Trwa ładowanie...

Zapalenie krtani u noworodka

Avatar placeholder
07.07.2015 10:58
Zapalenie krtani u noworodka
Zapalenie krtani u noworodka

Zapalenie krtani to choroba wywoływana zwykle przez wirusy. Przypadłość dotyka zwykle dzieci pomiędzy szóstym miesiącem a trzecim rokiem życia, ale może pojawić się również u noworodków i starszych dzieci. Ze względu na fakt, iż zapalenie krtani ma swoje źródło zazwyczaj w infekcji wirusowej, dziecko może przechodzić tę chorobę nawet kilkakrotnie w okresie dzieciństwa. Dziecko dotknięte zapaleniem krtani ma obrzękniętą krtań i tchawicę, przez co ma problemy z oddychaniem. W rezultacie mały pacjent wydaje z siebie charakterystyczny kaszel przypominający nieco szczekanie psa.

1. Objawy i leczenie zapalenia krtani

Oprócz „szczekającego” kaszlu u dziecka może pojawić się katar, ból gardła, gorączka oraz piskliwy odgłos podczas oddychania. Pełne symptomy zapalenia krtani pojawiają się zwykle w środku nocy. Rodzic może zauważyć, że lekkie przeziębienie, z którym dziecko zasnęło rozwinęło się w kaszel i charakterystyczne „szczekanie”. W takiej sytuacji należy możliwie szybko udać się z dzieckiem do lekarza, zwłaszcza gdy jest noworodkiem lub niemowlęciem. Pediatra może podać dziecku pojedynczą dawkę steroidów, które zmniejszają obrzęk dróg oddechowych. Lekarz zaleci również stosowanie domowych sposobów na złagodzenie objawów zapalenia krtani. W przypadku noworodków wskazane jest zachęcenie dziecka do spożycia dodatkowej ilości mleka, by nawodnić organizm. Jeśli niemowlę jest starsze i spożywa już produkty stałe, warto podawać dziecku sok i ciepłą zupę, zwłaszcza jeśli straciło ono apetyt na zwykłe posiłki. W żadnym wypadku nie należy podawać dziecku leków bez konsultacji z lekarzem. Jeśli jednak pediatra zaleci stosowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych przeznaczonych dla małych dzieci, należy podawać je dziecku we właściwych dawkach.

Rodzice powinni pamiętać, że kaszel u dziecka może nasilać się w czasie płaczu lub poddenerwowania. Z tego powodu należy zadbać o komfort psychiczny dziecka, przytulając je i całując. Dziecko powinno czuć się kochane i bezpieczne. Odradza się natomiast umieszczanie nawilżaczy powietrza lub stosowanie inhalatorów parowych. Te staromodne metody nie przynoszą żadnych pożądanych rezultatów, a inhalacje mogą być wręcz groźne dla dziecka. Równie nieskuteczne jest podawanie dziecku leków na kaszel i zatkany nos.

2. Powikłania po zapaleniu krtani

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Do komplikacji w wyniku zapalenia krtani dochodzi bardzo rzadko. Jeśli choroba ma ciężką postać, dziecko może mieć poważne problemy z oddychaniem. Wówczas należy wezwać pogotowie. Wskazaniem do szybkiej interwencji lekarskiej jest także głośny, piskliwy odgłos podczas oddychania, nagła senność dziecka, błękitne zabarwienie ust i twarzy, a także wrażenie zapadniętej szyi i klatki piersiowej. Gdy dziecko znajdzie się w szpitalu, zwykle podaje się mu tlen, by pomóc małemu pacjentowi w oddychaniu, oraz steroidy zmniejszające obrzęk dróg oddechowych. Podjęcie leczenia jest bardzo ważne, gdyż zapalenie krtani może doprowadzić do infekcji bakteryjnych gardła oraz płuc (zapalenie płuc lub zapalenie tchawicy).

Zapalenie krtani może utrzymywać się nawet przez 4-6 dni, przy czym szczyt nasilenia objawów przypada zwykle na drugą lub trzecią noc. W tym czasie należy kontynuować stosowanie domowych metod łagodzenia objawów u dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze