Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia

Avatar placeholder
31.03.2021 17:13
Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia
Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia (123rf)

Czym jest AZS? Jest to schorzenie występujące pod nazwą atopowe zapalenie skóry. Przebieg choroby w zaawansowanym stadium jest najczęściej ostry, a sama choroba ma charakter przewlekły. W przebiegu AZS możliwa jest chwilowa remisja, ale skóra chorego wymaga stałej specjalistycznej pielęgnacji i leczenia. AZS ujawnia się najczęściej w pierwszym roku życia i z wiekiem objawy mogą być łagodniejsze. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Głównym objawem jest duża suchość skóry, a co za tym idzie jej nadmierne łuszczenie, któremu towarzyszy świąd. Najczęściej zmiany obejmują skórę twarzy, zgięcia łokci i kolan, ale w późniejszym stadium mogą przenieść się na skórę tułowia, a nawet głowy.

spis treści

1. Jakie czynniki wpływają na rozwój AZS?

W większości zachorowań atopowe zapalenie skóry jest wywołane reakcją organizmu na alergen. Bardzo często tymi alergenami są pokarmy, np. mleko krowie czy kozie, jajko, mąka pszenna. Jeśli dziecko ma skłonności do zmian alergicznych, mogą je uczulać także inne produkty. Dodatkowe zagrożenie mogą wywoływać preparaty codziennego użytku, np. kosmetyki do pielęgnacji skóry, proszek do prania czy płyn do płukania. Wełna owcza, a właściwie lanolina, jest składnikiem wielu preparatów i kosmetyków, ponieważ ma właściwości zmiękczające, dlatego powinna być eliminowana z użytku przy schorzeniu rodzaju AZS. Alergenem może być kurz, dym tytoniowy, dlatego przy wszelkich zmianach, które pojawiają się na skórze malucha, bardzo ważne jest wyeliminowanie wszelkich czynników alergennych.

AZS występuje także u niemowląt
AZS występuje także u niemowląt (123RF)

2. Rozpoznanie AZS

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Rozpoznanie schorzenia wymaga obserwacji diety malucha, kosmetyków używanych do pielęgnacji włosów i ciała. Jednak w niektórych przypadkach rozpoznanie problemu jest możliwe jedynie w warunkach szpitalnych. Kiedy lekarz znajdzie np. pokarm, który powoduje reakcję alergiczną, jest on eliminowany z diety malucha na określony czas, najczęściej na 3-6 miesięcy. Po upływie tego okresu próba jest jeszcze raz przeprowadzona, a gdy wynik jest pozytywny, dieta eliminacyjna jest nadal kontynuowana. Gdy dziecko jest karmione tylko mlekiem, odnalezienie alergenu jest znacznie łatwiejsze i do diety wprowadzany jest preparat zastępczy, czyli np. hydrolizaty białek mleka krowiego, preparaty, które posiadają wolne aminokwasy zamiast białek, preparaty na bazie mleka sojowego.

3. Prawidłowa pielęgnacja w przypadku AZS

Wszelkie schorzenia skóry, np. łojotokowe zapalenie skóry czy AZS, wymagają nie tylko specjalistycznego leczenia, ale również prawidłowej i systematycznej pielęgnacji. Apteki w swych katalogach ofert posiadają produkty, które pomagają prawidłowo zadbać o skórę. Do suchej i łuszczącej się skóry polecane są emolienty, czyli np. kremy, oliwki, balsamy natłuszczające skórę. Bardzo ważne jest to, że wszystkie preparaty tego rodzaju dostępne są dla pacjenta bez recepty. Wybierając produkt dla siebie należy przede wszystkim zapoznać się z dołączoną do niego ulotką i właściwie go stosować.

Musisz to wiedzieć

Przy zmianach skórnych stosowane jest także leczenie farmakologiczne. Najczęściej są to leki antyhistaminowe, których zadaniem jest zmniejszenie obrzęku czy złagodzenie swędzenia miejsca zakażonego. W przypadku małych dzieci, niestety, wybór tego rodzaju leków jest znacznie ograniczony i stosowane są one tylko w przypadkach zaawansowanego stadium choroby. Wtedy lekarz często zaleca kremy czy maści do miejscowego użycia, które zawierają glikokortykosteroidy. U dzieci starszych można zastosować farmaceutyki z grupy inhibitorów kalcyneuryny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze