Trwa ładowanie...

Zmiany w urlopie macierzyńskim w 2013 roku

Avatar placeholder
28.10.2020 16:47
Zmiany w urlopie macierzyńskim w 2013 roku
Zmiany w urlopie macierzyńskim w 2013 roku

Z każdym rokiem rośnie liczba mężczyzn, którzy chcą aktywnie zajmować się swoim dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia. W 2013 roku we wrześniu w życie wejdą kolejne zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego.

spis treści

1. Wydłużenie urlopu macierzyńskiego

Obecnie kobietom po urodzeniu dziecka przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowe 4 tygodnie (tzw. „na życzenie”). Zgodnie z prawem, 14 tygodni urlopu jest wyłącznie do dyspozycji kobiety, a pozostałą część może ona odstąpić ojcu dziecka. W tej kwestii szykują się jednak duże zmiany. Od 1 września 2013 roku wymiar urlopu macierzyńskiego wzrośnie aż dwukrotnie, a samo uprawnienie zyska nową nazwę – urlop rodzicielski. Dodatkowy urlop będzie wydłużony do 6 tygodni. Z urlopu rodzicielskiego będę mogły korzystać nie tylko te osoby, które są zatrudnione na umowę, ale i osoby prowadzące działalność gospodarczą lub pracujące na umowę o dzieło lub zlecenie. Warunkiem uzyskania uprawnień jest odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne.

2. Zmiany w urlopie ojcowskim?

Rodzice z dzieckiem
Rodzice z dzieckiem

Nawiązywanie więzi z noworodkiem jest bardzo ważne. Dlatego tak istotną rolę odgrywa urlop rodzicielski.

zobacz galerię
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Niezależnie od urlopu macierzyńskiego pracującym ojcom przysługuje tzw. urlop ojcowski. Uprawnienie to zostało wprowadzone w 2010 roku – od tego czasu ojciec-pracownik ma prawo do urlopu na dziecko, ale musi wykorzystać wolne dni w ciągu 12 miesięcy od przyjścia dziecka na świat. Początkowo wymiar urlopu ojcowskiego wynosił tydzień. W 2012 roku wymiar wzrósł do dwóch tygodni. Istnieją jednak projekty wydłużenia urlopu ojcowskiego, np. do 8 tygodni. Do Sejmu trafił projekt nowelizacji, ale nie weszła ona w życie.

Wprowadzenie urlopu rodzicielskiego oznacza, iż prawa obojga rodziców zostają zrównane, a partnerzy mogą sami zdecydować, jak podzielić się opieką nad niemowlakiem. Należy jednak uświadomić sobie, że rodzice nie mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego w tym samym czasie.

Jeśli w okresie do dwóch tygodni przed terminem porodu rodzice zdecydują się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego, jedno z nich musi wyrazić zgodę na otrzymywanie 80% wynagrodzenia. Jeżeli jednak rodzice przed porodem nie chcą korzystać z nowych uprawnień, ale po pół roku urlopu macierzyńskiego zmienią zdanie, w czasie kolejnych sześciu miesięcy jedno z nich otrzymuje wynagrodzenie wynoszące 60% podstawy lub odpowiednio wyższe (przy innym wymiarze urlopu). Druga część urlopu może być podzielona na 3 części, nie krótsze niż 8 tygodni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze