Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Reumatoidalne zapalenie stawów

Avatar placeholder
28.10.2020 11:51
Reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekły, rodzaj zapalenia stawów. Klasyfikowane jest jako choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że komórki odpornościowe człowieka atakują jego własne zdrowe tkanki. Najczęściej ofiarą reumatoidalnego zapalenia stawów padają właśnie stawy, ale choroba może wpłynąć również na narządy wewnętrzne człowieka.

spis treści

1. Przyczyny i objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Mimo lat badań nad przyczynami reumatoidalnego zapalenia stawów naukowcom nie udało się ustalić czynnika wywołującego tę chorobę. Wiele wskazuje na genetyczne predyspozycje chorych oraz współistnienie dodatkowego czynnika.

Ryzyko choroby zwiększa się u palaczy, ale nie sposób stwierdzić, że to oni są najbardziej narażeni na reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba może zwiększać ryzyko śmierci, choroby serca oraz chłoniaka.

Zobacz film: "Reumatoidalne zapalenie stawów - choroba o wielu twarzach"

Symptomy reumatoidalnego zapalenia stawów to: ból stawów i mięśni, obrzęk, sztywność, zaczerwienienie lub uczucie ciepła w pobliżu stawów oraz ograniczenie ruchów.

Choroba charakteryzuje się również porannym zesztywnieniem utrzymującym się przez ponad godzinę, objawami w małych kościach dłoni i stóp, bardzo szybkim męczeniem się, stanami podgorączkowymi, guzkami reumatoidalnymi oraz symetrycznymi symptomami (objawy występują w obydwu kolanach, a nie w jednym itp.).

2. Rozpoznanie i leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów

Niestety, nie istnieje jedno badanie, które pozwalałoby na szybką diagnozę reumatoidalnego zapalenia stawów. Zwykle wykorzystuje się specjalistyczne badania, badanie kliniczne oraz historię choroby pacjenta. Do badań wykonywanych w celu rozpoznania reumatoidalnego zapalenia stawów należą: określenie czynnika reumatoidalnego, wskaźnik OB, badanie białka C-reaktywnego, a także badanie na wykrycie przeciwciał anty-CCP.

Zwykle przeprowadza się również obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego i wykonuje zdjęcie rentgenowskie. Badania te są przydatne nie tylko w procesie diagnostycznym, ale i w czasie leczenia choroby, w sprawdzeniu skuteczności stosowanych metod.

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów jest w dużej mierze zindywidualizowane, by zwiększyć jego efektywność. Oprócz przepisanych leków stosuje się leczenie uzupełniające lub zastrzyki łagodzące dolegliwości bólowe.

Najbardziej popularne leki na reumatoidalne zapalenie stawów to: leki przeciwreumatyczne modyfikujące przebieg choroby, kortykosteroidy, leki biologiczne, niesteroidowe leki o działaniu przeciwzapalnym oraz leki przeciwbólowe.

Reumatoidalne zapalenie stawów to powszechna choroba, która utrudnia normalne poruszanie się i funkcjonowanie chorych. Na szczęście istnieją skuteczne metody łagodzenia niepożądanych dolegliwości u pacjentów. Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów jest dopasowane do potrzeb każdego chorego, co pozwala na uzyskanie optymalnie dobrych rezultatów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze