Trwa ładowanie...

10-letnia Sahana Khatun - pierwszy przypadek "człowieka drzewo" płci żeńskiej na świecie

 Anna Krzpiet
03.02.2017 13:04
10-letnia Sahana Khatun chora na dysplazję Lewandowsky'ego-Lutza
10-letnia Sahana Khatun chora na dysplazję Lewandowsky'ego-Lutza (indiatimes)

Epidermodysplasia veruciformis, inaczej dysplazja Lewandowsky'ego-Lutza, czyli choroba skóry o podłożu genetycznym, zamieniająca ludzi w „drzewa”. Prawdopodobnie wywoływana jest przez wirus HPV u osób z wadami genetycznymi. Zmiany skórne obserwuje się już w dzieciństwie. Na początku zaczynają się pojawiać w okolicach czoła, rąk, ramion, przedramion i podudzi.

Ludzie drzewa

Później choroba rozprzestrzenia się na całe ciało, a zmiany powiększają się. Z czasem, części ciała chorego zaczynają przypominać korę i korzenie drzewa, stąd potoczna nazwa choroby. Niestety zmiany takie, mogą zamienić się w tkanki nowotworowe i zagrażać życiu chorego.

Narośla mogą ważyć nawet kilka kilogramów, przez co utrudniają normalne życie i wykonywanie codziennych czynności. Po chirurgicznym bądź laserowym zabiegu niestety zmiany często powracają. Obecnie na tę chorobę nie ma skutecznego lekarstwa. Jedyną nadzieją są liczne operacje i wiara w to, że choroba nie powróci.

10-letnia Sahana Khatun chora na dysplazję Lewandowsky'ego-Lutza
10-letnia Sahana Khatun chora na dysplazję Lewandowsky'ego-Lutza (BBC)

Pierwsza kobieta na świecie

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Pierwszym człowiekiem z tą rzadką chorobą genetyczną, o którym dowiedział się świat, jest Abul Bajandar pochodzący z Bangladeszu, który przeszedł 16 operacji i w obecnej chwili żyje bez widocznych zmian na ciele. Do tej pory wszystkie 5 przypadków tej choroby odnotowano u mężczyzn.

Abul Bajandar - pierwszy na świecie człowiek z chorobą Lewandowsky'ego-Lutza. Przed i po operacji
Abul Bajandar - pierwszy na świecie człowiek z chorobą Lewandowsky'ego-Lutza. Przed i po operacji (YouTube)

Sytuacja zmieniła się, kiedy 10-letnia Sahana Khatun trafiła do szpitala w Dhace nieopodal Bangladeszu, gdzie lekarze badali jej narośla na podbródku, nosie i uszach. Po wszystkich badaniach Samanta Lal Sen lekarka z oddziału chirurgii i oparzeń Centrum Medycznego w Dhance podała ostateczną diagnozę. Sahana jest pierwsza na świecie kobietą cierpiącą na dysplazję Lewandowsky'ego-Lutza.

Specjaliści są pełni nadziei, że dziewczynka cierpi na łagodniejszą odmianę tej choroby, przez co uda im się usunąć zmiany skórne, włączyć odpowiednie leczenie, a zmiany nigdy nie powrócą. To ojciec Sahany, jako pierwszy zaniepokoił się dziwnymi zmianami na twarzy córki. Gdy zaczęły rosnąć i się rozprzestrzeniać, jak najszybciej udał się z 10-latką do lekarza.

Ojciec bardzo martwi się o swoją córkę.

-4 lata temu Sahana straciła mamę, a teraz spotyka nas kolejna tragedia – powiedział Mohammad Shahjahan. Mimo to, mężczyzna jest pełen nadziei, że wszelkie zmiany zostaną na dobre usunięte z twarzy jego córki i będzie mogła dalej normalnie żyć.

Sahana Khatun i jej tata Mohammad Shahjahan
Sahana Khatun i jej tata Mohammad Shahjahan (BBC)

To msisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze