Trwa ładowanie...

Anemia u niemowląt

Anemia, czyli niedokrwistość, jest wynikiem zbyt niskiego stężenia hemoglobiny w czerwonych krwinkach. Głównym zadaniem erytrocytów jest transport tlenu do wszystkich komórek organizmu. Anemia jest bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się płodu i niemowlęcia, ponieważ niedotlenione tkanki nie mogą się prawidłowo rozwijać, co może być przyczyną upośledzenia umysłowego.

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

spis treści
Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego
Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego [11 zdjęć]

Bez względu na to, czy twoje dziecko spędza wolny czas na placu zabaw, czy w przedszkolu, zawsze istnieje...

zobacz galerię

1. Przyczyny anemii

Anemia to zbyt niskie stężenie hemoglobiny we krwi. Najczęstszą przyczyną anemii u niemowląt jest niedobór żelaza w organizmie. Zbyt miała ilość żelaza we krwi jest zazwyczaj spowodowana nieodpowiednią dietą. Organizm dziecka najwięcej żelaza przyswaja w trzecim trymestrze ciąży. Dlatego niedobór żelaza występuje głównie u dzieci urodzonych przedwcześnie lub z ciąży powikłanej (wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu) albo urodzonych przez matki mające anemię.

U noworodków urodzonych w 40 tygodniu ciąży i karmionych piersią bardzo rzadko występuje niedokrwistość. Mleko ludzkie, pod warunkiem że kobieta odżywia się prawidłowo, dostarcza w odpowiednich ilościach wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka do 6 miesiąca życia. Po tym okresie należy wprowadzać pokarmy zawierające substancje zapobiegające niedokrwistości. Należą do nich:

 • żelazo − jest niezbędne do syntezy hemoglobiny (białka transportującego tlen); najlepszym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza jest mięso zwierzęce (indyk, wołowina, cielęcina, królik, schab i polędwica wieprzowa),
 • witamina C − jest niezbędna do wchłaniania żelaza w jelitach; obecna jest w warzywach i owocach (czarna porzeczka, malina, jabłko, dynia, natka pietruszki),
 • witamina B6 – niezbędna do syntezy hemoglobiny; obecna w mięsie, produktach zbożowych,
 • witamina B12 – konieczna do produkcji krwinek czerwonych (erytrocytów); głównym źródłem witaminy B12 jest mięso,
 • kwas foliowy – konieczny do wytwarzania erytrocytów w szpiku kostnym; najlepszym źródłem tej witaminy są zielone warzywa liściaste (koperek, natka pietruszki, sałata, brokuły oraz banany).

2. Skutki niedoboru żelaza u niemowląt

Anemia jest chorobą nie tylko krwi, ale całego organizmu. Niedokrwistość u niemowląt powoduje trwałe negatywne skutki dla zdrowia dziecka. Do najgroźniejszych należy zaburzenie funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które jest przyczyną opóźnienia rozwoju psychomotorycznego oraz upośledzenia funkcjonowania mózgu.

Do pierwszych objawów niedokrwistości z niedoboru żelaza należą:

 • bladość skóry i błon śluzowych w jamie ustnej,
 • nadmierna senność,
 • brak apetytu,
 • zaburzenie przyrostu masy ciała,
 • przyspieszone bicie serca,
 • powiększenie śledziony.

3. Profilaktyka anemii u niemowląt

Aby zapobiec niedoborom żelaza i jego skutkom, wszystkie wcześniaki (urodzone przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży), dzieci z ciąż mnogich, a także z niskim stężeniem hemoglobiny oraz dzieci matek, które w ciąży miały niedokrwistość powinny otrzymywać żelazo w preparatach farmakologicznych. Suplementację diety należy kontynuować do ukończenia 12 miesiąca życia.
 Noworodki, które urodzone są o czasie i karmione piersią mają w organizmie zapasy żelaza wystarczające do ukończenia 6 miesiąca życia. Po tym okresie należy podawać pokarmy bogate w ten pierwiastek. Samo karmienie piersią po ukończeniu 6 miesiąca życia zwiększa ryzyko niedokrwistości. Co więcej, nie wolno dzieciom do 1 roku życia podawać mleka krowiego oraz koziego, gdyż stosowanie tego produktu zwiększa ryzyko wystąpienia niedoboru żelaza. Mleko krowie zawiera małe stężenie żelaza charakteryzującego się niską przyswajalnością w jelitach. Ponadto u niemowląt niemodyfikowane mleko krowie powoduje utratę krwi z przewodu pokarmowego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.