Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Magdalena Rachubińska

Zaburzenia pamięci i koncentracji

Avatar placeholder
11.07.2017 11:43
Zaburzenia pamięci i koncentracji
Zaburzenia pamięci i koncentracji

Zaburzenia pamięci i koncentracji mogą wystąpić zarówno u dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Bardzo często objawiają się tym, że mamy trudności ze skupieniem się na wykonywanej czynności. Stajemy się rozkojarzeni i nie możemy na niczym dłużej skupić uwagi. Czy tabletki na pamięć i koncentrację pozwolą na skuteczną walkę z takimi zaburzeniami? Czy uwaga u dzieci działa inaczej niż u dorosłych? Co nas dekoncentruje?

spis treści

1. Koncentracja uwagi

Koncentracja uwagi to tak naprawdę umiejętność skupiania się na tym, co się robi. Niektóre czynności możemy wykonywać, niemal nie poświęcając im uwagi – są to czynności automatyczne. Inne wymagają dużego skupienia i koncentracji – są to czynności kontrolowane i należą do nich wszelkiego rodzaju czynności poznawcze.

Koncentracja uwagi to tak naprawdę umiejętność skupiania się na tym, co się robi
Koncentracja uwagi to tak naprawdę umiejętność skupiania się na tym, co się robi (123RF)

2. Jak działa uwaga?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Nie każdy może skupić uwagę przez taki sam czas. Wynika to z faktu, że mamy do czynienia z czterema podstawowymi funkcjami procesów uwagi. U każdego mogą być one rozwinięte w różnym stopniu. Zaliczamy do nich:

• selektywność. Pozwala na wybór tylko jednego podstawowego bodźca lub myśli kosztem innych. Selekcjonująca funkcja uwagi pozwala na czytanie książki pomimo hałasu za oknem;

• czujność. Jest to zdolność do oczekiwania na pojawienie się konkretnego bodźca, który nazywa się sygnałem. Podczas oczekiwania ignorujemy inne bodźce, które nazywają się szumem;

• przeszukiwanie. Jet procesem, który pozwala znaleźć szukane informacje takie jak np. numer w książce telefonicznej;

• kontrolę czynności jednoczesnych. Można powiedzieć, że jest to podzielność uwagi, czyli zdolność do słuchania wykładu i robienia notatek, rozmowy i gotowania obiadu itd.

3. Co nas dekoncentruje?

Problemy z koncentracją przytrafiają się każdemu. Do czynników, które utrudniają skupienie, można zaliczyć:

• zły styl przyswajania wiedzy,

• uwarunkowania genetyczne,

• przemęczenie,

• niewyspanie,

• silne emocje,

• złą dietę i niedożywienie,

• pośpiech,

• brak czasu na relaks.

Jak widać, czynników, które nas dekoncentrują, jest bardzo dużo. Ważne jest poznanie i unikanie ich lub wprowadzenie odpowiednich zmian. Dzięki temu będziemy mogli w lepszy sposób się skupiać i przyswajać informacje. Pomocne mogą być tabletki na pamięć i koncentrację. Trzeba jednak pamiętać o tym, że powinny być one traktowane jako uzupełnienie działań mających na celu poprawę koncentracji i pamięci.

4. Problemy z koncentracją i pamięcią u dzieci

U dzieci charakterystyczne jest to, że ich koncentracja jest selektywna i krótkotrwała. Maluchy mają trudności z dłuższym skupieniem się na jednym zadaniu, szczególnie jeśli nie jest ono przedmiotem ich zainteresowań. Problemy z koncentracją pojawiają się też w momencie, kiedy dziecko idzie do szkoły.

Bardzo często za trudności te odpowiadają lekcje, prace domowe i ciągła konieczność koncentracji. Dziecko się tym męczy i na dodatek nie może odpocząć. Najczęściej lekcje nie są zbyt atrakcyjne, od dzieci wymaga się zbyt wiele. Maluchy są niewyspane. Stres, zła dieta to wszystko wpływa na problemy z koncentracją. Dziecko może być apatyczne lub może wykonywać wszystkie czynności szybko, ale niedokładnie.

Musisz to wiedzieć

5. Jak poprawić koncentrację u dzieci?

Aby poprawić koncentrację u dzieci, warto zwrócić uwagę na to, aby:

• wiedza i sposób jej przekazania były atrakcyjne i zrozumiałe dla dziecka,

• dziecko nauczyło się motywacji wewnętrznej,

• wzmocnić konsekwencję w działaniu,

• zadbać o to, aby dziecko było wypoczęte i miało odpowiednie przerwy w trakcie nauki,

• zadbać o to, aby podczas nauki dziecko nie było od niej odrywane i rozpraszane,

• ustalić czas pracy i plan dnia,

• stworzyć odpowiednie miejsce i warunki do nauki,

• zadbać o prawidłową dietę.

Dzieci powinny być stopniowo uczone skupienia i koncentracji. Nie można wrzucać ich od razu na głęboką wodę i wymagać, że od razu będą skupione. Niektóre dzieci mogą mieć utrwalone deficyty uwagi, jak maluchy z ADHD, i wtedy niezbędna jest cierpliwość i konsekwencja w działaniu.

6. Nauka koncentracji

Koncentracji można się nauczyć. Nie jest do tego konieczne, aby zażywać tabletki na pamięć. Wystarczy tylko rozwijać motywację, gdyż dzięki niej łatwiej jest się skupić na ważnym celu. Warto też podchodzić do wszystkiego pozytywnie. Zamiast myśleć, że coś musimy zrobić, lepiej myśleć, że coś chcemy zrobić. Należy zadbać o wygodne miejsce pracy. Także bez konsekwencji w działaniu nauka koncentracji nie będzie prosta. Należy też zadbać o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i zdrowy sen. To wszystko pozwoli na nauczenie się skupiania uwagi. Warto wiedzieć, że koncentracja broni nas przed przeciążeniem wiadomościami. Dlatego należy określać priorytety i nie robić kilku rzeczy jednocześnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze