Trwa ładowanie...

Astma w ciąży

Avatar placeholder
23.04.2019 11:10
Astma w ciąży
Astma w ciąży (123rf)

Astma to stosunkowo powszechny problem wśród ciężarnych kobiet, nawet u tych, które nie miały jej przed zajściem w ciążę. U kobiet spodziewających się dziecka astma ma wpływ nie tylko na stan ciężarnej, ale i może powodować blokadę w dopływie powietrza do płodu. Nie oznacza to jednak, że astma zawsze zagraża kobiecie i jej dziecku. Jeśli choroba jest kontrolowana, ryzyko problemów jest znikome. Na szczęście większość leków na astmę może być stosowana przez ciężarne kobiety.

spis treści

1. Niekontrolowana astma w ciąży

Jeśli jesteś w ciąży i nie miałaś wcześniej astmy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zlekceważysz problemy ze złapaniem oddechu lub świszczący oddech, nie rozpoznając w tych objawach symptomów astmy. Jeżeli jednak masz zdiagnozowaną astmę, objawy te mogą ci się wydać stosunkowo błahe. Zignorowanie tych symptomów nie jest dobrym posunięciem. Nieleczona astma w ciąży może bowiem znacznie zwiększać ryzyko wystąpienia następujących powikłań:

  • wysokiego ciśnienia krwi,
  • stanu przedrzucawkowego – powoduje on wysokie ciśnienie krwi i może negatywnie wpływać na łożysko, nerki, wątrobę oraz mózg ciężarnej,
  • śmierci dziecka przed lub po porodzie,
  • spowolnionego rozwoju płodu, zbyt małej długości ciała dziecka,
  • porodu przedwczesnego,
  • niskiej wagi urodzeniowej.
Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Im lepiej kontrolowana jest astma, tym mniejsze jest ryzyko powikłań z nią związanych.

2. Leczenie astmy w ciąży

Kontrolowanie astmy u ciężarnych przebiega tak samo jak w przypadku pozostałych kobiet. Jak wszyscy chorzy na astmę, przyszłe mamy potrzebują opracowania planu działania, który pomoże im zapanować nad stanem zapalnym i uniknąć ataku astmy. Jedną z części takiego planu dla ciężarnych jest notowanie ruchów płodu. Warto zauważać i zapisywać ewentualne zmniejszenie się ilości ruchów dziecka. Jeśli dojdzie do niego w czasie ataku astmy, należy wezwać pogotowie lub natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem.

Jeśli spodziewasz się dziecka i masz astmę, pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • Upewnij się, że twój lekarz prowadzący ciążę jest w kontakcie ze specjalistą od astmy.
  • Systematycznie badaj płuca, by upewnić się, że rosnący płód otrzymuje wystarczająco dużo tlenu. U niemal 2/3 ciężarnych kobiet dochodzi do zmian w nasileniu astmy, dlatego co miesiąc należy monitorować zaistniałe objawy i funkcjonowanie płuc.
  • Od 28 tygodnia ciąży codziennie notuj ruchy płodu.
  • Po 32 tygodniu ciąży wykonaj badanie USG, zwłaszcza jeśli twoja astma nie jest właściwie kontrolowana lub gdy masz umiarkowaną lub ciężką postać tej choroby. USG pozwala ocenić stan płodu również po ataku astmy.
  • Unikaj czynników wywołujących ataki astmy (np. roztocza i dym papierosowy), by zmniejszyć ilość przyjmowanych leków.
  • Zaszczep się przeciw grypie.

Wiele kobiet oprócz astmy ma również alergię. Leczenie alergii jest ważnym elementem monitorowania astmy. W leczeniu uczuleń w ciąży wykorzystuje się kortykosteroidy wziewne, leki antyhistaminowe oraz doustne leki obkurczające błony śluzowe nosa. Jeśli jesteś w ciąży i wcześniej przyjmowałaś zastrzyki przeciwalergiczne, być może lekarz zaleci ci kontynuowanie kuracji. Wdrażanie tej metody leczenia w czasie ciąży nie jest jednak praktykowane.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze