Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Zajęcia dla dwulatka

Avatar placeholder
07.04.2023 12:56
Zajęcia dla dwulatka
Zajęcia dla dwulatka

Minęło już dwa lata, od kiedy twój maluszek przyszedł na świat. Szkrab biega, mówi, buntuje się i jest z dnia na dzień coraz bardziej ciekawy świata, a ty jako rodzic zastanawiasz się, jak zagospodarować wolny czas dziecku. W co się bawić z dwulatkiem, by dziecko było zainteresowane zajęciem i rodzic był zadowolony, że dzięki zabawom maluch może się rozwijać? Jak przeciwdziałać nudzie w domu? Jest wiele interesujących pomysłów na zajęcia dla dwulatka, które stymulują rozwój intelektualny, emocjonalny, społeczny i psychomotoryczny. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

spis treści

1. Propozycje zabaw dla dwulatków

  • Domowe puzzle – rodzic tnie obrazek formatu A4 na dwie części i poleca maluchowi, by ułożył go w całość. Najlepiej, by były to rysunki ciekawe dla malucha, np. przedstawiające postać z ulubionej bajki. Kiedy dziecko zrozumie zasady zabawy, obrazek można ciąć na więcej elementów i pod różnym kątem.
  • Zabawa z balonikiem – zabawa sprzyja rozwojowi motoryki u dziecka, a jednocześnie jest prosta i bezpieczna. Maluch odbija balonik z mamą lub tatą. Nie musi odbijać wyłącznie dłońmi. W trakcie zabawy można zmieniać reguły, polecając, by szkrab odbijał nosem, ramieniem, kolanem itp.
  • Wierszyki z pokazywaniem – ulubione zabawy dla małych dzieci, dzięki którym maluchy mogą uczyć się różnych ciekawych rzeczy, np. części ciała. W trakcie recytowania wierszyka wspólnie z dzieckiem, wykonuje się określone gesty, np.:

"Rączki robią klap, klap, klap (klaszczemy).

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Nóżki robią tup, tup, tup (tupiemy).

Tutaj swoją główkę mam (wskazujemy głowę).

I po brzuszku bam, bam, bam (klepiemy się po brzuszku).

Buzia robi am, am, am (otwieramy i zamykamy buzię).

Oczka patrzą tu i tam (kręcimy głową).

Tutaj swoją główkę mam (pokazujemy głowę).

I na nosku sobie gram” (pokazujemy nos lub udajemy, że gramy na nim jak na flecie).

  • Ence pence, w której ręce? – jest to fajna zabawa, która polega na chowaniu małego przedmiotu, np. ciasteczka lub cukierka, w zaciśniętej dłoni. Obie dłonie wyciąga się przed dzieckiem i prosi go, by wskazało, w której dłoni jest ukryty przedmiot.
  • Zabawy skoczne – wpływają na rozwój zręczności, sprawności fizycznej, siły i szybkości. Są to najczęściej zabawy naśladowcze, w czasie których maluch ma powtarzać ruchy rodzica.

„Idą dzieci równą drogą (dzieci robią trzy kroki do przodu),

Po kamyczkach iść nie mogą (zatrzymują się),

Po kamyczkach hop, hop, hop (dzieci skaczą w miejscu trzy razy),

do dołeczka skok” (zabawa kończy się przysiadem).

  • Zabawa ze sznureczkami – układamy sznurek w dany kształt i polecamy maluszkowi, by spróbował ułożyć ze swojego sznurka taki sam wzór jak nasz. Nie wolno krytykować malucha, jeżeli odwzorowany kształt nie jest w 100% idealny.
  • Jaka to zabawka? – zajmujemy dziecko czymś innym i w tym czasie przykrywamy chustą, pieluchą lub ręcznikiem jedną zabawkę. Następnie prosimy maluszka, by powiedział, jaka zabawka kryje się pod materiałem. Zabawa pozwala na ćwiczenie spostrzegawczości i uwagi.

To tylko niektóre propozycje zajęć dla dwulatków. Niektóre z nich wydają się rodzicom banalne i strasznie proste, dlatego z nich rezygnują, co jest poważnym błędem. Nawet najprostsza zabawa z małym dzieckiem pobudza jego mózg do pracy i stymuluje jego rozwój.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze