Trwa ładowanie...

Przebywanie dziecka w rodzinie zastępczej podnosi ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym

Avatar placeholder
18.10.2016 11:18
Przebywanie dziecka w rodzinie zastępczej podnosi ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym
Przebywanie dziecka w rodzinie zastępczej podnosi ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym

Wśród dzieci żyjących w Stanach Zjednoczonych, które były wychowane w rodzinie zastępczej odnotowano znacznie większe ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, w tym trudności w uczeniu się, częstotliwość przypadków depresji, astmy i otyłości, w porównaniu z dziećmi, które wychowywane były przez biologicznych rodziców. Są to wnioski wynikające z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „Pediatrics”.

Dzieci wychowujące się w rodzinie zastępczej częściej mają problemy zdrowotne
Dzieci wychowujące się w rodzinie zastępczej częściej mają problemy zdrowotne (Shutterstock)

W 2014 roku ponad 650 000 dzieci w Stanach Zjednoczonych przebywało w rodzinie zastępczej. Średnio dzieci czekały około 2 lata na adopcję.

Wcześniejsze badania sugerowały, że dzieci wychowujące się w rodzinie zastępczej często dotykały choroby związane ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, przede wszystkim ze względu na doświadczenia zaniedbania i nadużyć.

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"

Jednak autorzy nowego badania, w tym Kristin Turney z Uniwersytetu Kalifornijskiego, zauważyli, że nie ma badań, które porównywałyby stan zdrowia i częstotliwość zapadania na wymienione wcześniej choroby dzieci wychowujących się w rodzinie zastępczej z pozostałymi dziećmi.

Mając to na uwadze, Turney i jej zespół przeanalizowali dane z lat 2011-2012, które obejmowały ponad 900.000 dzieci w całych Stanach Zjednoczonych, z których około 1,3 procent było w rodzinie zastępczej. Naukowcy wykorzystali modele regresji logistycznej porównywując ryzyko fizycznych i psychicznych problemów zdrowotnych u dzieci, które przebywały w rodzinie zastępczej z tymi, które nie wychowywały się w ten sposób.

1. Rodzina zastępcza „czynnikiem ryzyka problemów zdrowotnych w dzieciństwie"

Rozpatrując ryzyko fizycznych problemów zdrowotnych, naukowcy odkryli, że dzieci, które były w rodzinie zastępczej były dwukrotnie bardziej narażone na astmę i otyłość oraz trzy razy częściej miały problemy ze słuchem w porównaniu z dziećmi, które nie przebywały pod opieką rodziny zastępczej.

Gdy chodzi o zdrowie psychiczne dzieci, które były w rodzinie zastępczej, okazały się one być siedem razy bardziej narażone na depresję i pięć razy częściej występowały u nich  lęki i niepokoje.

Behawioralne problemy były sześć razy częściej spotykane u dzieci, który przebywał w rodzinie zastępczej. Naukowcy odkryli również, że dzieci te trzykrotnie bardziej narażone były na wystąpienie nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) i dwukrotnie częściej borykały się z problemami w nauce i rozwoju.

Turney mówi, że ich badanie stanowi istotny wkład w pogłębianie świadomości społecznej na temat rodzin zastępczych i jest to pierwsze badanie, które wykazało, że zdrowie dzieci przebywających w rodzinie zastępczej jest znacznie gorsze niż dzieci wychowywanych w innych warunkach.

„Nasze odkrycie z pewnością będzie pomocne również pediatrom, ponieważ sugerują one, że umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej jest czynnikiem ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych w dzieciństwie” – powiedziała Turney.

5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać? 
5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać?  [6 zdjęć]

Niejeden rodzic natrafił na trudności wynikające z „niewłaściwego” zachowania dziecka. Najczęstsze problemy

zobacz galerię

„To jest charakterystyczna grupa, do której stosunkowo trudno dotrzeć, więc dostęp do danych statystycznych na temat ich sytuacji mieszkaniowej, samopoczucia fizycznego i zachowania jest doskonałą okazją, aby pomóc zidentyfikować problemy zdrowotne, z którymi borykają się te dzieci" - dodaje.

Badanie to poszerza naszą wiedzę na temat zdrowia psychicznego i fizycznego tych bardzo wrażliwych dzieci, ale musimy przyjrzeć się im bliżej, jeśli chcemy zrozumieć, jak bardzo opieka w rodzinie zastępczej wpływa na dobre samopoczucie dziecka" – podsumowuje główna autorka badania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze