Trwa ładowanie...

Przyczyny schizofrenii

Avatar placeholder
08.06.2017 08:22
Przyczyny schizofrenii
Przyczyny schizofrenii

Nie do końca poznano dokładne przyczyny pojawiania się schizofrenii. Przyjmuje się, że może składać się na nią wiele czynników. Jedną z nich są zmiany w obrębie mózgu. W niektórych jego obszarach występuje nadmierne wydzielanie dopaminy, a w innych następuje jej niedobór. Warto wiedzieć, że niektóre objawy depresji poporodowej mogą przypominać objawy schizofrenii.

spis treści

1. Przyczyny zaburzeń równowagi dopaminowej

Tak jak reszta przyczyn schizofrenii, także przyczyny zaburzeń równowagi dopaminowej nie zostały do końca poznane i zbadane. Nie są jeszcze znane wszystkie czynniki, które do tego doprowadzają. Na chwilę obecną można powiedzieć, że: dopamina, która występuje w zbyt dużych ilościach, zakłóca sposób, w jaki czujemy i odbieramy bodźce, które docierają do nas ze świata. Zbyt duża ilość dopaminy może wpłynąć na powstawanie urojeń, uczuć paranoidalnych czy nawet może sprawić, że chory słyszy nieistniejące dźwięki i głosy. Takie objawy nazywane są pozytywnymi lub wytwórczymi; dopamina, która występuje w zbyt małych ilościach, powoduje pojawianie się stanów apatii, dezorientacji. Mogą też wystąpić stany ciągłego zmęczenia i osamotnienia. Takie objawy nazywane są negatywnymi lub deficytowymi.

2. Przyczyny pojawienia się schizofrenii

Przyczyny pojawienia się schizofrenii nie są do końca znane
Przyczyny pojawienia się schizofrenii nie są do końca znane
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Schizofrenia może pojawić się w wyniku oddziaływania różnych czynników. Do tych, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości, należą m.in.: choroby psychiczne w rodzinie i uwarunkowania genetyczne. Jeśli członek rodziny choruje na schizofrenię, bardzo wzrasta ryzyko zachorowania w obrębie tej rodziny. Jednak nawet jeśli oboje rodzice cierpią na schizofrenię, szansa na to, że ich dziecko będzie wolne od tej choroby wynosi aż 60 proc.; zażywanie narkotyków i nadmierne spożycie alkoholu; traumatyczne przeżycia w okresie dzieciństwa lub dojrzewania; dorastanie w niesprzyjającym środowisku; niektóre choroby zakaźne; urazy fizyczne.

3. Jak rozwija się schizofrenia?

Schizofrenia rozwija się najczęściej niezauważona. Dzieje się tak dlatego, że pierwszy etap jej rozwoju przypada na okres dojrzewania i niektóre objawy schizofrenii mogą być brane za te związane właśnie z dorastaniem. Podobnie objawy depresji poporodowej mogą być czasem mylone z baby blues. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia diagnoza, niezależnie od rodzaju choroby. Nieleczona schizofrenia może skończyć się przedwczesną śmiercią chorego.

Choroba ta może mieć bardzo różny przebieg, jednak prawie zawsze można wyróżnić trzy oddzielne fazy schizofrenii. Pierwsza to faza zwiastunowa. Pojawia się ona zanim wystąpią właściwe objawy choroby. Zmienia się nastrój i zachowanie chorego. Zaczyna się on wycofywać ze społeczeństwa, a jego zachowanie jest coraz dziwniejsze. Chory traci zainteresowanie wszystkim, nawet swoją własną higieną i wyglądem. Wszystko zaczyna mu obojętnieć. Objawy te pojawiają się także przed nawrotami choroby, więc służą też do rozpoznawania jej nawrotu. Jeśli w tym momencie nastąpi leczenie, będzie ono najefektywniejsze. Druga to faza ostra, a także nawrót objawów. W tym momencie symptomy są bardzo widoczne. Pojawiają się halucynacje i urojenia. Chory przestaje myśleć logicznie i znajduje się na skraju kryzysu psychicznego. W tej fazie chory najczęściej wymaga leczenia szpitalnego.

To musisz wiedzieć:

  • Trzecia to faza stabilizacji objawów. W tym momencie leczenie zaczyna przynosić pierwsze efekty i pacjent zaczyna wracać do rzeczywistości. Ostre objawy choroby zaczynają ustępować. Trzecia faza może trwać wiele lat nieprzerwanie. Ale może być też przerywana nawrotami choroby. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy chory przestaje zażywać lekarstwa i nie przestrzega zaleceń lekarza.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze