Dolegliwości stóp w ciąży. Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Ciąża nie ogranicza się wyłącznie do powiększającego brzuszka. Dodatkowe kilogramy to ciężar, który noszą stopy przyszłych mam przez kilka miesięcy. Podolodzy z kliniki FootMedica podpowiadają, jak sobie radzić z różnymi dolegliwościami stóp w czasie ciąży, aby ułatwić im pracę i poprawić komfort chodzenia.

Obrzęki

To najczęstsza dolegliwość kobiet w ciąży. Organizm gromadzi nadmiar wody, aby uniknąć odwodnienia w razie komplikacji podczas porodu. Przede wszystkim spowodowane są obciążeniem – noszeniem płodu, zwiększeniem masy ciała i uciskiem powiększonej macicy na naczynia krwionośne. Występują w okolicy stawu skokowego stopy. Czasami mogą sprawiać ból i ograniczać ruch.

Polecane wideo:

Jak zapobiegać powstawaniu obrzęków?

- Najlepiej unikać zachowań, które utrudniają przepływ krwi, czyli nie zakładamy nogi na nogę, nie nosimy obcisłych skarpetek z mocnymi ściągaczami oraz ciasnego, nie oddychającego obuwia – wyjaśnia Sylwia Śląskiewicz z FootMedica.

  • Wykonuj proste ćwiczenia stóp w pozycji leżącej z nogami ułożonymi ponad poziom serca. Będą uaktywniały pompę mięśniową, zapewniając tym samym lepszy odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych.
  • Regularne pij wodę niegazowaną. Organizm łatwiej pozbywa się szkodliwych substancji przemiany materii, co umożliwia również sprawniejsze działanie żył.
  • Ogranicz sól, która powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. W efekcie naczynia krwionośne stają się zbyt „pełne” prowadząc do wzrostu ciśnienia krwi i obrzęków.

- Dbajmy o to, aby się nie przegrzewać tzn. nie stosujmy gorących kąpieli i nie przebywajmy zbyt długo na słońcu – dodaje podolog.

Jak likwidować obrzęki?

  • Zażywaj kąpiele stóp w chłodnej wodzie, działają kojąco.
  • Aplikuj kosmetyki pielęgnujące zmęczone stopy i usprawniające krążenie np. z wyciągiem z kasztanowca, mentolu.
  • Stosuj masaże usprawniające przepływ krwi i limfy np. drenaż limfatyczny. Musisz pamiętać o prawidłowym kierunku ruchu: masaż powinien być wykonywany do serca, tzn. od stóp w górę. Ruchy powinny być spokojne, wykonywane bardzo wolno, płynnie i delikatnie.

- Pomyśl o kinesiotapingu. Jest to metoda oklejania plastrami dynamicznymi, których działanie polega na zniwelowania bólu, usunięciu obrzęków i zastojów limfatycznych, zmniejszaniu napięcia mięśniowego oraz zwiększeniu zakresu ruchów w stawach – wyjaśnia podolog Sylwia Śląskiewicz.

Odciski

Coraz większa waga związana z powiększającym się brzuszkiem zmusza kobiece stopy do noszenia większych ciężarów. Efektem mogą być bolesne odciski, skóra stóp staje się bardziej narażona na otarcia, powstawanie zrogowaceń i pęcherzy.

Jak zapobiegać powstawaniu odcisków?

Dobieraj odpowiednie obuwie. Nie powinno być za ciasne, uciskające. Najlepiej, jeśli mają szersze czubki oraz grubsza podeszwę. Dobrym rozwiązaniem są buty sportowe oraz szerokie sandały podczas okresu letniego.

Jak likwidować odciski?

_- Odciski należy usunąć w gabinecie podologicznym. Zabieg polega na usunięciu zmian za pomocą dłuta oraz frezów różyczkowych, a następnie założenia opatrunków i odciążeń w celu ochrony miejsca poddanego zabiegow_i – wyjaśnia Dorota Szafarowska, podolog z kliniki FootMedica.

Wrastające paznokcie

Paznokcie stóp podczas ciąży bardziej są narażone na wrastanie. Wynika to ze wzrostu masy ciała, występowania obrzęków oraz z niewłaściwej pielęgnacji i sposobu skracania paznokci. Kobiecie w ciąży trudno jest samodzielnie się schylić i zadbać o swoje stopy.

Jak zapobiegać?

- Przede wszystkim uważniej obcinamy paznokcie – nie za krótko i nie zaokrąglając boków. Jeśli samodzielne skracanie paznokci sprawia nam trudność, warto umówić się na wizytę do podologa, który skróci i opracuje paznokcie stóp – radzi Dorota Szafarowska.

Jak likwidować wrastające paznokcie?

- Jedną z najskuteczniejszych metod, dzięki której przywrócimy prawidłowy bieg płytki paznokciowej jest założenie klamry. Podolog zakłada klamrę na minimum pół roku i co kilka tygodni, podczas kolejnych wizyt przesuwa w odpowiednie miejsce. Zabieg najczęściej jest bezbolesny – tłumaczy podolog.

Nadmierna potliwość stóp

W czasie ciąży stopy mogą intensywniej się pocić niż zwykle. Pot wiążąc się z martwym naskórkiem tworzy idealną pożywkę dla drobnoustrojów, co powoduje powstanie nieprzyjemnego zapachu.

Jak zapobiegać nadpotliowści stóp w czasie ciąży?

  • Pozwól stopom oddychać! Noś skarpety i obuwie z materiałów naturalnych.
  • Stosuj specjalne antyperspiranty.
  • Aplikuj preparaty pielęgnacyjne zawierające składniki ograniczające wydzielanie potu – sole glinu oraz antybakteryjne, odświeżające np. lawenda, menthol.

- Stosuj kąpiele z wyciągów ziołowych np. szałwii, kory dębu, rozmarynu lub ze specjalnie do tego przeznaczonych antybakteryjnie działających soli do kąpieli. Mocz stopy nie dłużej niż 15 min w letniej wodzie lub robiąc to naprzemiennie woda ciepła – zimna, kończąc zawsze na wodzie zimnej – radzi podolog Sylwia Śląskiewicz.

Informacja prasowa

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ciaza

nieobliczalna94 • ostatni post wczoraj

1
Artykuły Obrzęki w ciąży
Obrzęki w ciąży

Drętwienie rąk w ciąży

Łaskotanie i drętwienie rąk w czasie ciąży jest najczęściej spowodowane zespołem cieśni nadgarstka. Ta przypadłość objawia się drętwieniem (...) . Symptomy pojawiają się zwykle w obu dłoniach w dowolnym czasie, ale są bardziej prawdopodobne...

Obrzęki w ciąży

Drętwienie nóg w ciąży

Ciąża jest niezapomnianym doświadczeniem dla kobiety, jednak w czasie jej trwania przyszłe mamy muszą zmagać się z wieloma nieprzyjemnymi (...) dolegliwościami. Ciało kobiety zmienia się w trakcie ciąży, by dostosować...

Obrzęki w ciąży

Opuchlizna nóg w ciąży

ciąży puchną nie tylko nogi, ale także ręce. Obrzęki ciążowe są wywołane zatrzymywaniem wody w organizmie. Zatrzymywanie wody jest sposobem (...) mają więc za zadanie, między innymi, zatrzymać w nim wodę. Inną przyczyną...

Obrzęki w ciąży

Astma w ciąży

Astma to stosunkowo powszechny problem wśród ciężarnych kobiet, nawet u tych, które nie miały jej przed zajściem w ciążę. U kobiet spodziewających (...) może być stosowana przez ciężarne kobiety. Niekontrolowana astma w ciąży Jeśli...

Obrzęki w ciąży

Ból piersi w ciąży

Piersi mogą dostarczyć jednego z pierwszych ewidentnych objawów ciąży. Niedługo po zapłodnieniu zwiększa się ich wrażliwość. Nawet zwykły dotyk (...) typowe dla cyklu miesięcznego czy okresu ciąży, ale także problem...

Obrzęki w ciąży

Obrzęki nóg w ciąży

Obrzęki nóg w ciąży

Obrzęki nóg w ciąży to typowe dolegliwości, ale jeśli tylko masz silny i nagły obrzęk rąk, twarzy i powiek, z towarzyszącym mu bólem głowy

Obrzęki w ciąży

Serce w ciąży

Serce w ciąży

Serce w ciąży jest bardziej obciążone niż normalnie. Wiele kobiet uskarża się także na palpitacje serca w czasie ciąży, czyli na zaburzenia rytmu (...) bicia serca. W większości przypadków uczucie kołatania serca w czasie...

Obrzęki w ciąży

Jak spać w ciąży?

W czasie ciąży wiele kobiet doświadcza problemów ze snem. Dużym problemem jest ułożenie się do snu w wygodnej pozycji - ulubione pozycje sprzed ciąży (...) mogą bowiem powodować dyskomfort. Podczas ciąży...