Akademia Zdrowego Przedszkolaka w trosce o najmłodszych

O problemie otyłości wśród dzieci mówi się coraz głośniej. I dobrze, bo problem ten staje się coraz powszechniejszy. W dobie śmieciowego jedzenia, wszechobecnych fast foodów i ciągłego braku czasu na gotowanie, często nie zwracamy uwagi na to, co jemy. Skutki tego najdotkliwiej odczują najmłodsi, którzy już za kilka lat będą borykali się z powstałymi w ten sposób problemami zdrowotnymi.

Propagowanie zdrowego stylu życia i kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych całej rodziny oraz zmiana sposobu żywienia w placówkach przedszkolnych – to główne cele Akademii Zdrowego Przedszkolaka. Nasz projekt społeczno-edukacyjny jest działaniem długofalowym, skierowanym zarówno do Rodziców, jak i Przedszkoli. Jesteśmy bowiem przekonani, że tylko wspólna edukacja dziecka ze strony zarówno przedszkola i rodziców może zapewnić sukces.

Dlaczego przedszkolaki?

Ktoś zapyta czemu właśnie w przedszkolach? Otóż dlatego, że jest to niezmiernie istotny okres w życiu młodego człowieka, w którym kształtują się podwaliny nawyków żywieniowych towarzyszące mu w całym dorosłym życiu. Jeżeli wtedy nauczy się odróżniać dobre wybory żywieniowe od złych, to możemy mieć pewność, że wiedza ta będzie owocowała w przyszłości.

Okres niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa to czas, kiedy większość rodziców przykłada dużą wagę do właściwego odżywiania. Na rynku funkcjonuje mnóstwo firm i ekspertów, którzy doradzają młodym mamom czym powinny karmić swoje maluszki. Gdy dziecko skończy 3 lata przekracza magiczną granicę, kiedy w dziedzinie żywienia o wiele więcej „mu wolno”. Zazwyczaj rodzice nie zwracają już tak bardzo uwagi na to, czym karmią swoje pociechy, często traktując ich jak „małych dorosłych” i podsuwając te same produkty, które sami jedzą. A niestety często nie są one dla nich odpowiednie. Z drugiej strony, rodzice posyłając dzieci do przedszkola, spychają z siebie ciężar odpowiedzialności za żywienie dziecka, wierząc, że placówka przedszkolna zajmie się tym we właściwy sposób. Jednak niestety nie zawsze tak bywa. Jadłospisy, według których dzieci karmione są w przedszkolach, często pozostawiają wiele do życzenia. Zazwyczaj nie jest to działanie celowe, wynika raczej z niewiedzy i złych przyzwyczajeń.

Dlaczego nie szkoła? Bo uważamy, że w tym momencie jest już trochę za późno na zmiany. Oczywiście lepiej późno niż wcale, ale, jeśli to możliwe, to lepiej zacząć kształtować właściwe nawyki już w najmłodszych latach.

Współpracuje z nami ponad 4 500 przedszkoli

Docieramy do przedszkoli w całej Polsce, zarówno tych małych, jak i dużych, publicznych i prywatnych, ofiarowując im pomoc oraz inspirację w codziennych działaniach. Zespół ekspertów Akademii opracowuje materiały edukacyjne w formie atrakcyjnych warsztatów i prezentacji, które mają angażować do wspólnej pracy pracowników przedszkoli, rodziców i dzieci. Ponad 4 500 Przedszkoli z całej Polski zaufało nam i bierze czynny udział w naszych Akcjach. Przedszkola otrzymują od Akademii: konspekty zajęć, scenariusze warsztatów, materiały multimedialne i inne materiały pomocnicze, a po zakończeniu Certyfikat potwierdzający realizację Akcji. Wszystkie pomoce dydaktyczne, które otrzymują od nas przedszkola są całkowicie BEZPŁATNE. Zajęcia przygotowywane w oparciu o nasze materiały to dla dzieci mnóstwo pożytecznej wiedzy i jeszcze więcej dobrej, rozwijającej zabawy! Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 80% przedszkoli uważa, że program Akademii podnosi jakość przygotowywanych posiłków i kształtuje świadomość prawidłowych nawyków żywieniowych.

Akademia została założona jesienią 2010 roku. Przez ten czas zorganizowaliśmy już XIII Akcji związanych z tematyką zdrowego żywienia, profilaktyki zdrowia, bezpieczeństwa oraz ekologii. W roku edukacyjnym 2014/2015 realizujemy cztery Akcje: Podróż do Krainy Pełnej Zdrowia (jesień 2014); Podróż do EKO Krainy (zima 2014); Podróż do Krainy Aktywności (wiosna 2015) oraz Podróż do Bezpiecznej Krainy (lato 2015).

Baza wiedzy i inspiracji

Akademia Zdrowego Przedszkolaka to nie tylko akcje edukacyjne w przedszkolach. Nasze cele realizujemy również poprzez prowadzenie portalu internetowego, który stanowi cenną bazę wiedzy nt. zdrowego żywienia, wychowania i aktywności. To źródło przepisów i inspiracji zarówno dla rodziców, jak i dla przedszkoli. Oferujemy również kontakt i wsparcie naszych ekspertów. Serwis posiada wyjątkową funkcjonalność pozwalającą na wzajemną komunikację między rodzicem a przedszkolem (rodzic weryfikuje pracę przedszkola - aby mogło ono otrzymać Certyfikat, rodzic musi potwierdzić realizację Akcji). Codziennie naszą stronę odwiedza ponad 1 000 użytkowników. Na naszych czytelników czeka nie tylko porcja istotnej wiedzy, ale także liczne niespodzianki w postaci konkursów z atrakcyjnymi nagrodami.

Jesteśmy również wydawcą popularno-naukowego magazynu „WIEM! Jak działają dzieci”. Odkrywamy w nim tajemnice rozwoju, wychowania i psychologii dziecka. Wszystkie treści przekazane są tu w przystępnej formie felietonów, newsów oraz krótkich relacji ze świata nauki. Nasi autorzy w swoich felietonach podglądają, jak dzieci badają otaczający je świat, jak funkcjonują ich dopiero rozwijające się, małe mózgi, w jaki sposób się uczą i poznają nową dla siebie rzeczywistość.

Partnerami popierającymi nasze działania są m.in.: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Matki i Dziecka, SGGW, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Agencja Rynku Rolnego, Straż Pożarna, WOPR, Miasto Stołeczne Warszawa i wiele innych.

Zapraszamy wszystkie przedszkola, które jeszcze tego nie uczyniły do dołączenia do Akcji poprzez serwis. Dołączać do programu można przez cały czas, a udział we wszystkich Akcjach jest całkowicie bezpłatny!

Zapraszamy również wszystkich rodziców, którym zależy na tym aby wychować swoje dziecko na mądrego i zdrowego młodego człowieka, do bieżącego śledzenia naszej działalności. Mogą to Państwo uczynić poprzez naszą stronę internetową lub profil na Facebooku. Zachęcamy również do rejestracji w naszym serwisie, będziecie wówczas na bieżąco informowani o tym co się u nas dzieje. Jeżeli przedszkole Waszego dziecka nie bierze jeszcze udziału w naszych Akcjach, to być może to właśnie Wy będziecie mogli przekazać im informację i zachęcić do aktywnego włączenia się w realizację naszego programu.

Redakcja parenting.pl, 8 miesięcy temu

Bibliografia

  • Materiały prasowe
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

Disney Ucz się z nami.

Disney Ucz się z nami.

Książeczki z serii Disney Ucz się z nami pomogą dziecku rozwinąć zdolności manualne, a także wyobraźnię.

Patronaty

Bajkowy krawiec

Zapraszamy do posłuchania utworu z albumu "Piosenki dla przedszkolaka cz. 6. Abrakadabra"!

Patronaty

Kołysanki dla Maluszka

Kołysanki dla Maluszka Odtwórz wideo

21 maja 2013 roku ukazała się płyta „Kołysanki dla Maluszka". Na krążku znalazły się najpiękniejsze z polskich kołysanek w wersji instrumentalnej. Wśród utworów dla najmłodszych znalazły się: 1. Siwa chmurka 2. Baranki 3. Idzie niebo ciemną...

Patronaty

"Kołysanki"

"Kołysanki"

"Noc muzykę gra" Posłuchaj pięknych kołysanek...

Patronaty

Kampania "Świadoma mama"

Kampania "Świadoma mama"

"Świadoma mama" W wielu miastach Polski będą odbywały się bezpłatne warsztaty dla mam i przyszłych mam. Zapraszamy.