod wykrywania wad słuchu, dzięki niemu lekarz może wykryć niedosłuch oraz jego stopień.

Słuch jest ilustrowany poprzez przedstawienie progów słyszenia na różnych częstotliwościach. Właściwy próg słyszenia mieści się w granicach 0 - 25 dB. Badanie jest przeprowadzane osobno dla każdego z uszu. Poszczególne tony generowane są przez audiometr.

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"
Wady słuchu u dzieci
Wady słuchu u dzieci

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i radosne dziecko. Czasem zdarza się tak, że lekarze u naszych pociech

przeczytaj artykuł

2. Jak wygląda badanie audiometryczne?

Badanie audiograficzne przeprowadza się w specjalnie wyciszonej kabinie. Badany zakłada na uszy słuchawki, do testu zaś używa się audiometru, generującego częstotliwość od 125 do 10 tys. Hz.

Badanie to przeprowadza laryngolog, protetyk słuchu, audiolog lub osoba specjalnie do tego przeszkolona, można je przeprowadzić u każdego (choć u dziecka poniżej 3 roku życia może nie być miarodajne). Jest ono proste, nieinwazyjne i bezbolesne. Nie wymaga skierowania, trwa kilkadziesiąt minut.

Badany słucha dźwięków o różnej częstotliwości. Gdy usłyszy dany dźwięk, wciska przycisk na specjalnym joysticku lub po prostu podnosi rękę. Badanie rozpoczyna się od tonów ledwo słyszalnych, poprzez coraz głośniejsze, do najgłośniejszych (dźwięki są wzmacniane lub osłabiane, by zorientować się, w którym momencie badany przestaje je słyszeć).

Dla każdej częstotliwości kilka razy sprawdza się słyszalność, tempo pomiaru dostosowuje się zaś do czasu reakcji badanego.

Zaburzenia słuchu u dzieci
Zaburzenia słuchu u dzieci

Masz problemy ze słuchem, a może ma je Twoje dziecko lub ktoś z bliskich? Nie wpadaj w panikę, obecnie

przeczytaj artykuł

3. Wskazania do badania audiometrycznego

Badanie to wykonuje się najczęściej u osób:

  • które mają zaburzenia słuchu;
  • które cierpią z powodu szumów usznych;
  • u których podejrzewa się niedosłuch;
  • które miewają zaburzenia równowagi i zawroty głowy;
  • które niedosłyszą - aby określić, w jakim stopniu.

Osoby stale narażone na hałas lub działanie związków chemicznych z racji wykonywanego zawodu powinny regularnie poddawać się badaniu audiometrem.

Nie jest konieczne specjalne przygotowanie do badania, jednak dobrze jest przyjść na nie wypoczętym, aby zmęczenie nie mąciło naszej uwagi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze