Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Tetralogia Fallota

Avatar placeholder
12.10.2020 12:11
Tetralogia Fallota
Tetralogia Fallota

Tetralogia Fallota to jedna z najbardziej powszechnych wrodzonych siniczych wad sercau dzieci. Termin „sinicza” odnosi się do błękitnego zabarwienia ust, skóry lub języka u dzieci na skutek braku tlenu. Tetralogia Fallota dotyka 5 na 10 000 dzieci, zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Dawniej ta złożona wada serca w większości przypadków prowadziła do śmierci dziecka, ale obecnie dzięki postępowi w medycynie aż u 95% dzieci z tetralogią Fallota przeprowadzona przed ukończeniem 2 roku życia operacja kończy się sukcesem.

spis treści

1. Symptomy tetralogii Fallota

Na tetralogię Fallota składają się cztery wady serca. Pierwsza z nich to znaczny ubytek przegrody międzykomorowej, czyli dziura w ścianie oddzielającej niższe komory serca. Ubytek uniemożliwia przepływ bogatej w tlen krwi do aorty. Druga wada to zwężenie zastawki płucnej. Zwężenie to utrudnia przepływ krwi z prawej komory do tętnic płucnych. W rezultacie serce musi pracować ciężej niż normalnie, a do płuc nie dostaje się wystarczająco dużo krwi. Kolejna wada serca to przerost prawej komory, czyli zgrubienie prawej komory spowodowane większym wysiłkiem serca. Do wad serca w tetralogii Fallota zalicza się również przesunięcie aorty w prawo. W zdrowym sercu krew jest pompowana z serca przez tętnicę płucną do płuc w celu pozyskania tlenu. Następnie powraca do serca i jest pompowana z aorty do ciała. U dzieci z tetralogią Fallota na skutek wyżej wymienionych czterech wad serca krew pompowana z serca do ciała jest uboga w tlen.

Noworodki dotknięte tetralogią Fallota mogą z początku wydawać się zupełnie zdrowe, ale po pewnym czasie pojawiają się niepokojące objawy, takie jak zasinienie ust, skóry i paznokci. W ciężkich postaciach sinicy całe ciało dziecka może zmienić kolor na ciemnoniebieski podczas zwiększonej aktywności malucha, na przykład w czasie płaczu lub wypróżniania. Typowym symptomem tetralogii Fallota są szmery serca, które są wynikiem zmian w przepływie krwi w sercu. Można zaobserwować również problemy podczas karmienia dziecka – noworodek łatwo się męczy, poci i może nie być w stanie spożyć wystarczająco dużo kalorii. Dzieci dotknięte tetralogią Fallota mogą wolniej niż ich zdrowi rówieśnicy przybierać na wadze. Niekiedy u dzieci ze złożoną wadą sercawystępują nietypowo zaokrąglone czubki palców. Ma to związek z niskim poziomem tlenu we krwi.

2. Diagnoza i leczenie tetralogii Fallota

Rozpoznanie tetralogii Fallota odbywa się na podstawie widocznych symptomów, na przykład sinicy lub trudności podczas karmienia, oraz przeprowadzonego badania USG serca. W zależności od stopnia zaawansowania wad serca, niemowlęta są poddawane operacji całkowitej naprawy nieprawidłowości w sercu lub stosowane są tymczasowe środki zaradcze, a zabieg jest przełożony na późniejszy czas. Wady serca w tetralogii Fallota leczy się za pomocą operacji na otwartym sercu. Chirurg zamyka ubytek przegrody międzykomorowej i rozszerza zwężenie zastawki płucnej. Niektóre dzieci po operacji nie mają żadnych problemów z sercem. U innych mogą pojawić się arytmie serca lub wyciek z zastawki płucnej. Niekiedy po latach pojawiają się powikłania. Wówczas nastolatki lub młodzi dorośli ludzie muszą poddać się dodatkowej operacji. Mimo iż wiele osób, które urodziły się z tetralogią Fallota żyje normalnie, dawne wady serca mogą wpływać na ich życie. Badania wykazały, że kobiety, które w dzieciństwie miały tetralogię Fallota, w czasie ciąży są bardziej narażone na problemy kardiologiczne, a ich dzieci w okresie niemowlęcym są w grupie podwyższonego ryzyka śmierci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze