Trwa ładowanie...

5 chorób cywilizacyjnych, które zagrażają twojemu dziecku

 Katarzyna Krupka
02.11.2016 11:21
5 chorób cywilizacyjnych, które zagrażają twojemu dziecku
5 chorób cywilizacyjnych, które zagrażają twojemu dziecku (Źródło: 123RF)

Dzieciństwo to wyjątkowy okres rozwojowu w życiu każdego człowieka - to wtedy kształtują się organy, tkanki, układy. Zakłócone procesy zachodzące w młodym organizmie mogą być nieodwracalne w skutkach. Choroby cywilizacyjne są obecnie największym problem społecznym współczesnej medycyny. Wiele z nich rozwija się latami i bierze swój początek właśnie w tym szczególnym okresie życia.

1. Otyłość

Fakty są przerażające – co piąte dziecko w wieku szkolnym w Polsce ma nadwagę. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Imperial College London na świecie jest więcej osób otyłych niż szczupłych. W ciągu zaledwie ostatnich czterdziestu lat liczba otyłych mężczyzn potroiła się, a kobiet podwoiła.

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną dziecka. Od najmłodszych lat staraj się przekazywać mu zdrowe rozwiązania. Zmiany musisz  zacząć od siebie i swoich nawyków – dzieci naśladują rodziców, więc bądź dla nich wzorem.

2. Depresja

To choroba, która już dawno przestała być tylko domeną dorosłych. Agresja, apatia czy zaburzenia koncentracji to właśnie wynik depresji u najmłodszych. Głównym czynnikiem choroby u dzieciaków jest niska samoocena, najczęściej spowodowana brakiem akceptacji przez otoczenie.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

W Polsce ok. 8 tys. dzieci rocznie jest leczonych na depresję. Z badań przeprowadzonych na potrzeby ogólnopolskiej kampanii „Twarze depresji u dzieci” wynika również, że depresja dotyczy co trzeciego nastolatka.

Eksperci są zgodni – rodzice od najmłodszych lat powinni budować poczucie własnej wartości u dziecka. Jako kochający opiekun szanuj wybory, pokazuj dziecku, że świat jest piękny. Naucz je jak powinno radzić sobie z porażkami. Staraj się pobudzać do odkrywania nowych rzeczy, nie oceniaj - wspieraj. I pamiętaj, że bagatelizowane problemy wieku dziecięcego przenoszą się na dorosłe życie.

3. Choroby układu krążenia

Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Zdrowia - głównymi przyczynami zgonów w Polsce są choroby układu krążenia.

Na choroby związane z tym układem chorują coraz młodsze osoby, a główną przyczyną jest nadwaga. Aby uchronić przed nimi dziecko, zapisz go na zajęcie sportowe, zwracaj uwagę na skład i pochodzenie spożywanych produktów, nie dopuszczaj do nadwagi. Wprowadzaj w życie takie zasady, które sam będzie kontynuował w dorosłym życiu.

4. POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) należy do jednej z głównych przyczyn umieralności na świecie. W Polsce z powodu choroby umiera ok. 15 tysięcy ludzi rocznie.

Najbardziej narażeni na chorobę są mieszkańcy dużych miast, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest często na bardzo wysokim poziomie. Jak również osoby palące – choroba bardzo często objawia się u osób, które w dzieciństwie były biernymi palaczami.

Tu również ogromną rolę odgrywa styl życia, który będziesz propagować jako rodzic. Najlepiej jeśli dla zdrowia dziecka jak i swojego zerwiesz z nałogiem.

5. Nowotwory

Najczęstsze nowotwory dziecięce
Najczęstsze nowotwory dziecięce [4 zdjęcia]

Rak to obok wypadków i zatruć jedna z najczęstszych przyczyn zgonów dzieci. Każdego roku odnotowuje

zobacz galerię

Choroby nowotworowe mogą rozwinąć się na każdym etapie życia. Ogromną rolę odgrywa tu profilaktyka - systematyczne wykonywanie badań, aktywność fizyczna, odpowiednia dieta bogata w błonnik mają kluczowe znaczenie. Jako rodzic powinieneś wiedzieć, których czynników kancerogennych powinno unikać twoje dziecko i jak je przed nimi ochronić.

Unikaj miejsc, w których jest narażone na promieniowanie słoneczne, zadbaj o to, aby w jego diecie znalazły się naturalne produkty, nie toleruj, kiedy ktoś pali w obecności dziecka, sprawdzaj dobrze kosmetyki, których używasz do jego pielęgnacji i przede wszystkim zawsze bądź czujny i nie bagatelizuj żadnych niepokojących objawów.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze