Trwa ładowanie...

Alergia na sierść – objawy

 Agnieszka Gotówka
14.10.2020 15:56
Alergia na sierść – objawy
Alergia na sierść – objawy (123rf)

Alergia na sierść zwierząt jest diagnozowana u coraz większej liczby osób. Co ciekawe, zagrożone pojawieniem się objawów uczulenia są również te osoby, które od lat mieszkają ze swoim pupilem. Alergia ta może być bowiem zdiagnozowana w każdym wieku.

spis treści

1. Alergia na sierść - charakterystyka i objawy

Warto wiedzieć, że sama sierść zwierząt nie jest alergenem. Uczula jednak wszystko, co się na niej znajduje, a więc: złuszczony naskórek, mocz, resztki śliny. Te czynniki alergizujące mogą pojawić się również na ubraniu właściciela zwierzęcia, stąd w przypadku silnej alergii na sierść zwierząt wystarczy kontakt z człowiekiem mieszkającym z czworonożnym przyjacielem, by pojawiły się pierwsze objawy uczulenia.

Objawy alergii na sierść zwierząt: łzawienie oczu, kichanie, katar, wysypka, świąd, kaszel, trudności w oddychaniu.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Aby rozpoznać typ alergii, specjalista zaleci wykonanie odpowiednich testów
Aby rozpoznać typ alergii, specjalista zaleci wykonanie odpowiednich testów

2. Diagnoza alergii na sierść

Alergia na sierść zwierząt może prowadzić do rozwoju astmy oraz przewlekłego zapalenia zatok. Kontakt z alergenem może ponadto zaostrzać objawy tych chorób. By mieć pewność, że jesteśmy uczuleni na sierść zwierząt, alergolog zleci najpewniej testy alergiczne. Przeprowadza się je na skórze przedramienia. Jeśli badanie tego rodzaju nie może zostać przeprowadzone, wówczas zleca się badanie krwi na poziom przeciwciała specyficznego IgE.

3. Leczenie i zapobieganie alergii na sierść

Podstawowym zaleceniem w przypadku alergii jest unikanie czynnika wywołującego objawy uczulenia. Podobnie jest u pacjentów z alergią na sierść zwierząt. Nie oznacza to jednak, że trzeba od razu rozstać się ze swoim czworonożnym przyjacielem. Czasem wystarczy jedynie częste sprzątanie i ograniczenie miejsc w domu, do którego dostęp ma zwierzę. Jeśli alergia na sierść zwierząt wymaga leczenia, stosuje się najczęściej leki przeciwhistaminowe oraz kortykosteroidy donosowe i wziewne.

Zobacz także:

O ile pogoda dla alergików nie zawsze jest sprzyjająca, o tyle podobnie jest z posiadaniem zwierząt i przebywaniem w ich obecności. Mimo dużej do nich sympatii, może się to dla nas skończyć manifestacją objawów alergii. Na pogodę jednak większego wpływu nie mamy, zaś w przypadku alergii na sierść zwierząt możemy w znacznym stopniu ograniczyć ekspozycję na ten alergen.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze