Zapalenie ucha u niemowlaka

Zapalenie ucha u niemowlaka najczęściej objawia się wysoką gorączką i bólem ucha. Na ostre zapalenie ucha środkowego choruje większość dzieci do drugiego roku życia. Zapalenie uszu przypada najczęściej pomiędzy szóstym a osiemnastym miesiącem życia dziecka, zazwyczaj w okresie zimowo-wiosennym. Choroba stanowi zwykle powikłanie po infekcji górnych dróg oddechowych. Zapaleniu uszu u niemowląt sprzyja anatomiczna budowa ucha dziecka. U niemowlaków i małych dzieci trąbka słuchowa – przestrzeń łącząca ucho z nosem i gardłem – jest szeroka, krótka i niemal pozioma. Każdy katar lub zapalenie gardłamoże więc szybko objąć również uszy. Maluszek większość czasu spędza w pozycji leżącej, więc wydzielina z nosa czy z gardła łatwo spływa do kanału słuchowego.

Spis treści:
  1. 1. Infekcje uszu u niemowląt
  2. 2. Objawy zapalenia ucha u niemowląt
  3. 3. Ochrona chorych uszu dziecka

1. Infekcje uszu u niemowląt

Zapalenie uszu u niemowląt najczęściej powodują bakterie, więc leczenie sprowadza się zwykle do podawania dziecku antybiotyku. W przypadku podejrzenia zapalenia ucha u niemowlaka należy szybko skonsultować się z laryngologiem. Lekarz bada uszy dziecka za pomocą specjalnego urządzenia: otoskopu lub wideootoskopu. Najczęściej spotykanym rodzajem infekcji uszu u małych dzieci jest zapalenie ucha środkowego. Czasami zdarza się zapalenie ucha zewnętrznego, które jest bolesne dla dziecka, ale z reguły nie daje powikłań.

Stan zapalny obejmuje kanał słuchowy wiodący od ucha zewnętrznego do błony bębenkowej. Do zapalenia ucha zewnętrznego dochodzi najczęściej po kąpieli w basenie, w którym woda nie jest wystarczająco chlorowana lub ma złe pH. Rozwojowi stanu zapalnego sprzyja niedostateczne wysuszenie uszu po kąpieli. Jeśli ucho pozostaje długo wilgotne lub gdy czyszczenie uszu dziecka jest nieprawidłowe (zbyt płytkie lub nazbyt głębokie), u maluszka może rozwinąć się zapalenie ucha. Oprócz bólu ucha u dziecka pojawia się gorączka. Zapalenie uszu u niemowlaka wymaga natychmiastowego leczenia. Z dzieckiem trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza.

2. Objawy zapalenia ucha u niemowląt

  • Gorączka – pojawia się nagle i często jest od razu wysoka: może sięgać nawet 40ºC. Gorączkę u niemowlaka należy zbijać za pomocą syropu albo czopka z paracetamolem lub ibuprofenem. Czasami zapalenie ucha może przebiegać bez gorączki.
  • Ból ucha – małe dziecko nie umie często powiedzieć co go boli, ale jest apatyczne, marudne i ciągle płacze. Czasami niemowlę może pociągać ucho rączką, łapać się za nie lub pocierać jedną stroną główki o poduszkę. Starsze niemowlęta umieją powiedzieć, że boli je ucho. W początkowej fazie choroby dziecko może się skarżyć na zatkanie ucha, szumy w uszach lub na problemy ze słyszeniem.
  • Rozdrażnienie – niemowlę może źle spać w nocy, być płaczliwe i nie mieć apetytu. Dziecko odmawia ssania piersi, bo ruch szczęk uruchamia mięśnie, które naciskają na bolące ucho. Jeśli do apatii dziecka dołącza się gorączka, można podejrzewać zapalenie ucha środkowego.
  • Problemy z brzuszkiem – u niemowląt przy zapaleniu ucha często pojawia się biegunka, ból brzucha, a nawet wymioty. Niemowlę może mieć obolały brzuszek i wierzgać podczas leżenia nóżkami. Takie objawy są mylące i mogą sugerować problemy z przewodem pokarmowym.
  • Ropny wyciek z ucha – z ucha dziecka sączy się wydzielina, co oznacza, że ból ucha stopniowo ustępuje. Wydobywanie się wydzieliny z uszu świadczy o przerwaniu błony bębenkowej. Zbierający się w uchu płyn uwypukla obrzękniętą błonę bębenkową, która oddziela ucho środkowe od zewnętrznego, i może spowodować jej perforację. Błona bębenkowa po pewnym czasie sama się zrasta. Nie zawsze zapalenie ucha prowadzi do perforacji błony bębenkowej.
  • Niedosłuch – pojawia się zawsze przy ostrym zapaleniu ucha środkowego i stanowi główny objaw wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Jeśli dziecko choruje na wysiękowe zapalenie ucha środkowego, nie ma gorączki. W jamie bębenkowej gromadzi się śluzowa wydzielina, co upośledza słuch. Po zniknięciu płynu słuch wraca jednak do normy. Maluch może nie reagować na wołanie tym samym co zwykle głosem, sam mówi głośniej lub podwyższa poziom głośności w telewizorze.

Najczęstsze przyczyny wysiękowego zapalenia ucha, to: przerost migdałka gardłowego, niedoleczone ostre zapalenie ucha środkowego, alergiczny nieżyt nosa. Choroba często ustępuje samoistnie. Czasami konieczne jest podanie leków rozrzedzających wydzielinę. Jeśli leczenie nie pomaga, wykonuje się drenaż jamy bębenkowej, który polega na nacięciu błony i założeniu w narkozie drenów wentylacyjnych. Dreny wypadają same po kilku miesiącach. Jednocześnie z drenażem  często usuwa się przerośnięty migdałek gardłowy, tzw. „trzeci migdał”.

3. Ochrona chorych uszu dziecka

Podczas kąpieli należy zabezpieczać uszy dziecka gazikami nasączonymi oliwką w taki sposób, by nie dostała się do nich woda. Jeśli jest wietrznie lub chłodno, wychodząc na spacer po chorobie, maluszkowi trzeba wkładać czapeczkę. Nie warto jednak przegrzewać dziecka, więc w domu powinno ono chodzić ubrane raczej lekko. Ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa dziecko. Nie należy robić dziecku na uszy kompresów z kamforą, ponieważ pod wpływem ciepła w uchu tworzy się więcej ropy. By złagodzić ból ucha, podawaj maluchowi lek przeciwbólowy w syropie albo w czopku.

Joanna Krocz

Porozmawiaj o tym na Noworodki i niemowlaki »

Artykuły Pielęgnacja uszu niemowlaka

Pielęgnacja uszu niemowlaka Ból ucha u niemowlaka

Ból ucha u niemowlaka to objaw zapalenia ucha środkowego wywołanego infekcją wirusową lub bakteryjną. Infekcje wirusowe można leczyć tylko objawowo i przechodzą dość szybko, natomiast infekcje bakteryjne mogą trwać dłużej i wymagają leczenia...

Ból ucha u niemowląt
Pielęgnacja uszu niemowlaka Ból ucha u niemowląt

Ból ucha u niemowląt nie jest zbyt łatwy do stwierdzenia, gdyż maluch nie potrafi jeszcze powiedzieć, co go boli. Wystarczy jednak dobrze obserwować swoją pociechę, aby zauważyć, czy boli go ucho. Jeśli mamie wydaje się, że u dziecka pojawił się ból ucha,...

Choroby noworodka Zapalenie ucha u noworodka

Zapalenie ucha u noworodka to stosunkowo częsta przypadłość. Jakie są przyczyny tej infekcji? Jak wygląda leczenie zapalenia ucha zewnętrznego i środkowego?

Choroby i dolegliwości malucha Zapalenie ucha u dzieci

Zapalenie ucha to stosunkowo częsta przypadłość u dzieci. Jakie są jej objawy? Jak wygląda leczenie zapalenia ucha u dzieci?

Przeziębienie w ciąży Zapalenie ucha w ciąży

Zapalenie ucha to przypadłość, która może pojawić się również u kobiet spodziewających się dziecka. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie infekcji ucha?

Dziecięce choroby Wysiękowe zapalenie ucha środkowego

Istotą wysiękowego zapalenia ucha środkowego jest gromadzenie się płynu w wąskiej przestrzeni między błoną bębenkową a uchem środkowym. Przestrzeń ta, gdy dziecko jest zdrowe wypełniona jest powietrzem. Wysięk zmienia przewodzenie dźwięków i tym...

Pielęgnacja uszu niemowlaka Ból ucha u niemowlaka

Ból ucha u niemowlaka zdarza się szczególnie często po infekcjach górnych dróg oddechowych i może oznaczać zapalenie ucha środkowego. Leczenie niekiedy wymaga podania antybiotyku.

Dziecięce choroby Ból ucha

Ból ucha u dziecka najczęściej pojawia się, gdy obecne jest ciało obce w uchu, zalegający korek woszczynowy lub występuje zapalenie ucha. Zawsze z dzieckiem należy zgłosić się do laryngologa.

Zdrowie dziecka Ból ucha u dzieci

Zapalenie i ból ucha należy do jednych z najczęstszych i najboleśniejszych chorób zarówno niemowląt, jak i przedszkolaków. Wbrew pozorom ich przyczyną nie musi być zawianie ani zamoczenie ucha.

Ból ucha u niemowląt
Pielęgnacja uszu niemowlaka Ból ucha u niemowląt

Ból ucha u niemowląt to problem, którym powinien zająć się lekarz. Jeśli zauważymy objawy infekcji ucha u dziecka, powinniśmy się więc zgłosić do lekarza.

Do ucha malucha - płyta z piosenkami
Patronaty Do ucha malucha - płyta z piosenkami

"Do ucha malucha" jest to wyjątkowy album z muzyką dla dzieci wydany przez wytwórnię MTJ. Składa się z trzech płyt z utworami, które są znane również przez starszych słuchaczy. "Rudy rydz", "Mały miś", itp. to piosenki, które...

Choroby powodujące niepłodność Zapalenie nerek

Zapalenie nerek u mężczyzn może być przyczyną problemów z płodnością. Kłębuszkowe i odmiedniczkowe zapalenie nerek prowadzi do zwężenia cewki moczowej i utrudnia uwalnianie nasienia w czasie wytrysku.

Stany zapalne i pozapalne miednicy mniejszej Zapalenie przydatków

Zapalenie przydatków to najczęściej problem aktywnych seksualnie kobiet. Wywołuje skurczowe bóle w dole brzucha, gorączkę i ból podczas badania ginekologicznego. Leczenie obejmuje antybiotyki.

Zapalenie jajników
Zaburzenia układu odpornościowego Zapalenie jajników

Zapalenie jajników to inaczej zapalenie przydatków. Nieleczone i bagatelizowane zapalenie jajników grozi powstaniem torbieli, zaburzeniami miesiączkowania i problemami z zajściem w ciążę.

Nekrotyczne zapalenie jelita grubego Zapalenie otrzewnej

Zapalenie otrzewnej jest bardzo groźnym powikłaniem stanów zapalnych wewnątrz jamy brzusznej. Może być też wynikiem perforacji jelita czy pęknięcia wyrostka robaczkowego.

Odstawienie od piersi Zapalenie sutka

Zapalenie sutka jest bardzo bolesne. Jeśli masz dużo pokarmu w piersiach i dostawianie dziecka od ssania sutka skutkuje zastojem mleka w gruczołach sutkowych, może się rozwinąć stan zapalny.

Zapalenie jajowodów
Stany zapalne i pozapalne miednicy mniejszej Zapalenie jajowodów

Zapalenie jajowodów to inaczej zapalenie jajnika albo zapalenie przydatków. Zapalenie jajowodu objawia się najczęściej bólami w podbrzuszu, gorączką i nudnościami. Konieczna jest antybiotykoterapia.

Zapalenie piersi
Bolesność i obrzęk piersi po porodzie Zapalenie piersi

Zapalenie piersi to najczęściej powikłanie zastoju mleka w piersiach. Leczenie obejmuje przede wszystkim jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi.

Dziecięce choroby Zapalenie gardła

Choroby górnych dróg oddechowych są bardzo częstą dolegliwością wieku dziecięcego.  Do powszechnie występujących należą różnego rodzaju choroby gardła. Ból spowodowany taką infekcją może być symptomem wirusowego zapalenia...

Zdrowie kobiety Zapalenie pochwy

Zapalenie pochwy to powszechny problem ginekologiczny, który może wystąpić u kobiet w każdym wieku. Do zapalenia pochwy dochodzi w związku z zaburzeniem równowagi flory bakteryjnej w obrębie okolic intymnych. Prawidłowy, kwaśny odczyn wydzieliny...

Dziecięce choroby Zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków u dzieci to dość częsty problem zdrowotny, nie znaczy to jednak, że nie jest poważny. Leczenie zapalenia migdałków to najczęściej antybiotykoterapia.

Dziecięce choroby Zapalenie płuc

Zapalenie płuc to groźna choroba, wywołana poprzez drobnoustroje takie jak wirusy, grzyby, bakterie lub czynniki toksyczne. Powodują one wypełnienie drobnych pęcherzyków płucnych płynem produkowanym przez zmienioną zapalnie tkankę. Na zapalenie...

Dziecięce choroby Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek u niemowląt wywołuje charakterystyczne objawy. Dziecko często pociera załzawione oczka, mruży je pod wpływem światła. Zapalenie spojówekto częsta choroba zwłaszcza w okresie letnim. W tym czasie często przebywamy z niemowlakiem...

Aktualności Targi Niemowlaka

Narodziny dziecka to przełom w życiu rodziny. Przyjście na świat maleńkiego człowieka zmienia cały nasz świat. Dla przyszłych rodziców wiąże się to z czasem przygotowań, planowania, marzeń… Poszukują różnych przydatnych informacji, sprawdzają opinie o...

Zakupy dla niemowlaka Pokój dla niemowlaka

Gdy na świat przychodzi dziecko, zmienia się wszystko. Mieszkanie, które staje się jego nowym domem również ulega wielu zmianom. W domu powstaje pokój dla malca. Nowy lokator jest bardzo wymagający, toteż przygotowanie jego pokoju...

Zabawki dla niemowlaka
Zakupy dla niemowlaka Zabawki dla niemowlaka

Rodzice wchodząc do sklepu z zabawkami często nie wiedzą, co wybrać. Chcieliby kupić coś ładnego, niedrogiego, co wspomoże rozwój ich dziecka. Niestety takie kryteria, poza niską ceną, spełniają wszystkie zabawki, jakie znajdują się w sklepie....

Zakupy dla niemowlaka Wózki dla niemowlaka

Wybór idealnego wózka dla dziecka jest dla rodziców ogromnym problemem. Bardzo często zastanawiają się nad tym, jaki wózek jest bezpieczny, funkcjonalny i przede wszystkim tani. Często wymagań, jakie mają rodzice wobec pojazdu...

Zakupy dla niemowlaka Foteliki dla niemowlaka

Foteliki samochodowe dla niemowląt to obecnie obowiązkowe wyposażenie samochodów wszystkich zmotoryzowanych rodziców dzieci poniżej 12. roku życia lub mierzących poniżej 150 cm wzrostu. Fotelik samochodowy ma za zadanie chronić dziecko w...

Zakupy dla niemowlaka Kosmetyki dla niemowlaka

Wybierając kosmetyki dla niemowlaka, należy czytać informacje znajdujące się na opakowaniach. Ważne jest, by produkty kosmetyczne dla dzieci posiadały odpowiednie atesty i zawierały jak najmniej barwników i substancji zapachowych. Najpopularniejsze...

Zakupy dla niemowlaka Akcesoria dla niemowlaka

Akcesoria dla niemowląt to niezbędne artykuły, które ułatwiają codzienną pielęgnację niemowlaka i opiekę nad nim. Wśród najważniejszych artykułów dziecięcych są: akcesoria do przewijania (przewijak, chusteczki, kosmetyki, pieluszki...

Niemowlę Zakupy dla niemowlaka

Odkąd sklepowe półki uginają się od asortymentu, kompletowanie niemowlęcej wyprawki i urządzanie pokoju dla dziecka może być bardzo przyjemne. Jeszcze nim dziecko się urodzi dobrze jest zaopatrzyć się w niektóre artykuły lub przynajmniej...

Chwytanie u niemowlaka
Skoki rozwojowe Chwytanie u niemowlaka

Chwytanie u noworodków to odruch, który pojawia się jeszcze przed urodzeniem. Chwytanie świadome u dziecka jest możliwe dopiero po kilku miesiącach życia.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Główka niemowlaka

Główka niemowlaka może być nieco zniekształcona ze względu na swoją elastyczność. Jest to całkowicie normalne. Szwy czaszki zrosną się około 18. miesiąca życia dziecka.

Pielęgnacja chłopca Napletek u niemowlaka

Napletek u niemowlaka nie jest jeszcze odciągany i nie należy go odciągać na siłę. Retrakcja napletka naturalnie przychodzi z czasem. Rzadko pojawia się stulejka, która wymaga leczenia operacyjnego.

Spadek masy ciała Naczyniak u niemowlaka

Naczyniaki to w większości przypadków niegroźne znamiona, które znikają bez podjęcia leczenia. Jakie są objawy naczyniaków u niemowląt? W jaki sposób leczy się naczyniaki?

Karmienie butelką Anemia u niemowlaka

Anemia to stosunkowo częsta choroba u niemowląt. Jakie przyczyny niedokrwistości u dzieci? Jak wygląda leczenie anemii u niemowląt?

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka Ryba dla niemowlaka

Ryby są bogatym źródłem substancji odżywczych zapewniających rozwój dziecka. Dostarczają kwasów omega-3, które wzmacniają odporność i wspomagają rozwój układu nerwowego oraz leczenie astmy i alergii.

Noszenie niemowlaka
Pielęgnacja chłopca Noszenie niemowlaka

Jak nosić niemowlaka na rękach? Czy nie zrobię mu krzywdy? Przecież to taka kruszynka... Emocje na bok! Noszenie dziecka potraktuj jak wyzwanie. Intuicja podpowie ci, co masz robić.

Ubranka dla niemowlaka
Ubranka dla dzieci Ubranka dla niemowlaka

Ubranka, które zakładasz noworodkowi, powinny być wykonane w 100% z bawełny i nie za luźne, by maleństwo nie obcierało sobie nimi delikatnej skóry. Dopiero później można zacząć ubierać go w ubranka dla niemowlaków z domieszką...

Adopcja niemowlaka
Psychologiczne aspekty adopcji Adopcja niemowlaka

Na adopcję niemowlaka decyduje się spory odsetek małżeństw, które nie mogą mieć własnego potomstwa. Jak wygląda procedura adopcyjna niemowlęcia i co to jest adopcja ze wskazaniem?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij