Zalety karmienia piersią
Karmić czy nie karmić? Wiele przyszłych mam zastanawia się jeszcze w ciąży, czy chce i czy będzie karmić swoje dziecko piersią. Oprócz samego promowania tej formy karmienia przez wszelkiego rodzaju programy edukacyjno-promocyjne, istotne jest posiadanie wiedzy, dlaczego tak istotne jest karmienie naturalne.
1. Korzyści z karmienia piersią dla mamy
Naturalna forma karmienia niemowląt posiada wiele zalet, z których korzysta nie tylko samo dziecko, ale także matka. Przy pierwszych dniach przystawiania dziecka do piersi mogą nastąpić problemy, które z biegiem treningu zanikają i stają się naturalną rzeczą. Wygodne w karmieniu piersią jest to, że jest to forma szybkiego podania pokarmu w każdej sytuacji, w każdym miejscu i o każdej porze. ****Mleko z piersi nie wymaga wcześniejszego przygotowywania, ma odpowiednią temperaturę, nie wymaga szykowania butelek, smoczków i ich mycia.
Kolejną ważną kwestią jest fakt, że przy podawaniu piersi zaoszczędzasz niemałe pieniądze. Niemowlak musi jeść co 2-3 h w ciągu każdego dnia i w nocy (w pierwszych miesiącach życia), co ostatecznie pokazuje, że kupowanie mleka modyfikowanego jest zdecydowanie droższe niż karmienie piersią.
Przy piersi nie trzeba pilnować różnicy czasu od jednego posiłku do drugiego. Preferowaną formą podawania piersi jest karmienie na żądanie. Oprócz możliwości podawania pokarmu w każdym momencie, istnieją sytuacje, gdy dziecko będzie chciało ssać, nie jak podają przykłady co 2-3 h, ale co godzinę albo przez godzinę.
Faktem jest również, że poprzez przystawianie dziecka do piersi kobieta ****przyspiesza swój powrót do wagi sprzed ciąży. Karmiąc regularnie piersią, zmniejsza się także ryzyko otyłości u kobiety. Ponadto, co niezwykle istotne i ważne, karmienie piersią działa także profilaktycznie. Badania podają, że naturalne karmienie dodatkowo minimalizuje ryzyko wystąpienia miażdżycy.
Nie należy również zapomnieć o obkurczaniu się macicy. Karmiąc naturalnie, młoda mama pomaga też sobie w szybszym obkurczaniu się macicy, czyli zwijaniu się jej z powodu wydzielanej przez organizm oksytocyny. Dzięki temu organizm karmiącej szybciej wraca do formy sprzed ciąży.
2. Korzyści płynące z naturalnego karmienia dla dziecka oraz dla matki
Mleko matki posiada pełnowartościowe wartości odżywcze. Dzisiejsze mleka modyfikowane przygotowywane są z bardzo dobrze zbilansowanych składników, jednak niezaprzeczalnie nie zastępują wartości odżywczych zawartych w mleku matki i co najważniejsze - nie posiadają wartości odpornościowych.
Karmiąca matka nie musi kontrolować terminów ważności i przedziału wiekowego, jakie są opisane w mlekach modyfikowanych. Mleko z piersi posiada naturalną umiejętność dostosowywania się w miarę rozwoju dziecka. Przykładem jest przechodzenie z siary w mleko przejściowe, aż po mleko dojrzałe. Poza tym ilość produkowanego mleka również normuje się wraz z częstotliwością przystawiania do piersi.
Wszystkie zalety karmienia piersią można zauważyć, zmierzyć, a nawet policzyć. Istnieje jednak taka korzyść z podawania piersi, której nie da się zobaczyć, jedynie można ją poczuć. Jest nią tworząca się między matką a dzieckiem mocna więź emocjonalna. Codzienna bliskość fizyczna dziecka z karmiącą go matką powoduje, że u maleństwa zwiększa się poczucie bezpieczeństwa i miłości.
Karmienie piersią pozwala przynieść nie tylko dziecku, ale także kobiecie korzyści finansowe i emocjonalne oraz zwiększyć wygodę dnia codziennego. Każda matka samodzielnie podejmuje decyzję ostateczną. Dobrze jest znać zalety naturalnej metody karmienia dziecka.