Trwa ładowanie...

Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 2 trymestrze

Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 2 trymestrze
Zmiany w ciele kobiety ciężarnej w 2 trymestrze

W II trymestrze ciąży zmęczenie i nudności powinny stać się już tylko przykrym wspomnieniem. Zwykle kobiety czują się w tym okresie pełne energii i uważają, że jest on najłatwiejszy i najprzyjemniejszy ze wszystkich trymestrów. Podczas tych trzech miesięcy dziecko szybko się rozwija i brzuch kobiety powiększa się, będąc widoczną oznaką ciąży.

1. Zmiany w II trymestrze

  • Pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży lekarz przeprowadza badanie USG, by sprawdzić, czy wszystko z dzieckiem jest w porządku. Poza tym w tym okresie można także poznać płeć dziecka.
  • Ponieważ pojawiają się dodatkowe kilogramy, mogą pojawić się bóle pleców. By je złagodzić, najlepiej siedzieć prosto na krześle z dobrym oparciem dla pleców. Podczas snu między nogami można umieścić poduszkę. Należy unikać podnoszenia i noszenia ciężkich przedmiotów oraz wysokich obcasów. Złagodzić ból może także specjalny masaż dla ciężarnych.
  • Zachodzą kolejne zmiany w piersiach. Przygotowują się one do karmienia i dlatego powiększają się.
  • W połowie ciąży zmiany hormonalne powodują przesyłanie większej ilości krwi do dziąseł, co może skutkować pojawieniem się z nich krwawienia. Wrócą one do pierwotnego stanu po porodzie. Gdy krwawienie się pojawi można używać miękkiej szczoteczki do zębów. Nie należy jednakże zaniedbywać higieny jamy ustnej. Zmiany hormonalne odpowiedzialne są także za puchnięcie błon śluzowych nosa, co prowadzi do wiecznie zatkanego nosa, chrapania w nocy, a także jego krwawienia.
  • W drugim trymestrze może również występować biała wydzielina z pochwy. O ile nie jest zielona, przezroczysta, brzydko pachnie lub zawiera domieszkę krwi, nie trzeba się nią martwić.
  • Ponieważ macica powiększa się poza miednicą podczas drugiego trymestru, kobieta nie odczuwa tak silnej potrzeby korzystania z toalety, jak podczas pierwszego trymestru. Nie powinna się jednak do tego przyzwyczajać, ponieważ w trzecim trymestrze potrzeba częstego oddawania moczu znowu się pojawi.
  • Hormony w czasie ciąży mogą także spowodować wzrost włosów, jednak nie zawsze we właściwych miejscach. Włosy na głowie mogą stać się cieńsze, mogą także pojawić się na ramionach, twarzy, plecach. Może ich wyrywanie nie jest najlepszą opcją pozywania się ich, ale na pewno najbezpieczniejszą. Wielu lekarzy odradza laserowego ich usuwania podczas ciąży, tak samo jak depilacji woskiem czy depilatorem mechanicznym.
  • Podczas ciąży mogą pojawić się bóle głowy i nie są one czymś niezwykłym. By im zapobiec warto, by kobieta odpoczywała dużo, stosowała techniki relaksacyjne. Nie należy przyjmować wtedy aspiryny ani ibuprofenu. Właściwe tabletki może wskazać lekarz.
  • Zgaga i zaparcia utrzymują się w drugim trymestrze – powoduje je dodatkowa ilość progesteronu w organizmie. Rozluźnia on mięśnie gładkie – w tym pierścień mięśni w dolnej części przełyku, a to prowadzi do pojawienia się zgagi. Aby uniknąć nieprzyjemności, należy jeść mniejsze posiłki w ciągu dnia, ale za to częściej, nie należy kłaść się zaraz po posiłku, unikać ostrych potraw. Zwiększenie ilości przyjmowanego błonnika, dodatkowe ilości płynów i ruch wpłyną pozytywnie na zaparcia.
  • Hemoroidy to niebieskie lub czerwone naczynia krwionośne wokół odbytu. Mogą one powiększyć się podczas ciąży, ponieważ przepływa przez nie wtedy dodatkowa ilość krwi i wywierany jest na nie nacisk poprzez powiększającą się macicę. Żylaki odbytu mogą powodować swędzenie i nieprzyjemne odczucie.
  • Około 20. tygodnia ciąży kobieta może zacząć odczuwać delikatne ruchy płodu. Jeśli jeszcze się nie pojawił, nie ma się czym przejmować. Niektóre kobiety odczuwają je dopiero w 6 miesiącu ciąży.
  • W II trymestrze ciąży pojawiają się także zmiany na skórze kobiety, ponieważ zmienia się stężenie hormonów. Na twarzy mogą pojawić się wypieki, brązowe ślady na skórze, ciemna linia (linea nigra) pośrodku brzucha. Skóra jest także bardzo wrażliwa na słońce. Więc należy używać kremów z wysokim filtrem. Na brzuchu, piersiach lub udach mogą pojawić się także czerwonawe linie – rozstępy. Mimo że istnieje wiele środków na nie, ich skuteczność nie jest potwierdzona. Większość z nich powinna zniknąć po porodzie. Balsamy nawilżające łagodzą skórę i pomagają przy jej swędzeniu.
  • Dodatkowe ilości krwi przesyłane do dziecka mogą powodować pojawienie się pajączków i żylaków na skórze. Nacisk wywierany przez dziecko może spowolnić przepływ krwi do niższych partii ciała, co skutkuje spuchnięciem żył i zmianą ich koloru na niebieski lub purpurowy. Nie ma sposobu, by zapobiec żylakom w ciąży, ale można zapobiegać ich rozwojowi – wstawać często, przechadzać się, podczas dłuższego siedzenia kłaść nogi na podpórce. Po porodzie stan żylaków powinien się poprawić w ciągu trzech miesięcy.
  • Ponieważ w drugim trymestrze zwykle nudności mijają, zatem wraca apetyt. Należy jednak pamiętać, co i ile się je. Kobieta w tym okresie potrzebuje około 300-500 kcal więcej w ciągu dnia, przybranie na masie powinno wynosić do około 0,5 kilograma tygodniowo.
  • Jeśli pojawi się ostry ból brzucha, krwawienie, oszołomienie, gwałtowne przybranie na wadze lub zbyt mały jej przyrost, należy skontaktować się z lekarzem.
Następny artykuł: Ćwiczenia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze