Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Zakażenie dróg moczowych

Avatar placeholder
Monika Łapczyńska 30.09.2020 14:25
Zakażenie dróg moczowych
Zakażenie dróg moczowych (Zdjęcie kobiety/ Shutterstock)

Zakażenie dróg moczowych to dość częsta infekcja, która dotyka zazwyczaj kobiet. W odróżnieniu od mężczyzn mają one krótszą cewkę moczową, co predysponuje do wnikania bakterii. Zakażenie układu moczowego u kobiet bardzo często pojawia się w okresie połogu. Zarówno po porodzie siłami natury, jak też po cięciu cesarskim występuje krwawienie połogowe, które jest dobrą pożywką dla bakterii. Lecz nie tylko krwawienie z dróg rodnych jest przyczyną infekcji dróg moczowych u świeżo upieczonej mamy.

spis treści

1. Przyczyny zakażenia dróg moczowych w połogu

Kobiety fizjologicznie mają dość krótką cewkę moczową - od 3 do 5 cm (u mężczyzn jest ona dłuższa, ok. 15-20 cm). Krótka cewka moczowa stanowi dobrą drogę dla wtargnięcia bakterii do pęcherza moczowego. Umiejscowienie cewki moczowej kobiety w okolicy pochwy i blisko odbytu również sprzyja infekcjom. Zapalenie dróg moczowychi pęcherza moczowego w połogu jest często powikłaniem po porodzie lub cięciu cesarskim. W przypadku porodu naturalnego może dojść do urazów pęcherza moczowego lub otarcia cewki moczowej, co sprzyja zakażeniom. W trakcie cięcia cesarskiego natomiast zakładany jest cewnik Foleya, przez który odprowadzany jest mocz podczas zabiegu i kilka godzin po nim. Cewnik Foleya w pęcherzu moczowym to ciało obce, które zawsze może być przyczyną stanu zapalnego dróg moczowych.

2. Objawy infekcji układu moczowego

Objawy zakażenia dróg moczowych są nieprzyjemne i wiążą się przede wszystkim z bólem (pieczeniem) w trakcie oddawania moczu. Do innych objawów infekcji układu moczowegonależą:

Zobacz film: "Kiedy duża wada wzroku jest wskazaniem do cesarskiego cięcia?"
  • uczucie ciągłej potrzeby skorzystania z toalety,
  • ból w okolicy pęcherza moczowego, w dole brzucha nad spojeniem łonowym,
  • mocz podbarwiony krwią,
  • czasem gorączka.

W przypadku pojawienia się powyższych objawów, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz zapewne zleci badanie ogólne moczu, a w przypadku pojawienia się bakterii i leukocytów w moczu - zleci również pobranie moczu na posiew. Oczywiście od razu należy włączyć leczenie odpowiednim antybiotykiem.

3. Profilaktyka zakażeń dróg moczowych

Dbałość o higienę okolic intymnych kobiety jest najlepszą profilaktyką zakażeń dróg moczowych. Szczególnie po porodzie niezwykle istotne jest:

  • podmywanie się każdorazowo po skorzystaniu z toalety,
  • częsta zmiana podpasek,
  • stosowanie roztworu Tantum Rosa do podmywania,
  • używanie naturalnych środków myjących do higieny intymnej, a najlepiej szarego mydła,
  • stosowanie przewiewnej bielizny, wietrzenie krocza w pierwszych dniach po porodzie.

W przypadku pojawienia się objawów zakażenia dróg moczowych warto wspomagać się również domowymi sposobami, które przyspieszą kurację. Należy między innymi: pić dużo wody (min. 2-3 l na dobę) lub soku z żurawiny, zażywać witaminę C, korzystać z toalety tak często, jak jest to konieczne (nie przetrzymywać moczu w pęcherzu).

Zakażenie dróg moczowych nie należy do przyjemnych doznań w życiu kobiety. Oddawanie moczu jest wtedy bardzo bolesne i częste. Infekcja cewki czy pęcherza moczowego powinna być koniecznie leczona, gdyż bakterie szybko przedostają się drogą wstępującą do nerek. Kobiety powinny też pamiętać o profilaktyce zakażenia dróg moczowych w połogu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze