Trwa ładowanie...

Zapalenie zatok u dzieci

Avatar placeholder
31.12.2018 11:07
Zapalenie zatok u dzieci
Zapalenie zatok u dzieci (Zdjęcie chłopca / Shutterstock)

Chore zatoki u dzieci objawiają się najczęściej katarem i bólem głowy okolicy czołowej. Zapalenie ich jest dość bolesne i wymaga specjalistycznego leczenia. Nieleczone lub zbagatelizowane może prowadzić do poważnych powikłań takich jak zapalenie w obrębie oczodołów, szczęki, nerwu wzrokowego czy opon mózgowo-rdzeniowych.

Na zatoki przynosowe składają się: dwie zatoki czołowe, dwie szczękowe, dwie klinowe i błędnik sitowy. Dziecko rodzi się z wykształconymi zatokami szczękowymi i błędnikiem sitowym. W trzecim roku życia wykształcają się zatoki klinowe, a w wieku 5-6 lat – zatoki czołowe.

spis treści

1. Po co są zatoki?

Puste przestrzenie zatokowe sprawiają, że konstrukcja czaszki jest lekka, odporna na urazy i dobrze chroni mózg. Rolą zatok przynosowych jest również oczyszczanie, ogrzewanie i nawilżanie wdychanego powietrza. Każda infekcja wirusowa u dziecka, przebiegająca z katarem i niedrożnością nosa, wywołuje stan zapalny śluzówki nosa i utrudnia oddychanie.

Zobacz film: "Wszystko o zapaleniu zatok [Specjalista radzi]"

Upośledzony zostaje przepływ powietrza pomiędzy jamą nosową a zatokami, a obrzęknięty nabłonek zatok pokrywa się zapalną wydzieliną, która powoduje ból głowy. To skutkuje uczuciem zablokowania i rozpierania w okolicy czołowej. Wydzielina sprzyja wnikaniu do zatok bakterii i wirusów, a to prosta droga do rozwoju ostrego zapalenia zatok.

Do tej choroby u dzieci mogą przyczyniać się: katar sienny, przerost migdałka gardłowego, zapalenie ucha, refluks żołądkowo-przełykowy i wady anatomiczne nosa, np. skrzywienie przegrody nosowej.

Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola?
Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola? [7 zdjęć]

W przedszkolu infekcje, wirusy i choroby zakaźne rozprzestrzeniają się z wyjątkową łatwością. Takie

zobacz galerię

2. Jakie są objawy zapalenia zatok u dzieci?

Zapalenie zatok przynosowych zazwyczaj rozpoczyna się katarem. Dziecku cieknie z nosa żółta albo zielona ropna wydzielina. Chorym zatokom towarzyszy podwyższona temperatura ciała, rozpierający ból głowy, czasami również obrzęk powiek, drapanie w gardle, pokasływanie, brak apetytu, odchrząkiwanie spływającej do gardła wydzieliny, zmiana barwy głosu, upośledzenie węchu, ogólne osłabienie i złe samopoczucie.

Zapalenie zatok czołowych objawia się nasilonym bólem przy pochylaniu głowy, natomiast szczękowych – bólem górnej szczęki. Infekcja błędnika sitowego powoduje obrzmienie powiek. Zapalenie zatok klinowych skutkuje bólem szczytu głowy. U dzieci często współwystępuje ono z przeziębieniem. Gdy mijają jego objawy, ustępuje również stan zapalny zatok. Choroba u najmłodszych trwa nie dłużej niż trzy tygodnie.

Jeśli infekcja się przedłuża, nawet do trzech miesięcy, mówi się o nawracającym zapaleniu zatok albo o zapaleniu przewlekłym, któremu towarzyszą często schorzenia będące reakcją na toczący się w zatokach stan zapalny, np. zapalenie krtani, zapalenie migdałków czy zapalenie oskrzeli.

3. Jak leczyć zapalenie zatok u dzieci?

Zapalenie zatok u dzieci to bardzo częsty problem
Zapalenie zatok u dzieci to bardzo częsty problem (123RF)

Przy podejrzeniu, że maluch ma chore zatoki, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Zaniedbany stan zapalny może przejść w zapalenie przewlekłe, które często wymaga punkcji i płukania zatok.

Przy ostrym zapaleniu z reguły wystarcza leczenie farmakologiczne, na ogół objawowe. Dziecku podaje się leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, środki nawilżające śluzówkę nosa, leki ułatwiające wydmuchiwanie zalegającej wydzieliny. Czasami konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Antybiotyk należy przyjmować w regularnych odstępach czasu.

Jeśli nawroty zapalenia zatok są spowodowane przerośniętym migdałkiem gardłowym, lekarz może zlecić jego usunięcie. U małych dzieci ostre zapalenie zatok rozwija się zazwyczaj w zatokach szczękowych i sitowych. Maluch ma gorączkę, zatkany nos, jest niespokojny, nie daje sobie dotknąć twarzy i ręką może pocierać policzki.

Nieleczone zapalenie zatok u dziecka grozi powikłaniami: zapaleniem w obrębie oczodołów, szczęki, nerwu wzrokowego, opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak możesz pomóc dziecku w łagodzeniu dolegliwości związanych z chorymi zatokami? Przede wszystkim zadbaj o to, by powietrze w mieszkaniu było dobrze nawilżone. Często wietrz pokój dziecka. Pilnuj, by maluch leżał z wysoko uniesioną głową, ponieważ taka pozycja ułatwia spływanie wydzieliny.

Możesz wkrapiać do nosa malca sól fizjologiczną lub roztwór soli morskiej, które rozrzedzają ropną wydzielinę i ułatwiają udrażnianie nosa. Stosuj sposoby ułatwiające oddychanie np. inhalację i aromaterapię. Przy dokuczliwym bólu głowy, w porozumieniu z lekarzem, możesz podawać dziecku paracetamol lub ibuprofen. Czasami pomagają również ciepłe okłady na czoło.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze