Trwa ładowanie...

Alergia na orzeszki ziemne

 Agnieszka Gotówka
22.10.2020 14:59
Alergia na orzeszki ziemne
Alergia na orzeszki ziemne (123rf)

Alergolodzy coraz częściej mają do czynienia z pacjentami, u których testy wykazują uczulenie na orzeszki ziemne. O ile w przypadku niektórych reakcja organizmu może być łagodna, o tyle u pewnej grupy osób z silną alergią po kontakcie z tym czynnikiem dojść może nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

spis treści
Orzeszki ziemne są silnie alergizujące
Orzeszki ziemne są silnie alergizujące

1. Czym są orzeszki ziemne?

Orzeszki ziemne, popularnie zwane fistaszkami, na masową skalę produkowane są w Stanach Zjednoczonych, choć ich ojczyzną jest Brazylia. Kryją one w sobie spore ilości białka, dlatego często są przysmakiem sportowców i kulturystów. Fistaszki są ponadto cennym źródłem witaminy B3, błonnika oraz wielu składników mineralnych. Orzeszki ziemne zastosowanie znalazły również w kosmetyce. Niestety, fistaszki są silnie alergizujące. To jedne z najczęściej uczulających alergenów pokarmowych. Znane są przypadki, gdy ich spożycie doprowadziło do śmierci pacjenta (wstrząs anafilaktyczny w wyniku bardzo silnej reakcji uczuleniowej organizmu), choć taka sytuacja nigdy nie miała miejsca na terenie Polski.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Zobacz także:

2. Objawy alergii na orzeszki ziemne

Symptomy, jakie mogą pojawić się po zjedzeniu tej przekąski, to: problemy z oddychaniem i krążeniem, obrzęk błon śluzowych, wstrząs anafilaktyczny. Jak w przypadku każdej alergii, koniecznie należy unikać produktów, w których znajduje się składnik uczulający. W przypadku orzeszków ziemnych sprawa ta jest nieco utrudniona, są one bowiem często dodawane do żywności, np. do wyrobów cukierniczych, lodów, płatków śniadaniowych, chleba pełnoziarnistego. Należy zatem bardzo dokładnie czytać etykiety. Fistaszki są ponadto często dodawane do potraw z kuchni orientalnej, np. wietnamskiej, chińskiej, tajlandzkiej. Alergię na orzeszki ziemne podejrzewa się, gdy po zjedzeniu fistaszków pojawiły się następujące objawy: zmiany na skórze, ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty, zaczerwienienie i łzawienie oczu, pieczenie jamy ustnej, obrzęk warg.

Fakty i mity o alergiach pokarmowych
Fakty i mity o alergiach pokarmowych [9 zdjęć]

Chociaż ¼ osób może twierdzić, że ma alergię pokarmową, prawdą jest, że alergia ta dotyczy 6% dzieci

zobacz galerię

3. Alergia na orzeszki ziemne - zalecenia

Z uwagi na to, że orzeszki są silnym alergenem, nie zaleca się podawania ich dzieciom poniżej 3. roku życia. Naukowcy z King’s College London są jednak innego zdania. Opierając się na przeprowadzonych badaniach, uważają, że podawanie orzeszków najmłodszym dzieciom zapobiega wystąpieniu alergii w przyszłości. Serwowanie maluchom małych ilości fistaszków uczy organizm tolerowania tego produktu. Dla niektórych osób alergia jest trudna do zaakceptowania. Pacjent może bowiem kochać zwierzęta, ale z powodu alergii na sierść nie może z nimi przebywać. Na szczęście, psy dla alergików nie są całkowicie zakazane i można mieć w domu czworonożnego przyjaciela. Podobnie jest z alergiami pokarmowymi. Zakazany produkt łatwo zastąpić innym składnikiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze