Trwa ładowanie...

Sposoby na zaparcia u dziecka

Avatar placeholder
13.12.2021 11:05
Materiał sponsorowany przez
(Adobe Stock)

Czy wiesz, jak poradzić sobie z zaparciami u dziecka? Co zrobić, aby jak najszybciej uwolnić Twoją pociechę od tej dolegliwości? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj skuteczne sposoby na dziecięce zaparcia.

Co musisz wiedzieć o zaparciach u dzieci?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że zaparcia mogą dolegać dzieciom w każdym wieku, wliczając w to również niemowlęta. Zasadniczo uznaje się, że zaparcia u dziecka można stwierdzić w momencie, kiedy wypróżnia się nie częściej niż raz na trzy dni, towarzyszą temu dolegliwości bólowe i duży wysiłek, a stolec jest twardy i zbity.

Oczywiście nieco inne kryteria należy przyjąć np. w przypadku niemowląt, które wypróżniają się nawet po każdym karmieniu. Warto też podkreślić, że zaparcia okresowo mogą przytrafiać się nawet co trzeciemu dziecku. Co zrobić, jeśli Twoja pociecha cierpi z powodu zaparć?

Sprawdzone sposoby na dziecięce zaparcia

Poniższe metody pomogą Ci poradzić sobie z zaparciami u Twojej pociechy, pamiętaj jednak, że jeśli zaparcia zdarzają się dość często lub przez długi czas nie możesz ich wyeliminować, najlepiej udać się do lekarza. W ten sposób specjalista zdiagnozuje powód przypadłości i szybciej sobie z nią poradzi.

Najczęściej polecanym sposobem na dziecięce zaparcia jest uzupełnienie codziennego jadłospisu w błonnik pokarmowy, stosuje się wtedy tzw. dietę bogatoresztkową. Aby jednak błonnik faktycznie działał w 100%, koniecznie jest właściwe nawodnienie organizmu. Błonnik sam w sobie nie jest trawiony, może jednak wiązać wodę w przewodzie pokarmowym – gdy tak się stanie, dochodzi do zwiększenia objętości kału.

Równolegle zaleca się ograniczenie produktów mącznych, mięsa oraz słodyczy, ponadto dobrze jest podawać maluchowi od czasu do czasu wodę gazowaną. Oprócz tego warto:

  • pić szklankę wody przed każdym posiłkiem
  • jeść owoce np. na śniadanie i desery
  • spożywać dużo suszonych owoców, musli, brązowego ryżu
  • jeść marchew, kaszę gruboziarnistą i brokuły
  • spożywać co najmniej dwie łyżki otrębów każdego dnia
  • spożywać jak najmniej białego pieczywa i ziemniaków
  • ograniczać spożywanie cukrów

Xenna Balance Junior na zaparcia u dzieci

Pomocnym preparatem w pozbyciu się zaparć u dzieci jest Xenna Balance Junior. To wyjątkowy preparat, który został przygotowany z myślą nawet o niemowlętach, można go stosować od 6. miesiąca życia. Substancją aktywną Xenna Junior jest makrogol 3350. Xenna dla dzieci dostępna jest w postaci proszku, który należy rozpuścić w wodzie, soku lub herbacie.

Xenna Balance Junior nie wchłania się w krwioobiegu, nie wywołuje bólu brzucha i nie ulega fermentacji w jelicie. Zamiast tego Xenna Junior działa miejscowo w jelicie. Xenna Balance Junior przyda się zarówno w domowej apteczce, jak i podczas rodzinnego wyjazdu.

„Możliwe działania niepożądane Xenna Balance Junior: W przypadku stosowania dawek wymaganych do osiągniecia efektu terapeutycznego, nigdy nie odnotowano żadnych działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, burczenie w brzuchu, bóle brzucha, nudności i lekkie biegunki (szczególnie na początku stosowania). Rzadko występują reakcje uczuleniowe (wysypka lub pokrzywka).”

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze