Trwa ładowanie...

Rozmowa z lekarzem rodzinnym. Zaszczep się na wiedzę

Przeciwnicy szczepień działają poprzez wywoływanie lęku u pacjentów poprzez podawanie zmanipulowanych statystyk
Przeciwnicy szczepień działają poprzez wywoływanie lęku u pacjentów poprzez podawanie zmanipulowanych statystyk (123rf.com)

Mówię pacjentom, że się szczepię i to działa – powiedział portalowi www.zaszczepsiewiedza.pl lekarz Dominik Lewandowski, prezes „Młodych Lekarzy Rodzinnych”, członek zarządu głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

WP abcZdrowie: Jak często przychodzą do Pana pacjenci, którzy pytają o szczepienia ? Dominik Lewandowski, lekarz: Bardzo często, ale zdecydowana większość z nich ufnie podchodzi do szczepień. Są oczywiście osoby zaniepokojone informacjami o niepożądanych odczynach poszczepiennych (NOP-ach) i to całkiem zrozumiałe. Niewielką grupę stanowią ci, którzy za punkt honoru stawiają sobie udowodnienie lekarzowi, a nawet całej służbie zdrowia, że szczepienia są szkodliwe, co oczywiście nie jest prawdą.

Na czym polega to udowadnianie? Przeciwnicy szczepień działają poprzez wywoływanie lęku u pacjentów poprzez podawanie zmanipulowanych statystyk. Co więcej, lekarzowi w czasie wizyty ciężko odpowiedzieć na zarzuty oparte o półprawdy i kłamstwa, gdyż rozbrojenie tych twierdzeń wymaga długiego i złożonego wykładu, a na to nie zawsze jest czas. Na miejsce każdego obalonego naukowo argumentu, pojawiają się następne…

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Co pan mówi pacjentom, aby przekonać ich do szczepień? Mówię, że sam się szczepię oraz, że najlepsze co mogą dla siebie zrobić, to się zaszczepić i to działa. Należy zaszczepić się wiedzą z wiarygodnych źródeł i zaszczepić się szczepionką, gdyż to ona ratuje życie, a ewentualne ryzyko związane ze powikłaniami po szczepieniu jest wielokrotnie mniejsze niż to związane z zachorowaniem i powikłaniami po chorobie. Są tacy, co powiedzą, że lekarze czerpią korzyści z polecania szczepień. To nie prawda. Powiem więcej, pacjent zaszczepiony, odporny, jest zdrowy, więc ma znacznie mniej powodów, aby odwiedzać nasze gabinety.

O jakich szczepieniach przede wszystkim mówi pacjentowi lekarz rodzinny? Rola lekarzy rodzinnych w profilaktyce jest niezwykle ważna, gdyż to my budujemy z pacjentami stałą relację opartą na zaufaniu, które powinniśmy wykorzystywać do promowania postaw prozdrowotnych, w tym szczepień ochronnych. To, jakie szczepienia będziemy pacjentowi proponować zależy od jego wieku, chorób przewlekłych oraz tego, czy należy do jakiejś grupy ryzyka. Ale na pewno mogę powiedzieć, że szczepieniem zalecanym całej populacji jest szczepienie przeciwko grypie, które należy wykonać właśnie teraz, na początku sezonu jesiennego. Kolejne ważne szczepienie, to dawka przypominająca szczepienia przeciwko krztuścowi, o której nadal wiele osób zapomina. Obie choroby są ignorowane, a mogą nieść ze sobą poważne i długotrwałe konsekwencje dla zdrowia. Przeciwko krztuścowi oraz grypie powinny się również szczepić kobiety w ciąży.

Jakie konsekwencje niesie zachorowanie na grypę ? Grypa to bardzo ciężka choroba, która dla każdego może zakończyć się wielotygodniowym zwolnieniem i poważnymi powikłaniami, na przykład zapaleniem płuc. Dla seniora natomiast, będącego w grupie ryzyka związanego z ewentualnym cięższym przebiegiem choroby, może zakończyć się pobytem w szpitalu, zaostrzeniem chorób przewlekłych, a nawet zgonem. Szczepić się przeciwko grypie powinny osoby, które mają problemy kardiologiczne, ale również choroby układu oddechowego, takie jak POCHP i astma. Poza szczepieniem przeciwko grypie seniorzy powinni również rozważyć szczepienie przeciwko pneumokokom, gdyż są oni narażeni na ciężkie powikłania zakażenia tymi bakteriami.

Czasem zapominamy, że szczepiąc siebie, chronimy również innych. To prawda, szczepimy się dla zdrowia własnego i całej populacji. Tak zwana stratega kokonu polega właśnie na tym, że osoby, które na przykład z powodu niektórych chorób przewlekłych, zaburzeń odporności, czy stosowanych leków nie mogą być zaszczepione, są chronione przez tych, którzy się szczepią, dzięki czemu baterie lub wirusy nie docierają do osoby nieodpornej. Tak możemy chronić na przykład noworodki przed grypą czy krztuścem. Ale również zaszczepione przeciwko pneumokokom dzieci chronią seniorów przed zachorowaniem, co bardzo dobrze pokazują badania prowadzone w wielu krajach. Szczepienia są bezpieczne, o czym najlepiej świadczy fakt, iż jest niewiele przeciwskazań bezwzględnych do szczepień, a te przeciwskazania najczęściej dotyczą szczepienia tak zwaną żywą szczepionką, czyli przeciwko gruźlicy oraz odrze śwince i różyczce (MMR). Każdy z nas, niezależne do wieku, powinien więc porozmawiać z lekarzem rodzinnym o tym, jak chronić się przy pomocy szczepień przed groźnymi chorobami zakaźnymi.

Dziękuję za rozmowę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze