Trwa ładowanie...

Antybiotyki zwiększają ryzyko alergii

Antybiotyki zwiększają ryzyko alergii
Antybiotyki zwiększają ryzyko alergii (123RF)

Dziecko, które w pierwszym roku życia przyjmuje antybiotyki jest narażone na alergię pokarmową. Tak wynika z najnowszych badań naukowców Uniwersytetu Południowej Karoliny.

1. Im wcześniej zaczną, tym gorzej

Badacze przeanalizowali dane medyczne kilku tysięcy maluchów. 1,5 tys. z nich miało alergię pokarmową, około 6 tys. było zdrowych.

W badaniach brano pod uwagę wiek dziecka, jego płeć, wiek matki oraz przebieg porodu. Ważna była również informacja czy niemowlę było karmione piersią. Zwracano uwagę na występowanie astmy w rodzinie.

Badania pokazały, że dzieci, które przyjmowały antybiotyki zanim ukończyły pierwszy rok życia były narażone na występowanie alergii 1,21 raza częściej niż ich rówieśnicy, którzy ich nie przyjmowali.

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Zdaniem autorów badań, związek między przepisywaniem antybiotyków, a rozwojem alergii jest znaczący. Im wcześniej w swoim życiu dziecko zacznie terapię antybiotykową, tym ryzyko rozwoju alergii jest wyższe.

Naukowcy odkryli również, że antybiotyki z grupy cefalosporyn i sulfonamidy bardziej przyczyniają do wystąpienia alergii niż penicylina.

2. Pochopne przepisywanie antybiotyków

Badania pokazały alarmujące zjawisko jakim jest dość częste przepisywanie antybiotyków dzieciom. 

- Zbyt częste kuracje antybiotykowe to spory problem, który niesie zagrożenie dla zdrowia. Jest dość powszechny nie tylko w Stanach Zjednoczonych - przyznaje Małgorzata Stokowska - Wojda, lekarz rodziny .

Lekarka zauważa jeszcze jeden ważny aspekt.

- Zdarzają się w gabinecie i takie sytuacje, gdy rodzice wywierają naciski na lekarza i proszą o przepisanie tego typu leków. Proszą o nie, gdy dziecko ma katar i gorączkę.Wydaje się im, że skrócą tym czas choroby. Otóż nie. Tłumaczę im, że antybiotyk zalecany jest tylko przy infekcjach bakteryjnych, jak angina, a nie wirusowych - tłumaczy specjalistka.

Infekcja wirusowa może zamienić się w bakteryjną i wtedy można zastosować taką kurację. Ale to oceni lekarz w czasie kontrolnego badania - dodaje.

3. Coraz więcej chorych na alergię

Lekarze zaznaczają, że nadużywanie tych preparatów nie tylko prowadzi do alergii pokarmowej czy niekorzystnej zmiany flory bakteryjnej w układzie pokarmowym.

- Bakterie szybko uodparniają się na dany antybiotyk, w związku z czym lek jest mniej skuteczny– tłumaczy Stokowska – Wojda.

Alergia postrzegana jest jako choroba cywilizacyjna XXI wieku. Na świecie szybko rośnie liczba alergików. Szacuje się, że w kra­jach euro­pej­skich do 50 proc. dzieci jest uczu­lo­nych na róż­nego rodzaju pokarmy i aler­geny wziewne.

U dzieci w wieku 0-5 lat występowanie alergii w ciagu ostatnich 10 lat podwoiło się - wynika z badań Z pro­gramu ECAP (Epi­de­mio­lo­gia Cho­rób Aler­gicz­nych w Pol­sce) z 2008 roku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze