Trwa ładowanie...

Astygmatyzm

 Agnieszka Gotówka
23.04.2019 11:11
Astygmatyzm
Astygmatyzm (123rf)

Astygmatyzm, inaczej niezborność, jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób oczu. Na szczęście, łatwo tę wadę skorygować, nosząc okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Pacjent z astygmatyzmem widzi rozmazany obraz. Dzieje się tak, gdyż wiązka promieni, która wpada do oka, załamuje się i skupia w dwóch punktach (a nie w jednym, jak dzieje się w przypadku zdrowego oka).

Za astygmatyzm rogówkowy odpowiada nieregularny kształt rogówki (przypomina wycinek piłki do rugby), zaś za astygmatyzm soczewkowy – nieprawidłowy kształt soczewki. Ten ostatni rodzaj astygmatyzmu może rozwinąć się jako powikłanie zaćmy, stąd najczęściej tę wadę wzroku diagnozuje się u osób starszych.

1. Objawy astygmatyzmu

Osoba z tą wadą nie widzi wyraźnie. Obraz jest zamazany, widoczny jakby za mgłą, a kontury przedmiotów czy osób niewyraźne. Gdy wada jest niewielka, jedynym objawem może być częste mruganie i mrużenie oczu. Do symptomów astygmatyzmu zalicza się również czołowe bóle głowy. Pacjent może ponadto często przekrzywiać głowę i trzeć oczy. W przypadku małych dzieci nieleczony astygmatyzm może doprowadzić do niedowidzenia.

Osoba z astygmatyzmem widzi nie wyraźnie
Osoba z astygmatyzmem widzi nie wyraźnie (123RF)

2. Diagnostyka astygmatyzmu

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Gdy pojawią się problemy z widzeniem, konieczna jest wizyta u okulisty. Specjalista, dysponując odpowiednim sprzętem, jest w stanie już na pierwszej wizycie określić wadę wzroku. Okulista sięgnie zapewne po keratoskop. Za jego pomocą wykona badanie polegające na obserwacji kształtu odbić okręgów w rogówce. Oś oraz stopień niezborności oka zmierzy z kolei oftalmometr Javala. W celu zdiagnozowania astygmatyzmu używa się również autorefraktometru wyposażonego w keratograf. Gdy zdecydujemy się leczyć astygmatyzm laserem, zabieg musi być poprzedzony wideokeratografią komputerową. Badania okulistyczne stosowane w przypadku diagnozowania wad wzroku są bezbolesne i nie wymagają wcześniejszych przygotowań.

3. Sposoby leczenia astygmatyzmu

Wadę koryguje się najczęściej okularami ze szkłami cylindrycznymi. Można również sięgnąć po miękkie soczewki kontaktowe. Jeśli jednak astygmatyzm jest duży lub powierzchnia rogówki jest zniekształcona, konieczne jest zastosowanie soczewek twardych. Dobór szkieł czy soczewek nie może być przypadkowy. Należy ściśle przestrzegać tego, co zostało zapisane na recepcie od lekarza okulisty.

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

Jeśli astygmatyzm nie będzie prawidłowo leczony, wówczas mogą pojawić się problemy takie jak:

• przewlekłe zapalenie brzegów powiek,

zapalenie spojówek,

• silne bóle głowy,

• zmęczenie,

• niechęć do nauki w przypadku dzieci,

• trudności z prowadzeniem samochodu.

Astygmatyzm może być ponadto leczony za pomocą korekcji laserowej przy wykorzystaniu jednej z metod:

• Lasik (do 6 dioptrii),

• PRK/Lasek (do 2,5 dioptrii),

• Epi-Lasik (do 3 dioptrii).

Musisz to wiedzieć

Leczenie operacyjne skutecznie usuwa wadę wzroku i często w znacznym stopniu poprawia komfort życia pacjenta.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze