Trwa ładowanie...

6 sposobów, by uniknąć rozstępów w ciąży

6 sposobów, by uniknąć rozstępów w ciąży
6 sposobów, by uniknąć rozstępów w ciąży (Zdjęcie ciężarnej / Shutterstock)

Chociaż ciąża to często jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety, nie jest pozbawiony wad. Martwimy się przybywającymi kilogramami i centymetrami w pasie, osłabieniem włosów i paznokci, a przede wszystkim chcemy uniknąć grozy wszystkich ciężarnych – rozstępów. Ich usuwanie to trudne i kosztowne zadanie, dlatego dobrze wiedzieć, jak ich uniknąć. Jak zapobiec rozstępom w ciąży? Oto 6 sposobów na zapobieganie im.

spis treści

1. Nawadniaj organizm

Picie wody to najlepsze, co możesz zrobić dla zdrowia i skóry. Woda pomaga usuwać toksyny z organizmu i dobrze wpływa na komórki naskórka, dzięki czemu zapobiega powstawaniu rozstępów.

Powinnaś pić ok. 8 szklanek wody mineralnej dziennie, a jeśli znudzi ci się jej smak, z powodzeniem możesz ją zastąpić zieloną herbatą. Warto również dodać do diety jak najwięcej warzyw i owoców, które zawierają dużo wody, takich jak melony, arbuzy, truskawki, ogórki.

2. Dostarczaj witamin z owoców i warzyw

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Witaminy A, C i E świetnie wpływają na skórę i pomogą ci uniknąć rozstępów. Witamina A naprawia uszkodzenia w tkance, witamina E wzmacnia błony skóry, a witamina C przyczynia się do produkcji kolagenu, który wpływa na elastyczność i przyspiesza regenerację.

Najlepiej dostarczać organizmowi witamin z naturalnych źródeł, czyli produktów spożywczych. Dieta zapobiegająca rozstępom powinna być bogata w szpinak, orzechy, truskawki, nasiona, marchew, jaja, mango czy słodkie ziemniaki.

Jak pozbyć się rozstępów - zapobieganie, metody, rozstępy w ciąży
Jak pozbyć się rozstępów - zapobieganie, metody, rozstępy w ciąży

Rozstępy po ciąży to problem wielu kobiet, które nie mogą się pozbyć nieestetycznego problemu. Wiele

przeczytaj artykuł

3. Regularnie masuj i nawilżaj skórę

Na rozstępy w ciąży najbardziej narażony jest twój brzuch, boczki, dolna część pleców, piersi i uda. To właśnie w tych miejscach skóra najbardziej się rozciąga, dlatego powinnaś przyłożyć się do nawilżania tych partii ciała. Potrzebujesz do tego kosmetyku, który wniknie w głębokie warstwy skóry.

Bardzo dobrze sprawdzają się produkty przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży, a także oleje – kokosowy, sezamowy, rycynowy. Masuj newralgiczne miejsca co najmniej 2 razy dziennie. Pamiętaj, że nie musisz mocno wklepywać produktów, wystarczy, że będziesz delikatnie je rozsmarowywać aż do wchłonięcia się olejku.

4. Złuszczaj naskórek

Kobiety spodziewające się dziecka zwykle pamiętają o nawilżaniu skóry, jednak to nie wystarczy, by zapobiec rozstępom. Potrzebne jest też złuszczanie martwych komórek naskórka, by odsłonić warstwy nowej, świeżej i gładkiej skóry.

Po złuszczaniu skóra jest głęboko oczyszczona i gotowa na aplikację kosmetyków na rozstępy. Dodatkowo stosowanie peelingów poprawia krążenie krwi, a to również pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji skóry.

Martwy naskórek złuszczysz przy pomocy kosmetyków o ziarnistej konsystencji, ale warto też wypróbować szczotkowanie ciała na sucho oraz masaż luffą. Peeling ciała rób 2-3 razy w tygodniu, ponieważ częstsze ścieranie naskórka może się skończyć podrażnieniem.

5. Ćwicz

Kobiety w ciąży powinny ćwiczyć zarówno dla zdrowia, jak i lepszego samopoczucia. Aktywność fizyczna świetnie wpływa też na stan skóry, dlatego powinna stać się częścią planu działań zapobiegających rozstępom.

Dzięki regularnym ćwiczeniom skóra staje się bardziej elastyczna, dotleniona i poprawia się jej ukrwienie. Które ćwiczenia są najlepsze? Joga i pilates to aktywności polecane ciężarnym kobietom.

Jak nie dopuścić do pojawienia się rozstępów?
Jak nie dopuścić do pojawienia się rozstępów?

Rozstępy pojawiają się, kiedy skóra rozciąga się zbyt szybko, a jej włókna kolagenowe nie nadążają za

przeczytaj artykuł

6. Działaj, gdy tylko pojawią się rozstępy

Jeśli nie udało ci się uniknąć rozstępów, zacznij walkę z nimi, gdy są jeszcze różowo-czerwone. Smaruj ciało olejem kokosowym albo specjalnym preparatem na rozstępy.

Jeśli chcesz używać kosmetyków z retinolem lub kwasem glikolowym, skonsultuj się najpierw ze swoim lekarzem. Substancje te mogą być niebezpieczne dla płodu, dlatego lepiej ich unikać.

Jak zapobiec rozstępom w ciąży? Okazuje się, że zasada, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć, sprawdza się również w tym przypadku. Jakie metody pozwoliły uniknąć wam rozstępów? Jakich kosmetyków używacie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Ten tekst jest elementem naszego cyklu #ZdrowaCiąża, w którym poruszamy tematy dotyczące wszystkiego, co związane z oczekiwaniem na narodziny dziecka. Więcej przeczytasz tutaj

Następny artykuł: Depilacja w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze