Trwa ładowanie...

Alergia na psa – objawy

 Agnieszka Gotówka
14.10.2020 15:58
Alergia na psa – objawy
Alergia na psa – objawy (123rf)

Naskórek psa jest silnie uczulający, zawiera bowiem aż 29 czynników, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Objawy są w tym przypadku stosunkowo charakterystyczne. Jeśli marzysz o czworonożnym przyjacielu, a ty lub członek twojej rodziny zmagacie się z alergią lub astmą, warto przed podjęciem takiej decyzji skontaktować się z alergologiem. Może się bowiem okazać, że jest się uczulonym na sierść zwierząt. Co istotne, sama sierść zwierząt nie jest alergenem. Uczula jednak wszystko, co się na niej znajduje, a więc: złuszczony naskórek, mocz, resztki śliny.

spis treści
Alergia na sierść psa to uciążliwa dolegliwość
Alergia na sierść psa to uciążliwa dolegliwość

1. Objawy alergii na sierść psa

Sa to: łzawienie oczu, alergiczne zapalenie spojówek, wyprysk alergiczny, kichanie, katar, wysypka, świąd, kaszel, trudności w oddychaniu.

2. Alergia na sierść psa - zapobieganie

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Nawet w przypadku stwierdzonej alergii na psa możliwe jest posiadanie czworonożnego przyjaciela. Konieczne jest jednak przestrzeganie kilku zasad: należy często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywa pies, nie można spać z psem ani pozwolić mu na przebywanie w sypialni, konieczne jest nieco częstsze sprzątanie, w tym czyszczenie dywanów i tapicerowanych mebli, najlepiej usunąć z podłóg wszystkie dywany i chodniki, pozostawiając jedynie łatwe do mycia i pielęgnacji panele, częste kąpanie i czesanie zwierzęcia (powinna to robić osoba, która nie wykazuje objawów alergii), podjęcie szybkiej interwencji specjalistycznej w przypadku chorób naskórka u psa, * regularne wychodzenie z czworonogiem na spacery.

Zobacz także:

Posiadanie psa jest marzeniem wielu ludzi. Czasem jednak alergia na sierść zwierząt skutecznie uniemożliwia nam zamieszkanie ze zwierzęciem. Jeśli objawy alergii są silne, wówczas faktycznie posiadanie czworonożnego pupila nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli jednak uczulenie jest łagodne, ograniczające się jedynie do kataru i mało intensywnego kaszlu lub kichania, warto tę kwestię przemyśleć i przedyskutować z alergologiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze