Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Atopowe zapalenie skóry – o jakiej porze roku się nasila?

Avatar placeholder
31.03.2021 17:13
Atopowe zapalenie skóry – o jakiej porze roku się nasila?
Atopowe zapalenie skóry – o jakiej porze roku się nasila? (123rf)

Atopowe zapalenie skóry to nieprzyjemne swędzenie, sucha skóra, a niekiedy również rozległe stany zapalne. Objawy można łagodzić specjalnymi maściami i kremami, a także przestrzegając podstawowych zasad pielęgnacji skóry atopowej. Pewne pory roku sprawiają jednak, że atopowe zapalenie skóry znacznie się nasila. Jaki jest to okres? Jak wówczas należy radzić sobie z AZS?

spis treści

1. W jakich porach roku AZS się nasila?

Atopowe zapalenie skóry nasila się w okresie zimowym i wiosennym. W okresie zimowym powietrze staje się znacznie bardziej suche, zaczynamy nosić grubsze i cieplejsze ubrania. Wszystko to może prowadzić do pogłębienia objawów AZS. Ciężkie ubrania dodatkowo podrażniają delikatną i uszkodzoną skórę. Na wiosnę z kolei rozpoczyna się pylenie drzew. U osób uczulonych skóra atopowa może silnie reagować na reakcje alergiczne. Jak zatem radzić sobie w tych trudnych okresach, aby atopowe zapalenie skóry było mniej uciążliwe i mniej bolesne?

Atopowe zapalenie skóry nasila się zimą i wiosną
Atopowe zapalenie skóry nasila się zimą i wiosną (123RF)

2. Leczenie AZS

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Podczas zaostrzenia choroby można korzystać z leków. Na dokuczliwe swędzenie mogą pomóc leki przeciwhistaminowe, które złagodzą objawy. Trudno jest jednak niekiedy oprzeć się drapaniu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku AZS nawet niewielkie uszkodzenie naskórka może szybko doprowadzić do zakażenia rany. Wówczas należy sięgnąć po maści przeciwzapalne lub maści zawierające antybiotyk. Maści ze sterydami, które mają bardzo silne działanie, powinny być stosowane tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Pomocne w radzeniu sobie z objawami atopowego zapalenia skóry może się również okazać naświetlanie promieniami UV.

3. Nie samo leczenie – również dieta

Atopowe zapalenie skóry może nasilać się, jeżeli mamy alergię na niektóre produkty spożywcze. W takim przypadku nie samo leczenie objawów może ukoić swędzenie, ale także dobranie odpowiedniej diety. Według specjalistów, najczęściej uczulającymi produktami są na przykład: mleko, orzeszki ziemne, soja i cytrusy. Warto jednak pamiętać, że każda dieta, nawet osoby ze skórą atopową, powinna być bogata w witaminy i mikroelementy, gdyż w znacznym stopniu wpływa ona na kondycję naszej skóry.

4. Co jeszcze może wspomóc radzenie sobie z AZS?

Korzystne w radzeniu sobie z AZS jest również zażywanie probiotyków. Wpływają one na układ odpornościowy i jelita, a co za tym idzie mogą łagodzić objawy choroby. Co więcej, mobilizują organizm do produkcji przeciwciał, które szybciej walczą z alergenami układu pokarmowego.

Musisz to wiedzieć

Jeżeli, poza dolegliwościami skórnymi, przez chorobę mamy znacznie gorsze samopoczucie, jesteśmy zestresowani i nerwowi, warto skorzystać z pomocy psychologa. Pomoże on w odnalezieniu spokoju i nauczy radzić sobie z codziennymi problemami. Jak dowiodły badania, ma to również duży wpływ na zmniejszenie objawów atopowego zapalenia skóry.

Jeżeli chodzi o domowe sposoby lub leczenie na własną rękę, należy z nimi bardzo uważać. Skóra atopowa jest bardzo delikatna i nierozważne stosowanie leków lub preparatów bez konsultacji z lekarzem może okazać się dla niej niekorzystne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze