Trwa ładowanie...

4-latek utonął we własnym łóżku. Rodzice alarmują: nie ignorujcie tych objawów!

 Aleksandra Miłosz
04.12.2018 11:02
4-latek utonął we własnym łóżku. Rodzice alarmują: nie ignorujcie tych objawów!
4-latek utonął we własnym łóżku. Rodzice alarmują: nie ignorujcie tych objawów! (Facebook.com/123rf.com)

Utonięcie we własnym łóżku? Pomyślisz – przecież to niemożliwe. A jednak! Historia 4-letniego Francisco jest na to przykładem. Po powrocie z rodzinnego wypadu na basen, chłopiec zaczął skarżyć się na pewne dolegliwości, które jego rodzice zignorowali. Tydzień później już nie żył.

1. Tonąć w szklance wody

Kiedy w kilka godzin po powrocie z pływalni Francisco Delgado Jr. zaczął narzekać na ogromne zmęczenie i bóle brzucha, jego rodzice zrzucili kiepskie samopoczucie syna na wycieńczenie po wysiłku fizycznym na basenie. Po kilkunastu godzinach u chłopca pojawiły się wymioty i biegunka. Jednak i to nie zaniepokoiło rodziców. Uznali, że organizm chłopca walczy z niegroźną infekcją wirusową.

Facebook.com
Facebook.com

Z dnia na dzień chłopiec czuł się jednak gorzej. Pewnej nocy ze snu wybudził go silny ból w klatce piersiowej oraz w okolicy barków. Kilka minut po przebudzeniu mały Francisco przestał oddychać. Po przetransportowaniu do szpitala okazało się, że płuca 4-latka są wypełnione basenową wodą. Pomimo przeprowadzonej reanimacji chłopiec zmarł. Lekarz zdiagnozował tzw. suche utonięcie.

Zobacz film: "Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w wodzie?"
Zajęcia dla dzieci na wakacje
Zajęcia dla dzieci na wakacje [2 zdjęcia]

Wspólna wyprawa w góry może być świetną przygodą.

zobacz galerię

2. Wtórne a suche utonięcie

Wtórne lub suche utonięcia zdarzają się u małych dzieci. Pojawiają się kilka dni po wyjściu z basenu, morza czy wanny. Objawy wtórnego utonięcia są mylące, dlatego tak często bagatelizowane i tłumaczone infekcją w organizmie dziecka. Jaka jest między nimi różnica?

Zobacz także:

Suche utonięcie to sytuacja, w której do gardła lub nosa dziecka dostaje się stosunkowo niewielka ilość płynu. Dochodzi wtedy do pobudzenia nerwu znajdującego się krtani, skurczu głośni, a w rezultacie do utraty przytomności z powodu niedotlenienia.

Z kolei do utonięcia wtórnego dochodzi wtedy, gdy do płuc dostaje się woda, powodując ich obrzęk. Płyn, który znajduje się w płucach, powoduje zaburzenia w przepływie tlenu do krwi, co prowadzi do uduszenia. I chociaż wydaje nam się, że do suchych i wtórnych utonięć dochodzi niezwykle rzadko, to w rzeczywistości stanowią nawet 15 proc. wszystkich przypadków utonięć.

Koniecznie przeczytaj:

Teraz rodzina małego Francisca apeluje do innych rodziców: nie lekceważcie tych objawów u swoich dzieci – być może w ten sposób ocalicie ich życie! Jeśli więc u twojego dziecka pojawia się nieustający kaszel, skrajne zmęczenie, trudności w oddychaniu i ból w klatce piersiowej zwłaszcza, gdy kilka godzin wcześniej wróciliście znad jeziora lub z basenu, nie czekajcie – bezzwłocznie szukajcie pomocy w szpitalu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze