Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Pulsujące ciemiączko

Avatar placeholder
09.10.2020 13:08
Pulsujące ciemiączko
Pulsujące ciemiączko

Czaszka noworodka składa się z miękkich kościstych płytek, które są w stanie lekko przemieszczać się w taki sposób, by dziecko mogło zmieścić się w kanale rodnym podczas porodu. Jeśli dziecko zbyt wcześnie przyjmuje pozycję z głową w dół lub przychodzi na świat podczas długiego porodu, jego kształt głowymoże być nieco wydłużony. W większości przypadków w ciągu kolejnych kilku tygodni kości czaszki wygładzają się, a główka staje się bardziej okrągła. Jednak nawet wtedy rodzice mają wątpliwości, czy z niemowlakiem wszystko jest w porządku. Powodem do zmartwień bywa bowiem pulsujące ciemiączko.

spis treści

1. Czy pulsujące ciemiączko jest oznaką choroby?

Rodzice zauważają na głowie niemowlęcia 1-2 miejsca, które zdają się nie mieć ochrony w postaci kości. Są to tak zwane ciemiączka – jedno jest z przodu głowy, drugie, mniej widoczne, występuje z tyłu. Są to naturalne miejsca w czaszce noworodka, które pozwalają na gwałtowny wzrost dziecka w ciągu pierwszego roku życia. Wielu rodziców nie dotyka ciemiączek w obawie przed uszkodzeniem głowy dziecka, jednak specjaliści uspokajają, że pomimo braku ochrony ze strony kości, ciemiączka doskonale znoszą codzienne zajmowanie się noworodkiem. Jeśli ciemiączko jest zapadnięte, a niemowlak spożywa mało pokarmu i nie brudzi zbyt często pieluch, może to być oznaką odwodnienia. Wówczas należy skontaktować się z lekarzem. Czasami ciemiączko na czubku głowy wydaje się pulsować. Zaniepokojeni rodzice powinni głęboko odetchnąć – jest to zupełnie naturalny objaw. Poruszanie się ciemiączkaodzwierciedla jedynie pulsowanie krwi w rytmie uderzeń serca dziecka.

2. Głowa niemowlaka

Oprócz przemieszczania płytek czaszki w czasie porodu, stosunkowo powszechne jest występowanie niewielkiego obrzęku i zasinienia głowy dziecka tuż po narodzinach. Obrzęk jest zwykle najbardziej widoczny na górnej tylnej części głowy. Taki typ opuchlizny określa się mianem przedgłowia. Gdy zasinienie głowy dziecka pojawia się w trakcie porodu, może dojść do wystąpienia krwiaka podokostnowego. Zasinienie i obrzęk to zazwyczaj niegroźne objawy, które ustępują samoistnie w ciągu pierwszych dni lub tygodni życia dziecka. Mogą jednak przyczyniać się do żółtaczki u noworodka.

Zobacz film: "Cechy noworodka, które nie powinny nas niepokoić"

Niektóre dzieci przychodzą na świat z głową porośniętą włosami, ale znacznie bardziej prawdopodobne jest urodzenie noworodka z niewielką ilością włosów lub wręcz zupełnym ich brakiem. Co więcej, dzieci urodzone z owłosioną skórą głowy zwykle tracą włosy bardzo szybko. W ciągu kilku pierwszych miesięcy życia dziecka jego włosy, jeśli takowe posiada, zazwyczaj znacząco się przerzedzają, by mogły zastąpić je „prawdziwe” włosy. Nie należy przywiązywać się również do koloru owłosienia. Włosy dziecka zmieniają odcień kilkakrotnie w trakcie jego życia.

Rodzice mają tendencję do nadopiekuńczości i lęków o zdrowie dziecka. Jest to zupełnie normalne. Jednak nie wszystkie dostrzegane przez nich objawy są oznaką choroby. Pulsowanie ciemiączka nie jest sygnałem stanu chorobowego. Wręcz przeciwnie, to zdrowy objaw.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze