Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników to choroba, na którą cierpi wiele kobiet w wieku rozrodczym. Schorzenie to może być przyczyną niepłodności. Zespół policystycznych jajników ma charakter hormonalny, co oznacza, że w jego przebiegu równowaga hormonalna zostaje zaburzona. Chorobie towarzyszy wzrost produkcji hormonów męskich, które niekorzystnie wpływają na cykl menstruacyjny. Konsekwencją zespołu policystycznych jajników są torbiele na jajnikach, wstrzymanie wzrostu pęcherzyków Graafa w jajnikach i utrudnienie zajścia w ciążę.

Spis treści:
 1. 1. Objawy zespołu policystycznych jajników
 2. 2. Diagnostyka zespołu policystycznych jajników

1. Objawy zespołu policystycznych jajników

Zespołowi policystycznych jajników towarzyszy ich nieprawidłowe działanie. Przyczyną choroby jest stymulowanie jajników przez zbyt duże ilości testosteronu, hormonu luteinizującego oraz insuliny. Zespół policystycznych jajników objawia się:

 • hiperandrogenizmem;
 • zmianami skórnymi, takimi jak trądzik i łojotok;
 • hirsutyzmem (nadmierne owłosienie);
 • łysieniem;
 • brakiem owulacji;
 • zwiększeniem ilości pęcherzyków prenatalnych w jajniku;
 • powiększeniem jajników;
 • zaburzeniami miesiączkowania – nieregularne cykle, brak miesiączki;
 • zaburzeniami metabolicznymi, do których zalicza się otyłość, hiperlipidemię, zmniejszoną wrażliwość tkanek na insulinę i nadprodukcję insuliny.

Objawy zespołu policystycznych jajników są niespecyficzne. Tylko u 40% chorych występuje otyłość, zaburzenia miesiączkowania odnotowuje się u 66% pacjentek, a 73% z powodu choroby cierpi na niepłodność. Aż 20% kobiet z zespołem policystycznych jajników nie wykazuje charakterystycznych objawów.

2. Diagnostyka zespołu policystycznych jajników

Jeśli istnieje podejrzenie zespołu policystycznych jajników, przeprowadza się działania diagnostyczne oparte na, tzw. kryteriach Rotterdamskich. Na kryteria te składa się obecność takich czynników, jak rzadkie występowanie owulacji lub jej brak, objawy hiperandrogenizmu lub hiperandrogenemia oraz wyniki badania USG wskazujące na obecność przynajmniej 12 pęcherzyków prenatalnych o określonej wielkości. Objawy zespołu policystycznych jajników mogą wskazywać na wiele różnych schorzeń, dlatego też przed postawieniem diagnozy należy wykluczyć inne choroby, w tym:

 • przedwczesne wygaśniecie czynności jajnika;
 • dysfunkcję podwzgórzowo-przysadkową;
 • zespół Cushinga;
 • przerost nadnerczy.

Na zespół policystycznych jajników wskazują określone wyniki badań laboratoryjnych. Odnotowuje się między innymi podwyższone stężenie LH (hormonu luteinizującego), testosteronu, androstendionu, DHEAS (siarczanu dehydroepiandrosteronu) i prolaktyny oraz obniżone stężenie FSH (hormonu folikulotropowego) i SHBG (globuliny wiążącej hormony płciowe). Pomocne jest także oznaczenie stosunku LH/FSH. Jeżeli jest on większy niż 2 to możemy wtedy podejrzewać wspomnianą chorobę.

Kobieta, u której zdiagnozuje się zespół policystycznych jajników musi leczyć się praktycznie do końca życia. Leczenie polega na podawaniu farmaceutyków normalizujących metabolizm androgenów. Bardzo często podaje się dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne na bazie octanu cyproteronu. Poza tym pomocne są leki zawierające desogestrel i drospirenon. Podaje się również inne leki, których celem jest łagodzenie hirsutyzmu lub zwiększanie wrażliwości tkanek na insulinę. Wprowadza się również leczenie niepłodności.

Porozmawiaj o tym na W oczekiwaniu na bociana »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Otka Ginekolog - położnik 2 odpowiedzi Różnica między PCO a PCOS Otka:

Witam po prawie 5 latach usilnych starań i 2 poronieniach udało się mnie zdiagonozować mam stwierdzone PCOS, stąd moje pytanie jaka jest różnica między PCO a PCOS ? w internecie piszą naprawde różne informacje a ja niestety z tego nic nie rozumiem .

~załmana Ginekolog - położnik 1 odpowiedź Zespół policystycznych jajnikow (femoston) a ciąża ~załmana:

Witam. Przez 7 miesięcy z narzeczonym staraliśmy sie o dzidziusia lecz niestety. Ponieważ mieszkam za granicą gdy w sierpniu byliśmy w PL poszłam do ginekologa i wykryto u mnie Zespół Policystycznych jajników .

marciołka Ginekolog - położnik 1 odpowiedź co w tej sytuacji? marciołka:

WitamPani doktor, piszę w imieniu koleżanki – ma ona zespół policystycznych jajników, ma 2-letnią córeczkę. Od kilku miesięcy stara się z mężem o drugiego dzidziusia, kilka razy w miesiącu odwiedza ginekologa .

cinamongirl Problemy z zajściem oraz utrzymaniem ciąży - forum zamknięte 8 odpowiedzi Zespół policystycznych jajników cinamongirl:

czy zespół policystycznych jajników utrudnia zajscie w ciaze lub donoszenie jej? jak można dopomóc sobie w staraniach o dziecko przy tej chorobie? czy to jest w pełni uleczalne czy moze rzutowac na zdrowie dziecka?

MagdaLLena_S Ginekolog - położnik 1 odpowiedź Starania a ... plamienia MagdaLLena_S:

Witam, od pół roku staram się z mężem o dziecko, tak wiem pół roku to stanowczo za mało ja nie oczekuję wielkich cudów i nie nakręcamy się zbytnio ale jednak psychika robi swoje. Jednak starania kończyły się fiaskiem .

katarzyna.szymanowska Diagnosta laboratoryjny 3 odpowiedzi analiza hormonów katarzyna.szymanowska:

Witam. Jakis czas temu zrobilam badanie krwi i dzis je odebrałam ze wzgledu na brak czasu. Prosiłabym o jakies obrazowe wytłumaczenie co oznaczaja te wyniki, czy sa dobre czy wrecz przeciwnie. Zaznacze tez ze wszystkie zostały zrobione 1 dnia cyklu .

amirian Ginekolog - położnik 3 odpowiedzi Luteina czy Harmonet? amirian:

Witam Panią doktor!W styczniu dowiedziałam się, ze jestem chora na cytomegalię i dopóki się nie wyleczę nie możemy z mężem się starać (prawdopodobnie przez to poroniłam w listopadzie 08 i sytuacja mogłaby się powtórzyć) .

pokaż 5 następnych

Artykuły Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników Przyczyny PCOS

PCOS (ang. Polycystic Ovary Syndrome) to skrócona nazwa zespołu policystycznych jajników. Choroba dotyczy około 5-10% kobiet w wieku rozrodczym i stanowi najczęstszą przyczynę zaburzeń owulacji. Jak dotąd etiologia PCOS nie jest znana. Nie...

Zespół policystycznych jajników Leczenie PCOS

Zespół policystycznych jajników jest chorobą nieuleczalną. Jak dotąd przyczyny jej powstawania nie są znane, a leczenie opiera się głównie na łagodzeniu objawów. Leczenie objawowe dotyczy nieregularnych miesiączek, trądziku,...

Objawy PCOS
Zespół policystycznych jajników Objawy PCOS

Objawy PCOS są bardzo zróżnicowane. Zespół policystycznych jajników u różnych kobiet może objawiać się w odmienny sposób. Czym dokładnie jest PCOS? Do końca nie wiadomo. Pojęcie wzięło się ze współistnienia kilku...

Niepłodność kobiet Niewydolność jajników

Niewydolność jajników to poważny problem, który może być przyczyną niepłodności. Za stan ten odpowiadają różne choroby nabyte lub wrodzone, na przykład zespół Sheehana lub dysgenezja gonad.

Zapalenie jajników
Zaburzenia układu odpornościowego Zapalenie jajników

Zapalenie jajników to inaczej zapalenie przydatków. Nieleczone i bagatelizowane zapalenie jajników grozi powstaniem torbieli, zaburzeniami miesiączkowania i problemami z zajściem w ciążę.

Niewydolność jajników Przedwczesne wygasanie czynności jajników

Przedwczesne wygasanie czynności jajników to zaburzenie zatrzymujące funkcjonowanie jajników jeszcze przed 40. rokiem życia. W takich przypadkach stosuje się leczenie hormonalne.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Ból jajników w ciąży

Bóle jajników w ciąży czasami są naturalnym objawem dostosowywania się organizmu kobiety do nowej sytuacji fizjologicznej. Kiedy towarzyszą im upławy lub gorączka, wymagają konsultacji z lekarzem.

Zespół Williamsa
Patronaty Zespół Williamsa

Książka dotyczy rzadkiego zaburzenia genetycznego - zespół Williamsa. Szczegółowe omówienie  cech charakterystycznych dla tego zaburzenia.()

Znieczulenie podpajęczynówkowe Zespół popunkcyjny

Zespół popunkcyjny jest powikłaniem po nakłuciu lędźwiowym. Jego objawami są tępy ból głowy i mdłości, a także światłowstręt, sztywnienie karku i niedosłuch.

Zespół Aspergera
Patronaty Zespół Aspergera

Książka adresowana do rodziców, nauczycieli i terapeutów dzieci z zespołem Aspergera. To schorzenie wciąż budzi wiele emocji i niepokoju. Może dlatego, że jest wciąż mało znane a jego zdiagnozowanie wymaga fachowej wiedzy specjalisty. Wczesne...

Dziecięce choroby Zespół Downa

Zespół Downa to zespół cech charakterystycznych, spowodowanych obecnością w każdej komórce organizmu dodatkowego chromosomu 21 (jest to tzw. Trisomia 21, która dotyczy ponad 90% przypadków). Cechy fizyczne oraz psychiczne dziecka z zespołem Downa powstają...

Zespół HELLP
Skurcze i bóle brzucha w ciąży Zespół HELLP

Zespół HELLP pojawia się u kobiet w ciąży i może stanowić zagrożenie dla matki oraz dziecka. Jakie są objawy zespołu HELLP i jak można go leczyć?

Konflikty między rodzicami Zespół Otella

Zespół Otella to inaczej paranoja zazdrości, na którą najczęściej cierpią osoby uzależnione od alkoholu. Związek dwojga ludzi niszczy nie tylko nałóg alkoholizmu, ale także chorobliwa zazdrość.

Zespół Turnera
Test PAPP-A Zespół Turnera

Zespół Turnera to zespół wad genetycznych związanych z całkowitym lub częściowym brakiem chromosomu X u dziewczynek. Wywołuje on bezpłodność i charakterystyczne wady rozwojowe.

Zespół Noonan
Przezierność karkowa Zespół Noonan

Zespół Noonan to zespół wad genetycznych dotykających głównie budowy ciała (szczególnie układu kostnego) i wyglądu twarzy. Osoby chore bardzo rzadko są niepełnosprawne intelektualnie.

Przetrwały przewód tętniczy (Przewód Botala) Zespół Eisenmengera

Zespół Eisenmengera to naczyniowa choroba płuc, która jest wywołana niektórymi wadami serca. Nadciśnienie płucne pojawia się w wyniku wad serca, które pozwalają na przeciek krwi lewo-prawy.

Zespół Pataua
Zagrożenia ciąży po 35 r.ż. Zespół Pataua

Zespół Pataua to inaczej trisomia chromosomu 13. Jest to zespół wad wrodzonych u dzieci, które prowadzą do niepełnosprawności oraz, w większości przypadków, do wczesnej śmierci dziecka.

Dziecięce choroby Zespół Edwardsa

Zespół Edwardsa jest rzadką chorobą genetyczną. Większość cierpiących na to schorzenie osób umiera już w życiu płodowym, zaś niemowlęta żyją bardzo krótko. Choroba ta związana jest z szerokim spektrum zaburzeń, które składają...

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Ból jajników w ciąży cz. 2/2

Jeśli bóle jajników są silne, punktowe, z dróg rodnych wycieka dziwna, ropna lub serowata wydzielina i występuje gorączka, najprawdopodobniej masz zapalenie jajników lub zapalenie jajowodów. Choroby te wymagają różnicowania...

Problemy zdrowotne wcześniaka Zespół zaburzeń oddychania (ZZO)

Zespół zaburzeń oddychania (ZZO) to najczęstsze zaburzenie oddychania i krążenia występujące u noworodków urodzonych przedwcześnie. Jest to także zaburzenie najgroźniejsze dla zdrowia dziecka. Wynika ono z niewystarczającej do samodzielnego...

Dziecięce choroby Płodowy zespół alkoholowy (FAS)

Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS - z angielskiego fetal alcohol syndrome) to zespół wad wrodzonych dziecka, obejmujących zaburzenia psychiczne i fizyczne, spowodowane spożyciem alkoholu przez matkę w trakcie ciąży. Nie ma dokładnych danych,...

Przezierność karkowa Zespół Cornelii de Lange

Zespół Cornelii de Lange to zespół wad wrodzonych dotyczących rozwoju psychicznego i fizycznego. Wywołuje on liczne wady w budowie ciała, wyglądzie i rozwoju dziecka.

Przezierność karkowa Zespół Pradera-Williego

Zespół Pradera-Williego to stosunkowo rzadkie zjawisko, jednak jest on najczęstszą genetyczną przyczyną otyłości. Jakie są objawy zespołu Pradera-Williego? Jak leczy się ten zespół?

Płodowy zespół ponikotynowyOdtwórz wideo
Palenie w ciąży Płodowy zespół ponikotynowy

Centrum Onkologii w Warszawie oszacowało, że 29% populacji Polaków pali codziennie, co stanowi około 9 mln ludzi! Dlaczego w tej grupie zawierają się kobiety w ciąży? Powodów takiego zjawiska może być kilka. Głównym jest jednak...

Zdrowie kobiety Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Mianem zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS, Premenstrual Syndrome) określa się zespół dolegliwości występujących w drugiej fazie cyklu miesięcznego kobiety i ustępujących w momencie rozpoczęcia miesiączki. Do głównych objawów...

Dziecięce choroby Zespół Reye'a

Zespół Reye'a to ostra encefalopatia przebiegająca z tłuszczowym zwyrodnieniem wątroby i narządów wewnętrznych. Jest bardzo rzadko występującą, ale poważną chorobą, która powoduje obrzęk wątroby i mózgu. Występuje na całym...

Dziecięce choroby Zespół Beckwitha-Wiedemanna

Zespół Beckwitha-Wiedemanna (BWS – Beckwith-Wiedemann syndrome) jest zespołem poważnych wad wrodzonych, charakteryzujących się nadmiernym wzrostem, przerostem organów oraz innymi objawami. Okresem krytycznym dla tej choroby jest okres...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Zespół wstrząsu toksycznego

Zespół wstrząsu toksycznego to zatrucie organizmu toksynami gronkowca. Jest to stan zagrażający życiu, a może się pojawić wskutek używania tamponów, jeśli nosi się je w pochwie zbyt długo.

ZESPÓŁ DOWNA - Księga Pytań i Odpowiedzi
Patronaty ZESPÓŁ DOWNA - Księga Pytań i Odpowiedzi

Dla rodzin, któe mają chore dzieci ten problem dotyka w znaczący sposób. Rodzice mają wiele pytań, na któe nie potrafią znaleźć odpowiedzi. Ksiązka wyjaśnia naturę zespołu Downa, omówia jego typy . Opisuje wiele metod wspomagających rozwój, np. terapię...

Pearly
Komputery cyklu Pearly

(...) antykoncepcji nie jest zalecane kobietom z zaburzeniami cyklu miesiączkowego oraz mającym zespół policystycznych jajników...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij