Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Zapalenie gardła w ciąży

Avatar placeholder
06.05.2017 19:59
Zapalenie gardła w ciąży
Zapalenie gardła w ciąży

Zapalenie gardła w ciąży zazwyczaj nie oznacza zagrożenia dla przebiegu ciąży i zdrowia dziecka. Ból gardła w ciąży można zwalczyć domowymi, bezpiecznymi dla dziecka i matki sposobami. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie ma się pewności co do bezpieczeństwa danego sposobu na zapalenie gardła, lepiej jest nawet o nim porozmawiać z lekarzem. Jakiekolwiek tabletki czy leki trzeba bezwzględnie skonsultować z lekarzem, który nie tylko wybierze odpowiednie środki, ale też doradzi, jaka dawka będzie całkowicie bezpieczna w ciąży.

1. Przyczyny zapalenia gardła w ciąży

Zapalenie gardła może mieć różne podłoże:

  • bakteryjne,
  • wirusowe,
  • grzybicze.

Najczęściej występuje zapalenie gardła o podłożu wirusowym. Wirusy za nie odpowiedzialne to adenowirusy, ortomyksowirusy, wirusy Epsteina-Barr oraz wirusy odpowiedzialne także za przeziębienie: rinowirusy, koronawirusy czy wirusy paragrypy.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Zapalenie gardła o podłożu wirusowym objawia się bólem gardła, gorączką, bólami mięśni i stawów, powiększeniem węzłów chłonnych. Ten rodzaj zapalenia gardła, w ciąży i nie, leczy się objawowo – to znaczy łagodząc objawy. W zupełności mogą wystarczyć domowe sposoby na ból gardła, bo system odpornościowy sam sobie musi poradzić z wirusem. Zwykle zajmuje to od siedmiu do dziesięciu dni.

Bakteryjne zapalenie gardła jest nieco rzadsze niż to wywołane przez wirusy. Jednak w przypadku bakterii skuteczne mogą okazać się antybiotyki. Stosowanie antybiotyków jest oczywiście ustalane przez lekarza, który musi zdecydować, co w konkretnym przypadku jest najkorzystniejsze dla dziecka i matki. Zapalenie gardła o podłożu bakteryjnym jest najczęściej wywoływane przez paciorkowce, ale także przez maczugowce błonicy, dwoinki rzeżączki, Chlamydophila pneumoniae,

Mycoplasma pneumoniae.

Angina również jest rodzajem bakteryjnego zapalenia gardła, ale dotyka także migdałków (bardziej fachowo nazywa się ją „ostrym stanem zapalnym migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła”). Objawami anginy są:

  • wysoka gorączka,
  • uczucie rozbicia,
  • bóle kości i stawów,
  • ból gardła,
  • ból migdałków.

Angina w ciążyma cięższy przebieg niż zapalenie gardła o podłożu wirusowym. W przypadku, jeśli u kobiety w ciąży wystąpi angina, należy iść do lekarza.

2. Sposoby na zapalenie gardła w ciąży

Przy bólu gardła można stosować różne środki łagodzące, antybakteryjne i zmniejszające stan zapalny. W przypadku domowych sposobów na zapalenie gardła, bezpiecznie można stosować:

  • płukanie gardła roztworem soli (aby przygotować taki roztwór, należy wymieszać pół łyżeczki soli w szklance wody),
  • picie syropu z cebuli (aby zrobić taki syrop, należy pokroić jedną lub dwie cebule, wymieszać z cukrem i odstawić do momentu, aż cebula puści sok),
  • picie naparu z korzenia imbiru (aby zrobić taki napar, należy pokroić imbir w plastry i gotować je przez około dwadzieścia minut na wolnym ogniu),
  • płukanie gardła naparem z szałwii.

Należy także pamiętać, że w czasie każdej infekcji trzeba się nawadniać, a jest to szczególnie ważne dla kobiet w ciąży, które powinny wypijać około dwóch litrów wody dziennie. Jeśli objawy nie słabną po tygodniu, wskazana jest wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie leki, bezpieczne dla matki i dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze