Trwa ładowanie...

Alergeny i objawy przy alergii skórnej

Kiedy pojawiają się objawy alergii skórnej, jest to duży problem dla chorego. Towarzyszące alergii widoczne zmiany, takie jak wysypka lub czerwone plamy, stają się głównym problemem estetycznym. Jeśli do tego dodamy swędzenie, mamy pełen obraz dokuczliwości alergii skórnej. Na szczęście, można z nią skutecznie walczyć. W tym celu trzeba poznać czynniki wywołujące alergię. Warto wiedzieć, że alergia w ciąży, w niektórych przypadkach, może zanikać.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

spis treści

1. Czym jest alergia skórna?

Kiedy na skórze pojawia się wysypka, pokrzywka i swędzenie, najczęściej można mówić o alergii skórnej. Jest to bardzo nieprzyjemna choroba, która wpływa negatywnie na samopoczucie, zdrowie i wygląd chorego. Aby uchronić się od alergii skórnej, warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce, do której należy np. używanie produktów, które nie powodują alergii.

2. Objawy alergii skórnej

Najczęściej pojawiającym się objawem alergii skórnej są wypryski. Mogą przybierać one postać grudek, w których gromadzi się płyn. Wypryski ropne pojawiają się na skórze i mają tendencję do otwierania się i sączenia. Na dodatek, razem z nimi, pojawia się uczucie swędzenia lub pieczenia. To sprawia, że chory rozdrapuje wypryski i powstają niewielkie rany. Także łuszcząca się i szorstka skóra może być objawem alergii skórnej. Szorstka skóra może twardnieć, w wyniku czego mogą pojawiać się bolesne pęknięcia. To właśnie wypryski, wysypki oraz łuszcząca się skóra należą do podstawowych objawów alergii skórnej.

Wypryski to częsty objaw alergii skórnych
Wypryski to częsty objaw alergii skórnych

3. Co wywołuje alergię skórną?

Alergia skórna pojawia się w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z alergenami lub w wyniku oddziaływania alergenu na krwiobieg. Alergenami mogą być pokarmy, środki chemiczne, rośliny itd. Ustalono, że najczęściej występującą wysypką alergiczną jest pokrzywka, jednak nie udało się dokładnie ustalić, co odpowiada za jej pojawienie się. Wysypki alergiczne mogą pojawiać się z wielu powodów. Bardzo często za ich pojawienie się odpowiadają rośliny. U osób, które mają silną alergię, wystarczy niewielka ilość substancji alergicznej, aby wysypka się pojawiła. W niektórych przypadkach nie trzeba mieć nawet bezpośredniego kontaktu ze źródłem alergenu. Wystarczy kontakt pośredni przez ubranie, na którym znajdują się alergeny, lub przez zwierzęta, które miały z nimi styczność. Kiedy alergii skórnej towarzyszy świąd, chory zaczyna się drapać. Nie powoduje to rozprzestrzeniania się wysypki. Jednak, gdy rozdrapujemy zmiany skórne, następuje ich podrażnienie. Mogą się także pojawić blizny, kiedy drapanie będzie zbyt intensywne. Za pojawianie się uczulenia i alergii odpowiadają najczęściej:

  • kosmetyki,
  • perfumy,
  • mydła, szampony,
  • płyny do kąpieli,
  • związki chemiczne, np. formaldehyd,
  • metale,
  • spaliny samochodowe,
  • lekarstwa,
  • rośliny.
Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci
Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci [10 zdjęć]

Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki w nich zawarte...

zobacz galerię

4. Alergia skórna a ciąża

Niezwykle interesujący jest fakt, że alergia w ciąży może zarówno przybierać na sile, jak i jej objawy mogą nie występować i alergia może całkowicie ustąpić.

5. Jak leczyć alergię skórną?

Leczenie alergii skórnej opiera sią na stosowaniu leków przeciwhistaminowych nowej generacji. Można też zastosować odczulanie. Jeśli alergii towarzyszy intensywne swędzenie, to lekarz oprócz leków przeciwhistaminowych nowej generacji, może zaordynować także leki I generacji. Odpowiadają one za złagodzenie swędzenia oraz mają działanie uspokajające. W przypadku ciężkiej alergii skórnej lekarz może zadecydować o podaniu mocniejszych środków. W przypadku pokrzywki stosuje się glikokortykosteroidy i podaje się je doustnie. Jednak nie można stosować ich zbyt długo, gdyż mają wiele skutków ubocznych. Oczywiście nie należy zapominać o podstawowym sposobie leczenia alergii skórnej, czyli o unikaniu alergenów.

Zobacz także:

6. Pojawiła się alergia skórna. Co robić?

Kiedy pojawiła się już alergia skórna, należy udać się do lekarza. Nawet przy niewielkich zmianach alergicznych wizyta u lekarza jest wskazana, gdyż odpowiednie leczenie pozwala na pozbycie się dolegliwości. Profilaktykę przeciw alergii możemy zastosować także we własnym zakresie. Kiedy pojawiają się objawy alergii skórnej, należy zastanowić się, co może być tego przyczyną. Jeśli alergia pojawia się po założeniu nowych, czystych ubrań, alergenem może być proszek do prania lub płyn do płukania. W takim przypadku należy stosować hipoalergiczne środku do prania. Jeśli alergia pojawia się po użyciu niektórych kosmetyków, należy z nich zrezygnować. Jeśli pojawia się po kontakcie z pyłkami roślin, należy ich unikać. Zawsze należy starać się znaleźć przyczynę pojawienia się alergii. Dzięki temu lekarz będzie mógł lepiej dobrać odpowiedni sposób leczenia, a my będziemy wiedzieli, czego unikać.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.