Trwa ładowanie...

Alergia na gluten – objawy

Zarówno celiakia, jak i alergia na gluten są chorobami, które należą do grupy nietolerancji pokarmowych. Trzeba wiedzieć, że nie są jednak tym samym schorzeniem.

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Alergia na gluten występuje bardzo często. Szacuje się, że pojawia się ona znacznie częściej niż alergia na mleko krowie. Dlatego warto wiedzieć, jakie są objawy alergii na gluten i kiedy może ona wystąpić.

spis treści

1. Kiedy występuje alergia na gluten?

Objawy związane z alergią na gluten mogą pojawić się na dwa różne sposoby. Mogą wystąpić zaraz po spożyciu produktu zawierającego gluten – pojawiają się wtedy od kilku minut do godziny od jego spożycia i zależą od specyficznych dla glutenu przeciwciał w klasie IgE. Mówimy wtedy o natychmiastowej alergii na gluten.

Do natychmiastowych objawów alergii na gluten można zaliczyć:

Zobacz także:

Symptomy mogą też wystąpić z opóźnieniem, dopiero po pewnym czasie od spożycia produktu zawierającego gluten – po kilku godzinach a nawet kilku dniach. Objawy są niezależne od przeciwciał w klasie IgE.

Do późnych objawów alergii na gluten można zaliczyć:

  • wystąpienie ostrej biegunki,
  • pojawienie się lub zaostrzenie atopowego zapalenia skóry.
  • Warto wiedzieć, że objawy alergii na gluten, a zwłaszcza ich intensywność, są zależne od tego, w jakim wieku jest osoba, która na nią cierpi.

Alergia na gluten może dotknąć zarówno dorosłych, jak i dzieci
Alergia na gluten może dotknąć zarówno dorosłych, jak i dzieci

2. Jak objawia się alergia na gluten u dzieci?

Alergia na gluten u dzieci przyjmuje postać atopowego zapalenia skóry. Można zaobserwować też objawy ze strony układu oddechowego oraz układu pokarmowego. Pojawiają się one jednak rzadziej niż AZS. Alergia wystepuje nawet po zjedzeniu produktów, które zawierają niewielkie ilości glutenu. Warto wiedzieć, że najczęściej dzieci wyrastają z tej alergii. Nie dzieje się tak w przypadku celiakii.

Zanim wyeliminujesz gluten z diety dziecka
Zanim wyeliminujesz gluten z diety dziecka [7 zdjęć]

Według Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej na celiakię cierpi zaledwie...

zobacz galerię

3. Jak objawia się alergia na gluten u dorosłych?

U osób dorosłych alergia na gluten ma inny przebieg niż w przypadku dzieci. W przypadku dorosłych najczęściej występującymi objawami są:

  • pokrzywka,
  • biegunka,
  • obrzęk naczynioruchowy,
  • wstrząs anafilaktyczny.

Bardzo często u osób dorosłych alergia na gluten występuje tylko podczas połączenia wysiłku fizycznego ze spożyciem produktu zawierającego alergen. Osoby dorosłe mogą cierpieć na alergię na gluten przez wiele lat. Jednak do wywołania objawów potrzeba znacznie większych ilości glutenu.

Warto wiedzieć, że alergia na gluten i alergia na mleko krowie mogą pojawić się razem. Są bardzo uciążliwe, gdyż wymuszają stosowanie odpowiedniej diety i rezygnację z wielu produktów spożywczych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.