Trwa ładowanie...

Alergia na kurz

Avatar placeholder
23.04.2019 07:56
Alergia na kurz
Alergia na kurz (123rf)

Kurz towarzyszy nam na co dzień, osiadając na wszystkich powierzchniach znajdujących się w domu. W skład kurzu wchodzą: roztocza, zarodniki pleśni, sierść zwierząt domowych, fragmenty ludzkiego naskórka, mikroskopijne stworzenia i włókna materiałów. Do wystąpienia objawów alergii na kurz przyczynia się przede wszystkim sierść zwierząt i roztocza (niewielkie pajęczaki zamieszkujące pościel, tapicerkę i dywany, które żywią się złuszczonym, ludzkim lub zwierzęcym naskórkiem).

spis treści

1. Przyczyny uczulenia na kurz

Dotychczas zidentyfikowano ponad 5 tysięcy różnych gatunków roztoczy, przy czym w kurzu obecne są głównie gatunki Dermatophagoides farinae oraz Dermatophagoides pteronyssinus. Roztocza lubią ciepło, dlatego bytują przede wszystkim w pościeli, pochłaniając fragmenty złuszczonego naskórka człowieka. W odchodach roztoczy i w ich ciałach znajduje się białko, które u alergików wywołuje uciążliwe objawy uczulenia w postaci chorób górnych dróg oddechowych oraz dolegliwości skórnych i ocznych. Jeden gram kurzu może zawierać nawet 19 000 roztoczy, dlatego walka z tym alergenem nie jest łatwa. Nawet gruntowne porządki nie są bowiem w stanie całkowicie usunąć roztoczy z domu lub mieszkania. Objawom uczulenia na roztocza kurzu domowego można jednak zapobiegać. Jak to zrobić?

2. Zapobieganie alergii na roztocza

Nawet najbardziej skrupulatne porządki nie usuwają 100% roztoczy, nie oznacza to jednak, że takie działania są bezcelowe. Zmniejszając liczbę tych niewielkich stworzeń, można bowiem w dużym stopniu zredukować symptomy alergii i poprawić jakość życia alergika. Jeśli twoje dziecko ma uczulenie na kurz, walkę z alergenami zacznij od systematycznego prania pościeli w wysokiej temperaturze (powyżej 55°C). Tradycyjną pościel zmień na syntetyczną o właściwościach antyalergicznych – w ten sposób uda ci się zredukować liczbę roztoczy, z jakimi ma styczność twój maluch. Ponadto usuń z pokoju dziecka dywan lub wykładzinę, a podłogę wycieraj codziennie na mokro. Firanki i zasłony zastąp roletami lub zadbaj o to, by były regularnie prane.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

W profilaktyce objawów alergii na roztocza równie ważne są następujące wskazówki:

  • Każdego dnia wycieraj kurze i odkurzaj podłogi.
  • Z otoczenia dziecka usuń wszystkie zbędne bibeloty, które stanowią siedlisko kurzu.
  • Zabawki malucha przechowuj w zamkniętych pojemnikach lub szafkach.
  • Kupuj tylko takie zabawki, które można bez problemu uprać lub umyć.
  • Nie pozwalaj na to, by zwierzę domowe przebywało w pokoju dziecka.
  • Codziennie wietrz pokój dziecka i dbaj o to, by temperatura powietrza nie przekraczała 20°C (roztocza nie lubią niskiej temperatury).
  • Zmniejsz wilgotność powietrza w domu – pomocne mogą się okazać osuszacze powietrza.

3. Objawy uczulenia na kurz

Typowym symptomem alergii na kurz jest katar alergiczny, objawiający się swędzeniem nosa, kichaniem i rzadką wydzieliną z nosa. Oprócz dolegliwości ze strony dróg oddechowych, uczulenie na kurz może powodować objawy skórne w postaci egzemy atopowej lub zapalenia skóry. U alergika może pojawić się świąd i zaczerwienienie skóry w okolicach kolan, pachwin, łokci, włosów i twarzy. Ponadto mogą wystąpić dolegliwości oczne: pieczenie, szczypanie, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Objawy alergii na kurz są uciążliwe i mogą przyczyniać się do problemów ze snem, a co za tym idzie – do uczucia zmęczenia. Niewyspanie prowadzi do drażliwości dziecka i zmniejsza chęć malucha na zabawę oraz poznawanie świata. Dlatego tak ważne jest skuteczne zwalczanie alergii u dziecka.

4. Leczenie alergii na kurz

U wielu dzieci leczenie alergii na kurz ogranicza się do unikania alergenu. Utrzymywanie domu lub mieszkania w czystości pozwala na zmniejszenie liczby roztoczy i redukcję objawów alergii. Jeśli jednak mimo podjętych działań symptomy uczulenia są niezmiennie nasilone, należy skonsultować się z lekarzem w celu doboru leków łagodzących objawy alergii na kurz.

Obecnie symptomy alergii można kontrolować za pomocą następujących środków:

  • leków antyhistaminowych – łagodzą swędzenie, kichanie i łzawienie,
  • leków rozrzedzających wydzielinę z nosa,
  • steroidów podawanych do nosa – redukują obrzęk nosa, ułatwiając tym samym oddychanie.

Czasami wskazane jest przeprowadzenie immunoterapii, decyzję o odczulaniu należy jednak skonsultować z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze