Trwa ładowanie...

Alergia skórna

 Agnieszka Gotówka
12.12.2023 20:27
Alergia skórna
Alergia skórna (123rf)

Alergie skórne są bardzo uciążliwe. Wywołują często świąd, zaczerwienienie skóry, co z kolei często prowadzi do podrażnień. Najczęściej występują pod postacią pokrzywki, kontaktowego zapalenia skóry lub atopowego zapalania skóry.

spis treści

1. Czym jest pokrzywka?

O wystąpieniu pokrzywki mówi się, gdy na skórze pacjenta pojawi się swędzący bąbel pokrzywkowy, który ma postać różowego obrzęku. Zmiana skórna może być pojedyncza lub występować mnogo. Na szczęście, szybko znika, nie pozostawiając po sobie żadnych blizn. W zdecydowanej większości przypadków pokrzywka nie wymaga leczenia farmakologicznego. Wyróżnia się również pokrzywkę naczyniową, która oprócz zmian skórnych objawia się obrzękiem błon śluzowych jamy ustnej oraz dróg oddechowych.

2. Przyczyny powstawania pokrzywki

Są to: ucisk, niektóre leki, kontakt z alergenem, barwniki, konserwanty, stres, zadrapania skóry. Najczęściej spotykane postaci dolegliwości to: pokrzywka ostra, pokrzywka przewlekła, * pokrzywka przewlekła przerywana. W leczeniu konieczne jest unikanie alergenów, które mogą wywołać alergię skórną. W niektórych przypadkach trzeba włączyć leki antyhistaminowe oraz glikokortykosteroidy.

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"
Atopowe zapalenie skóry to jedna z odmian alergii skórnych
Atopowe zapalenie skóry to jedna z odmian alergii skórnych

3. Obrzęk naczynioruchowy (Qunickego)

Objawia się nagłym obrzękiem tkanki podskórnej lub tkanki podśluzowej. W tym schorzeniu nie występuje swędzenie oraz zaczerwienienie. Obrzęk Qunickego objawia się napięciem skóry, trudnością z połykaniem, obrzękiem głośni lub stawów. Chorobie może towarzyszyć ból głowy oraz zmęczenie.

4. Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (świerzbiączka, egzema, skaza białkowa) to choroba skóry, która bardzo często współwystępuje z alergią. Ma charakter genetyczny, jest ponadto schorzeniem przewlekłym i wymagającym szczególnej pielęgnacji. Atopowe zapalenie skóry może być diagnozowane już u niemowląt w pierwszym półroczu życia. W przypadku najmłodszych choroba objawia się zmianami na skórze twarzy (najczęściej na policzkach), dopiero u starszych dzieci zmiany te pojawiają się na całym ciele. Są to suche, swędzące plamy, najczęściej w zgięciach kolan, łokci. Skóra atopowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Konieczne jest codzienne smarowanie ciała specjalną maścią lub kremem.

Jak przebiega atopowe zapalenie skóry u dzieci?
Jak przebiega atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Atopowe zapalenie skóry w skrócie określa się AZS, jednak jego przyczyny powstawania nie są zbyt jasne.

zobacz galerię

5. Kontaktowe zapalenie skóry

Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy) objawia się powierzchniowymi zmianami, które występują po kontakcie z alergenem. Najczęściej schorzenie wywołuje nikiel, chrom, guma, barwniki i konserwanty. Wyróżnia się dwie fazy kontaktowego zapalenia skóry: pierwsza – faza indukcji – związki chemiczne wnikają w głąb naskórka, druga – faza wyzwalania reakcji.

Zobacz także:

Na objawy po kontakcie z alergenem czasem trzeba czekać nawet tydzień. W leczeniu stosuje się leki antyhistaminowe oraz maści o działaniu miejscowym (kortykosteroidy). Gdy na skórze pojawią się zaczerwienienia lub obrzęk, należy podejrzewać wystąpienie alergii. Trzeba wówczas zgłosić się do alergologa, który zleci wykonanie podstawowych badań. Z pewnością będą to testy alergiczne. W bardzo łatwy sposób określają one czynnik uczulający, a zadaniem pacjenta jest jego wyeliminowanie z otaczającego środowiska.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze